Taylan'ın savunması hazır

Taylan'ın savunması hazır
Salı 08.05.2012 11:30

Milli halterci Nurcan Taylan, dopingli çıkmasıyla ilgili alarak Uluslararası Halter Federasyonu'na (IWF) yazılı savunmasını gönderdi.

Milli halterci savunmasını, Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nın yapılacağı Guatemala'nın Antigua kentinde yapacak. Nurcan Taylan savunmasında, doping teşkil eden maddenin vücuduna bilgisi ve rızası olmaksızın sokulduğunu ilgililere anlatacak.

Başarılı sporcunun Avukatı Prof. Dr. Erkan Küçükgüngör ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, savunmayı yazılı olarak IWF'ye gönderdiklerini belirterek, ''Nurcan Taylan savunmasını 12 Mayıs Cumartesi günü Guatemala'nın Antigua kentinde yapacak. Doping tespiti var. Steroid kullandığı iddiası var. A ve B numuneleri pozitif çıktı. Ağır bir sorumluluk var. Doping teşkil eden maddenin, Nurcan'ın vücuduna izni ve rızası olmaksızın sokulduğunu iddia ediyoruz'' dedi.

''IWF'nin talimatnamesinde vücuduna nasıl girdiğini ispat edersen ve senin kusurun yoksa cezayı kaldırırız'' dendiğini hatırlatan Küçükgüngör, şöyle devam etti:

''Savunmamız bunun üzerine kuruldu. Doping teşkil eden maddenin, Nurcan'ın vücuduna izni ve rızası olmaksızın sokulduğu iddiasındayız. Nurcan Taylan, herhangi bir yerde kamp yapmadı. Erkek Milli Takımı'nın bulunduğu yerde, güvenli bir ortamda kamp yaptı. Sözkonusu madde, kamp döneminde Nurcan'ın yediklerine veya içtiklerine karıştırıldı. Nurcan'ın herhangi bir suçu olmadığını iddia ediyoruz. IWF ise 'bunu kim yaptı, gösterin' diyor. Bunu gösteremiyoruz. İspata yönelik argümanlar kullandık, ceza almaması gerektiğini düşünüyoruz. IWF bunu nasıl değerlendirecek, göreceğiz.''

''Son doping olayının ikinci fiil olarak görülmesini istemiyoruz''
Avukat Prof. Dr. Küçükgüngör, Nurcan'ın 1999 yılında bir kez daha doping yaptığının bilindiğini belirterek, ''Son doping olayının ikinci fiil olarak görülmesini istemiyoruz. Böyle olursa ömür boyu müsabakalardan men cezası gelebilir. Bunu istemiyoruz'' diye konuştu.

Nurcan'ın ilk doping olayını yaşadığında 15 yaşında olduğunu ifade eden Erkan Küçükgüngör, sözlerini şöyle tamamladı:

''İlk doping cezasını o zaman almıştı. Bundan 13 sene geçti. IWF talimatında 'iki fiil arasında şu kadar süre geçerse ikinci fiil olarak adlandırılır' demiyor. IWF bunu da ikinci fiil olarak değerlendirirse, ömür boyu müsabakalardan men cezası verecek. Böyle birşey istemiyoruz. Ceza verilecekse bile ilk ihlal olarak değerlendirilmesini ve en düşük cezanın verilmesini isteyeceğiz.''

Antigua kentindeki savunmada Avukat Oğuz Atasoy ve Nurcan Taylan hazır bulunacak.
Etiketler Nurcan Taylan
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN