Web Sürümüne Geç

"Güreşin elinden tutmak istiyoruz"

"Güreşin elinden tutmak istiyoruz"
Cumartesi 16.02.2013 17:03

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Başkanı Raphael Martinetti'nin görevinden istifasına ilişkin, ''Temenni ederim ki bu değişim Türkiye'de de aynı şekilde güreşe bakıştaki, güreşi yeniden kavrayıştaki bakış açısında önemli bir değişiklik meydana getirir'' dedi.

Amasya'ya gelen Bakan Kılıç, 12 Haziran Şehir Stadyumu yanındaki 500 kişilik yüzme havuzunun temelini attı.
Törende konuşan Kılıç, Amasya'da spor adına önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, hizmetlerinin süreceğini söyledi.
Türk milletinin büyümesi ve kalkınmasının önündeki tek engelin terör olduğunu vurgulayan Kılıç, milletten aldıkları güçle ''bu büyük belayı'' bütün unsurlarıyla birlikte ortadan kaldırmak için adımlarını arka arkaya attıklarını bildirdi.
Daha sonra stadyumun yenilenme çalışmalarını inceleyen Bakan Kılıç, burada Güreş Eğitim Merkezi sporcuları ile bir araya geldi. Sporcularla sohbet eden Kılıç, bir gazetecinin hasta annesini evinde ziyaret ettikten sonra çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

FILA Başkanı Martinetti'nin istifası

Gazetecilerin, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Başkanı Raphael Martinetti'nin bu sabah görevinden istifa ettiğini hatırlatması üzerine Bakan Kılıç, şunları söyledi:

''Güreş maalesef son yıllarda çok kan kaybetti. Sadece Türkiye'de değil, güreş dünyada da bir hayli kan kaybetti. Güreşteki kan ve vizyon kaybı, nihayetinde 'güreşin olimpik bir branş olarak kalıp kalmaması' tartışmasına kadar dayandı. Güreş, Türkler açısından ata sporumuz, bizim önemsediğimiz bir branş. Gerçi biz, güreş ata sporumuz olmakla beraber, bir atletizmi, tekvandoyu, yüzmeyi, voleybolu, basketbolu ve diğer branşları da aynı şekilde ata sporumuz denilecek kadar başarılı branşlar haline getirmenin mücadelesini veriyoruz. Diğer yandan güreşi de elbette ki yeniden kazanmak için mücadelemiz var. Hummalı bir gayretimiz var.''

''Hem Türk güreşini ayağa kaldırmak yönünde hem dünyada güreşin izlenirliğini, popülaritesini, seyir kalitesini ve teknik özelliklerini koruması yönünde çalışmaları desteklemek istiyoruz. Güreşin deyim yerindeyse elinden tutmak istiyoruz'' ifadelerini kullanan Bakan Kılıç, şunları kaydetti:
''Bize düşen vazife neyse, o vazifeyi yerine getirmeye gayret ediyoruz. İkişer dakikalık model, güreş severleri güreşten maalesef bir miktar uzaklaştırdı. İki dakika artı iki dakika berabere kalırlarsa bir üçüncü iki dakika kündesi olmayan, eski teknik özellikleri artık büyük ölçüde kaybedilmiş bir güreş, hem teknik özelliklerinden uzaklaştı hem seyir zevkini kaybetti. Tribünleri doldurma özelliğini, maalesef o coşkuyu, o heyecanı büyük ölçüde yitirdi. Bu heyecanı yeniden geriye kazanmak üzere temenni ederim ki bir fırsat olur. Temenni ederim ki bu değişim Türkiye'de de aynı şekilde güreşe bakıştaki, güreşi yeniden kavrayıştaki bakış açısında önemli bir değişiklik meydana getirir.''
Etiketler Spor, Türkiye
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN