Milliler güldürdü

Pazartesi 13.02.2012 12:19

Bu yıl 40'ıncısı düzenlenen Yaşar Doğu Güreş Turnuvası'nda 5 altın, 7 gümüş ve 3 bronz madalya kazanan Serbest Güreş Milli Takımı, teknik kadronun yüzünü güldürdü.

Serbest Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Yakup Topuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli takımın ''savaşçı ruhu'' yakaladığını söyledi.

Bu tür turnuvaların sporcuların kendilerini yenilemeleri ve moral açısından önemine işaret eden Topuz, ''Avrupa Şampiyonası öncesinde önemli bir turnuva. Sporcularımız güzel maçlar çıkardı. 17 ülkenin katıldığı turnuvada 6 sıklette final güreşi yaptık. Sporcularımızın savaşçı ruhu ön plandaydı. Eski savaşçı ruhumuzu tekrar yakalamamız gerekiyordu. Bu turnuvada bunu gördük. Savaşmadığımız müddette başarmamız imkansız çünkü bizim teknik alt yapımız eksik. Savaşcı ruhu yakaladık. Ancak, başarmamız için daha çok çalışmamız lazım'' dedi.

Turnuvanın milli takıma girecek sporcular için de oldukça önemli olduğunu vurgulayan Topuz, ''Burada milli takım aday kadrosunu gerçek anlamda gördük. 17 ülkenin sporcularıyla karşılaştılar. Turnuvaya katılan sporcular içinde uluslararası bir çok derecesi bulunan sporcular vardı. Sporcularımız disiplinli bir şekilde güreştiler. Bu ayın 16'sında Antalya kampımız başlayacak. Oradan sonra Sırbitan'ın başkenti Belgrad'ta yapılacak olan Avrupa şampiyonasına gideceğiz. Bu Avrupa şampiyonası olimpiyatlardan önce yapılacak olan son şampiyona olacak. Onun için olimpiyatlara gidecek olan ülkeler kendi durumlarını görmeleri açısından önemli sporcularla katılacak. Katılımın yoğun olmasını bekliyoruz. Türkiye, Rusya, Ermenistan, Azerbaycan en güçlü ülkeler'' diye konuştu.

Yakup Topuz, Avrupa'da Rusya'dan sonra en güçlü ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Bu iddiamızı sürdürmek istiyoruz. Bu şampiyonayı önemsiyoruz ancak, bizim için daha da önemli olan olimpiyatlar. Onun için Bulgaristan, Çin ve Finlandiya'da yapılacak olan olimpiyat elemelerinde başarılı olmalıyız. Bu ülkelerdeki elemelerden alnımızın akı ile çıkacağımızı düşünüyorum. Olimpiyatlara 170 gün kala teknik direktörlüğe geldim. Elimizden gelenin en iyisini yapmak için burudayız teknik kadro olarak çok iyiyiz çok çalışıp olimpiyatlarda Türk milletini en iyi şekilde temsil edeceğiz.''

Güreş Federosyonu Başkanı Bekir Çeker de serbest güreş milli takımının Yakup Topuz'un göreve gelmesiyle birlikte toparlandığını, güreşin eski günlerde olduğu gibi övünç kaynağı olduğunu söyledi.

Çeker, ''Güreşteki bu şahlanışı olimpiyat madalyasıyla taçlandırmak istiyoruz. Çok iyi bir rüzgar yakaladık. Çok kısa sürede çok iyi işler çıkardık. Bize inananları bu turnuvada mahcup etmedik. Hedefimiz olimpiyatlar ve Londra'ya 7 sıkletin 6'sında gitmek istiyoruz'' dedi.Etiketler Güreş
BİZE ULAŞIN