Türkiye 2020 yolunda

Türkiye 2020 yolunda
Pazartesi 21.01.2013 11:15

Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu eski güreşçi, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Asbaşkanı Ahmet Ayık, FILA'nın 2020 yılındaki olimpiyatların Türkiye'de yapılmasını istediğini söyledi.

Ahmet Ayık, Türkiye'nin 2020 Olimpiyatlarına adaylığıyla ilgili şansının çok fazla olduğunu dile getirerek, FILA'nın da bu konuda Türkiye'yi desteklediğini belirtti.

Türkiye'nin adaylığıyla ilgili herkesin çok çalışması gerektiğini ifade eden Ayık, şunları kaydetti:

''FILA, 2020 Olimpiyatları'nın Türkiye'de yapılmasını istiyor. Çünkü Türkiye'de FILA ne isterse yapılıyor. FILA yönetiminde asbaşkan olarak ben varım. Yönetim kurulu üyesi olarak Rodika Yakşi var. Bunun dışında FILA Başkanı Martinetti, federasyon başkanımız Hamza Yerlikaya'yı çok sever. O nedenle FILA'nın Türkiye'ye özel bir sevgisi vardır. Burada bizlere de önemli görevler düşüyor. 2020 Olimpiyatlarının Türkiye'de yapılmasını kimse benim kadar arzu edemez. Bugüne kadar katıldığım tüm olimpiyatlarda 'Allah'ım bir gün biz de bu olimpiyatları Türkiye'de yapabilecek miyiz?' deyip düşünür ve dua ederdim. Nitekim tünelin ucundan ışık göründü. İnşallah 2020'yi alırız ve çok mutlu oluruz.''

''Türk güreşinin kurumsallaşması gerekli''

Ayık, Türk güreşinin geçmişten bugüne zaman zaman büyük başarılara ulaştığını, zaman zaman da başarısızlıklar yaşadığını belirtti.
Türk güreşinde yaşanan başarısızlıkların sorumlularının o günün yöneticileri olduğunu dile getiren Ayık, şöyle konuştu:
''Örnek verirsek, grekoromen milli takımı 2009 yılında Danimarka'da yapılan dünya şampiyonasında takım halinde dünya şampiyonu oldu. 2 altın madalya aldı. Aynı takım 2010 yılında Rusya'da dünya ikincisi, 2011'de İstanbul'da yine dünya ikincisi oldu. Bu sene bakarsanız, Londra Olimpiyatları'nda bir bronz madalyayla yetiniyoruz. Olimpiyat herkes için tabi ki çok önemli, herkes 4 yılda bir yapılan bu olimpiyatlar için iyi hazırlanıyor. Demek ki bizim burada 4 yılda bir iyi hazırlanamadığımız ortaya çıkıyor. Üzüntü verici bir durum bu. Serbest takım da aynı şekilde. Londra'da 2 saniye kala arkadaşlarımız maçı verdiler. Buradan iyi organize olamadığımız ve iyi çalışmadığımız ortaya çıkıyor. Bunların hepsinin giderilmesi için oto kontrol sistemi gerekli. Türk güreşinin daha ileri gitmesi için kurumsallaşması gerekli. Türkiye'de güreşi bireysellikten, kişilerin elinden kurtarmak lazım.''

Ayık, güreşi çok seven bir ilin valisinin il özel idaresine güreş kulübü kurdurduğunu, o valinin ilden ayrıldıktan sonra güreş kulübünün kapatıldığını belirterek, bunun firma kulüplerinde de yaşandığını, bu nedenle bireysellikten kurumsallaşmaya geçmenin şart olduğunu bildirdi.

FILA'nın Türk güreşine bakışı

Asbaşkan Ayık, Türkiye'nin FILA için çok özel bir yeri olduğunu belirterek, FILA yöneticilerinin de bunu her fırsatta kendisine ifade ettiklerini kaydetti.
''FILA, Türkiye'yi güreş yatağı, Türkler'in milli sporu, ata sporu olarak görüyor'' diyen Ayık, şöyle devam etti:
''Orada, 'Türkiye'de güreş hiç bir zaman ölmez' deniliyor. Zaman zaman idari hatalar, iyi çalışamama, antrenör hatası, takımın iyi seçilememesi gibi bir takım olaylar olsa da yine Türk güreşi dünyada her zaman var. Bunu FILA da biliyor. Hepimiz biliyoruz. Burada bütün mesele takımdan en iyiyi götürmek lazım. Seçmeyi kaldırdılar. Seçmenin mutlaka gelmesi lazım. Şampiyonaya gidecek sporcularımız bir sene önceden belli olmamalı, yapılacak seçmeyle tespit edilmeli. Bu takımdaki rekabeti de getirir.''

''Gelecekten ümitliyim''

Ahmet Ayık, Türk güreşinde özellikle son dönemlerde alınan başarısız sonuçların, tüm güreş severler gibi kendisini de derinden üzdüğünü anlattı.
Güreşin kendisinin her şeyi ve olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Ayık, şunları söyledi:
''Ben bu yaşta yurtiçinde, yurtdışında güreşin peşinde koşturduğuma göre hala ben bir şeyler bekliyorum. Elimde ne varsa güreş için vermeye çalışıyorum. Her şeye rağmen Türk güreşi için gelecekten ümitliyim. İnşallah iyi yöneticiler, iyi eller sayesinde güreşimiz halkımızın istediği seviyelere gelir. Bu da inşallah güreşin içinden gelen kardeşimiz Hamza Yerlikaya'ya nasip olur.''
Etiketler Türkiye
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN