Web Sürümüne Geç

  Aday olacak!

  Aday olacak!
  03 Eylül 2012, Pazartesi Güncelleme: 11:44

  Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) tarafından ''Asrın Güreşçisi'' unvanı verilen Hamza Yerlikaya, Güreş Federasyonu başkanlığına adaylığı konusunda, camia içinden ve dışından, kamuoyundan çok yoğun bir talep olduğunu belirterek, ''Biz bu talepleri görmezden gelebilir miyiz? Gelemeyiz'' dedi.

  Yerlikaya, yaptığı açıklamada, federasyonlarda seçimlerin, sadece güreş değil, tüm olimpik branşlarda 15 Kasım'a kadar bitmiş olması gerektiğini söyledi.

  Federasyon başkanlığına adaylığı konusunda talepleri görmezden gelemeyeceğini ifade eden Yerlikaya, şunları kaydetti:

  ''Güreş Federasyonu Başkanlığı'na adaylık konusunda camiamız içinden ve dışından, kamuoyundan çok yoğun talep var. Biz bu talepleri görmezden gelebilir miyiz? Gelemeyiz. Bu taleplere sırtımızı çevirebilir miyiz? Çeviremeyiz. Güreşe gönül vermiş, ömrünü güreşe vermiş, güreşi hayatının bir parçası saymış insanlar var. Biz onlarla konuşuyoruz, istişare ediyoruz. Bu konuda birlik olabilir miyiz, beraber olabilir miyiz, hep birlikte birbirimizi kucaklayabilir miyiz? Çünkü 'ben yaptım' duygusundan ayrılıp, 'biz yaptık' duygusuna dönebilmeliyiz.''

  Güreşin bireysel bir spor gibi göründüğüne dikkati çeken Yerlikaya, ''Tamam güreş bireysel bir spor ama minderde bireysel. Minder dışında çoğulcu olmak lazım. Tabii çoğulcu olmak, birbirimizi sevmemiz, birbirimize katlanmamız lazım. Birbirimizi desteklememiz lazım. Ben camiamızdaki kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın, büyüklerimizin, ağabeylerimizin çağrısına duyarsız zaten kalamam, kalmam'' diye konuştu.

  ''Arkadaşlarımızın taleplerini görmezden gelemeyiz''
  Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Onun için bu konudaki talepler, istekler çok yoğun. Camiamıza layık olan, camiamızı üst seviyelere taşıyabilecek, camiamıza belirli bir seviye, kalite getirilebilecek, sistemle çalışabilecek, yani burada ben yaptım, o yaptı gibi değil, sistem içinde olabilecek, kriter her zaman altında belli olan, milletimizin umuduna, milletimizin beklentisine cevap veren bir camiayı biz de arzu ediyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta bu konuda açıklama yapacağız. Arkadaşlarımızın taleplerini görmezden gelemeyiz.''

  2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'nin bazı branşlarda ilk kez mücadele ettiğini anımsatan Yerlikaya, ''Atletizm, olimpiyatın omurgası. Atletizmde altın madalya almak, tarihte ilk defa bunu başarabilmek çok önemli. Tekvandoda altın madalya alabilmek, büyük bir başarı. Tarihte ilk defa takım sporları basketbolda, voleybolda takım olarak katıldık. İlk defa katılan branşlar oldu, bu harika'' dedi.

  ''Zaman zaman güreşte iniş çıkışlar olacaktır''
  Yerlikaya, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda güreşte başarılı olunamadığına dikkati çekerek, ''Güreş bu olimpiyatta başarılı olamadı. Fakat bu demek değildir ki 2016'da da aynı başarısızlık söz konusu olacak. Zaman zaman güreşte iniş çıkışlar olacaktır. Performans sporlarında takım sporları gibi değildir'' diye konuştu.

  Yerlikaya, konuşmasını şöyle tamamladı:

  ''Zaman zaman boşluklara düşülebilir ama güreş camiası tez zamanda bu yükün ve problemin altından kalkacaktır. Çünkü bu konuda özel çalışmalar da oluyor. Çok ciddi altyapı oluşumuna yönelik katkı sağlayacak çalışmalar yapılıyor. Ben inanıyorum önümüzdeki Avrupa ve dünya şampiyonalarında ve neticesinde olimpiyatta, yine aynı şekilde güçlü bir güreş camiası, güçlü bir şampiyon olmuş güreşçi ordusunu milletimize, güzel bir vitrine koymaya hazırlanan bir Türkiye var.''

  Yükleniyor