Golfü Türkiye'ye yaymak istiyorlar

Pazartesi 20.02.2012 11:13

Türkiye Golf Federasyonu'nun sürdürdüğü Doğu Anadolu projesi kapsamında, Ağrı, Ardahan ve Erzurum'da yüzlerce lisanslı golfçü yetişti.

Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, yaptığı açıklamada, golfün, dünyada en büyük endüstriyel spor alanları arasında yer aldığını belirtti.

Golf için her yıl yaklaşık 60 milyon insanın seyahat ettiğini, golf turizminin bir çok ülkenin çok önemli ekonomik girdisi olduğunu ifade eden Ağaoğlu, ''Türkiye'de özellikle Antalya Belek'te 15 sahamız golfe hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıl buradan 180 milyon avro gelir elde edildi'' dedi.

Golfün ekonomik getirisinin yanında sosyal alanda da çok büyük görevlerinin olduğuna dikkati çeken Ağaoğlu, ''Türkiye Golf Federasyonu olarak, ülkemizde yeni golfçülerin yetişmesi için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'de bugün itibariyle 5 bin 500 lisanslı golfçü bulunuyor. Bunların bin 800'ü aktif durumda. Bunların da yüzde 70'i 18 yaşın altında. Gençlerimizin golfe olan ilgisi her geçen gün artıyor. Burada federasyonun yaptığı çalışmaların çok büyük önemi var'' diye konuştu.

''Doğu Anadolu'da çalışmalar sürecek''
Ağaoğlu, federasyon olarak Doğu Anadolu Projesi'ni hayata geçirdiklerini kaydederek, şunları söyledi:

''Bu projeye başladığımızda Doğu Anadolu'da lisanslı golfçü yok denecek kadar azdı. Bölgede yapılan çalışmalarla birlikte gelinen noktada son yıllarda 720 kişi lisanslı golfçü oldu. Bu oyuncuların büyük çoğunluğu ise alt gelir grubuna sahip. Sosyal sorumluk projemiz kapsamında öncelikli hedefimiz Doğu Anadolu'ydu ve burada çok başarılı olduk. Ağrı, Doğu Beyazıt, Erzurum ve Ardahan'dan çok büyük katılım bulunuyor. Bu illerimizde çalışmalarımız aralıksız sürecek.''

Bölgede lisans alan sporcuların masraflarının federasyon tarafından karşılandığını da belirten Ağaoğlu, ''Bu sporcuların büyük bölümü normal lig ile yıldızlar liginde mücadele ediyor. Turnuvalara, şampiyonalara giden sporcuların masrafları karşılanıyor ve en iyi şekilde ağırlanıyor'' dedi.

Sırada Güneydoğu ve Karadeniz Bölgesi var
Ağaoğlu, Doğu Anadolu'daki projenin başarılı olduğunu ve bundan sonra da çalışmaların başka bölgelerde devam edeceğini belirterek, şöyle dedi:

''Önümüzdeki yıldan itibaren Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'nde de çalışmalara başlayacağız. Bu bölgelerimizden de çok başarılı golfçülerin çıkacağına inanıyoruz. Hedefimiz tüm ülke genelinde golfün sevilmesi ve oynanması. Genelde 'golfü zengin insanlar oynar' diye yanlış bir kanı var. Zengin insan yapmak istedikten sonra her sporu yapabilir ya da yaptığını zanneder. Fakat biz, golfün, ülkemizde tüm gelir gruplarının oynayabileceği bir spor alanı olması için çalışıyoruz. Yıldızlar liginde mücadele eden sporcuların yüzde 90'ına yakını dar gelirli ailelere mensup. Bunun için Türkiye'de golf ile ilgili kültürel bilinci ve altyapıyı oluşturmayı hedefliyoruz.''

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN