"Sporu çok özlüyorum"

"Sporu çok özlüyorum"
Salı 22.05.2012 11:34

Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu rekortmen halterci Halil Mutlu, sporu, şampiyon sporcular üzerine kurulu sistemle yönetmemek gerektiğini söyledi.

Halil Mutlu olimpiyatlara az bir süre kala halter milli takımını değerlendirirdi. Antalya'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nın olimpiyatlar öncesi son prova olduğunu belirten Mutlu, ''Madalya sayısına bakıldığı zaman başarısız sayılmayız'7 dedi.

Avrupa'da elde edilen derecelerin olimpiyatlar için yeterli olmadığını ifade eden Mutlu, ''Gençlerimiz de bunun farkında. Biraz daha üzerine koyarlarsa, olimpiyatlarda kendilerinden bir şeyler bekleyebiliriz'' ifadelerini kullandı.

''Beklenti değil, emir beklerim''
Mutlu, yaklaşık 2 yıl önce federasyonda koordinatör yardımcılığı göreve yaptığını dile getirdi. Mutlu, ''Ben beklenti değil, emir beklerim. Camiama faydalı olmak adına söylenecek her şey benim için emirdir'' diye konuştu.

''Türkiye'de sistemin değiştiğine inanarak konuşuyorum'' diyen Mutlu, konuşmasına şöyle devam etti:

''Eskiden federasyonlar kişiler üzerinden yönetilirdi. Kimse 'ben buradan gidiciyim, benden sonrakilere ne bırakabilirim' çabasında olmadı. Herkes elinde var olan şampiyon sporcular üzerinden hareket etti. Onları yok edene kadar devam ediyorlar. Sonrasında da sporcunun yıpranması üzerine başarısızlık gelmeye başlıyordu. İyi niyetli şekilde göreve gelen insan da elinde malzeme olmadığı için başaramıyor. Bugünü kurtarmayı değil, geleceğe ne bırakabiliriz bunu düşünmeliyiz. Sporu şampiyonlar üzerinden yönetmemek lazım. 1990 yılından 2008 yılına kadar bir sakatlık veya ceza olmadığı zaman milli takımda değişmeyen adam bendim. Sonuçta iş antrenmandan çok yarışmaya gitmiş olmaya geliyor. Alttan sporcu yetiştirmeliyiz. Çıtayı öyle bir noktaya çıkarmak lazım ki, alttan gelen isimler bu çıtayı aşağı indirmeme zorunluluğu hissetmeli. Spor, birkaç kişi değil, birçok kişiye yönelik yönetilmelidir.''

İmkan sağlanmalı
Her sporcunun kendine has özellikleri olduğunu belirten Mutlu, ''Şampiyon demek Halil veya Naim demek değildir. Önemli olan gençlere imkan sağlayabilmek, sporcu sayımızı artırmak. Suni lisanslı sporcu sayısı değil, gerçek anlamda sporcu yetiştirmek önemli'' dedi.

Madalyaya yönelik başarı beklentisi içine girilmesinin Türkiye'nin en büyük kayıplarından birisi olduğunu anlatan Mutlu, ''Bizim hizmetimiz ve beklentimiz, gençlerimizin spora daha fazla yönelmesi ve daha çok kişinin sporun içine çekilmesidir. Sayı arttıkça, yeteneklerin sayısı da doğal olarak çoğalacaktır. Bizim de iki elimiz, iki kolumuz var, fazlamız yok. Yeteneğimiz bir gerçek ama çok çalıştık. Gençlerimiz de çalışarak bu açığı kapatabilir'' diye konuştu.

Çinli çocuğa örnek oldu
Halil Mutlu, 2000 yılında olimpiyat şampiyonu olduğunda Çin'de bir çocuğun ailesiyle birlikte kendisini izlediğini ve bu sayede halter sporuna başladığını söyledi.

Mutlu, Çin'de halterin önemli bir spor olduğunu dile getirerek, şunları anlattı:
''Bu çocuk beni izliyor ve halterci olmaya karar veriyor. Saçlarını benim gibi kestiriyor, beni örnek alıyor. 8 sene sonra 17 yaşına geldiği zaman, olimpiyatlara katılma başarısı gösteriyor. Bazı aksilikler olmasaydı, ben de o olimpiyatlara gidecektim. Beni örnek alarak bu spora başlayan kardeşim, belki de beni yenecekti. Bu olay dünya sporuna bir katkımdır. Dünyanın bir ucunda bunu yapabiliyorsak, ülkemizde bunun daha da fazla olması lazım. Kendine örnek aldığın isimler bir noktaya kadar sana rehber olabilir. Eğer herhangi bir sıklette kalıcı sporcular yetiştiremediysek, o zaman öz eleştiri yapmamız gerekiyor. Bunu ben değil, başkaları yapacak.''

''Sporu çok özlüyorum''

Halil Mutlu, profesyonel olarak spor yapmayı ''çok özlediğini'' ifade ederek, ''Spora başladığım zamanlar kazanamıyordum. Kaybede kaybede kazanmayı öğrendim. Şimdi kaybettiğim günleri bile özlüyorum'' dedi.

Spordan kopmadığını vurgulayan Mutlu, ''Bugün bile yarışsam, Türkiye'de şampiyon olurum. Şu an 140 kilo yapıyorum. Bu derece bana Türkiye'de yeter'' diyerek sözlerini tamamladı.
Etiketler Halil Mutlu
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN