İlk altın madalya Rıza Kayaalp'ten

İlk altın madalya Rıza Kayaalp'ten
Pazar 14.06.2015 20:12

1. Avrupa Oyunları'nda (Bakü 2015) erkekler grekoromen stil 130 kiloda mücadele eden milli güreşçi Rıza Kayaalp, finalde Azerbaycanlı Sabahi Şariati'yi 3-1 yenerek altın madalyaya ulaştı. Kayaalp, 26 yaşında 26. madalyasını kazandı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Haydar Aliyev Arena'da düzenlenen güreş müsabakalarında, grekoromen stil 130 kilo finalinde dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp ile ev sahibi sporculardan Sabahi Şariati karşılaştı.

Karşılaşmadan 3-1 galip ayrılan Rıza Kayaalp, Avrupa Oyunları'nda güreş branşında Türkiye'ye ilk altın madalyasını kazandırdı. Milli güreşçi, maçın ardından Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla taraftarları selamladı.

Rıza Kayaalp, sabah seansında ilk turda Macar Balint Lam'ı 5-0, çeyrek finalde Rus Sergey Semenov'u ve yarı finalde Estonyalı Heiki Nabi'yi 3-0'lık skorlarla mağlup ederek finale çıkmıştı.


"OLİMPİYATLARDA DA AYNI BAŞARIYI GÖSTERMEK İSTİYORUM"


130 kiloda rakiplerini tek-tek eleyerek finale yükselmeyi başaran Rıza Kayaalp, Azerbaycanlı sporcu Sabahi Shariati ile altın madalya için mindere çıktı. Maçı 3-1 alan Kayaalp, altın madalyanın sahibi oldu.

Kayaalp, karşılaşma sonrası yaptığı açıklamada, "İlk gün güreşen arkadaşlarımız vardı. Onlar başaramadı bronz madalya geldi. İkinci gün iş bize düştü. Benim kendi hedeflerim var. Milli takıma girdiğimden itibaren başarılı olmak isteyen bir sporcuyum. Üst-üste büyüklerde 6 defa final yapıyorum. Bu beşinci şampiyonluğum. Yeniden altın madalya kazandırdığım için mutluyum. İnşallah bizden sonra serbest güreş bayan ve erkek takımlarımız da altın madalyalarla devam ederler. Takım olarak inşallah her branşta bol bol altın alırız dedi.

"5. ŞAMPİYONLUĞUMU BÜTÜN TÜRK HALKI KAZANDIĞI İÇİN MUTLUYUM"
2020 hedeflerinin olduğunu belirten Kayaalp, "O zamana kadar her gün üstüne koyarak çalışmalarıma devam etmek istiyorum. Bayrağımızı göndere çektirmek için ağır antrenmanlar yapıyoruz, ter döküyoruz, istiklal marşımızı söyletmek için biz bunları yapıyoruz. 5. şampiyonluğumu bütün Türk halkı kazandığı için mutluyum. Önümüzde Dünya Şampiyonası var, olimpiyatlar var orada da aynı başarıyı göstermek istiyorum diye konuştu.

"AZERBAYCAN VE TÜRK BAYRAĞINI BİRLİKTE DALGALANDIRDIK"
İlk Avrupa şampiyonluğunu 2010'da Azerbaycan'da yaşadığını vurgulayan Rıza, "O zaman da finalde Türk bayrağını dalgalandırmıştım. Yine birinci odluk da Azerbaycan ve Türk bayrağını birlikte dalgalandırdık. Onların bize verdiği destek inanılmazdı. Belki ülkemde bile böyle destek görmemişimdir. Binlerce seyirci vardı ve her maçta desteklediler. Bence orada Türkiye ve Azerbaycan bayrağını birlikte gezdirmek bu seyirci için az bile ifadelerini kullandı.
Etiketler Türkiye, Rıza Kayaalp
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN