Cengiz Ünder'den samimi açıklamalar: Kolarov'a karşı oynamak...

Cengiz Ünder'den samimi açıklamalar: Kolarov'a karşı oynamak...
Perşembe 18.04.2019 19:13

Roma'da top koşturan temsilcimiz Cengiz Ünder, samimi açıklamalar yaptı. Kulübün resmi sitesinde yayımlanan mülakatta Cengiz Ünder'in dikkat çeken ifadelerini derledik.

Roma Kulübü, Milli futbolcumuz Cengiz Ünder ile gerçekleştirilen bir söyleşiyi resmi internet sitesinden yayımladı. Cengiz Ünder'in samimi açıklamalarda bulunduğu söyleşide çocukluk yılları, Bucaspor ve Altınordu dönemine dair hatıralar yer aldı. Cengiz Ünder, Roma'daki ilk yılından bugüne yaşadıklarından, takım arkadaşlarından ve idollerinden bahsetti.

İşte Cengiz Ünder'in yanıtları...

Bize çocukluğundan bahseder misin?

Balıkesir'de Sındırgı adında küçük bir yerde doğdum. Her zaman futbola büyük bir tutkum vardı. Futbol yolculuğum 10 yaşında başladı. Yaşadığım yerden epey uzak olan İzmir'de Bucaspor'un genç takımına katıldım.

Küçük yaşta evden uzaklaşmak nasıldı?

En başda evden, ailemden uzak yaşamak çok kolay olmadı. Daha sonra başkanımız annemi yanıma getirdi. Annem ve babam ayrılmak durumunda kaldı. Babam Sındırgı'da yaşamaya devam etti. Ben de oldukça rahatladım ve futbola odaklandım.

Bucaspor gençlik akademisinde ne kadar kaldın?

Bucaspor genç takımında 15 yaşıma kadar devam ettim. İzmir'e ve oradaki anılarıma çok bağlıyım. Ne zaman Türkiye'ye gitsem memleketim olan Balıkesir gibi mutlaka İzmir'i de ziyaret ederim.

Altınordu'ya geçiş nasıl oldu?

Bucaspor Başkanı Seyit Mehmet Özkan inanılmaz işler yaptı. Kimse gençleri ondan daha fazla geliştiremedi. Bucaspor kariyerimde çok büyük bir yere sahip. Beraber çalıştığım tüm antrenörlerime teşekkür ediyorum.

Seyit Mehmet Özkan, Altınordu'yu aldı ve Bucaspor'daki birçok genç oyuncuyu da beraberinde götürdü. Orada Başakşehir'e transferim öncesi kendimi daha fazla geliştirdim.

Çocukken futboldaki idollerin kimlerdi?

Her zaman Messi'yi çok beğendim. Herkes gibi Barcelona'yı izlerdim. 15 yaşıma kadar futbola bir çocuk gibi baktım. Ondan sonra büyüdüm ve oyunun diğer yönlerini anlamaya başladım. Bu yüzden David Villa ve David Silva'yı beğeniyorum. Yine de Messi bambaşka. Kimse ona yaklaşamaz.

Gençken ileride profesyonel futbolcu olacağını düşündün mü?

Futbola başladığımda futbolcu olacağıma dair hiç şüphem yoktu. Sadece bir hedefim vardı. Profesyonel futbolcu olmaktan başka hiçbir şey düşünmedim. Bugüne dek beni destekleyen herkese minnettarım.

Kariyerinde aldığı en iyi tavsiye neydi?

Tüm antrenörlerim gelişimimde önemli rol oynadı. Onlar olmasa böyle bir oyuncu olamazdım. Onların her tavsiyesi için minnetarım. Hala gencim ve daha iyi bir oyuncu olmak için gelişmeye ihtiyacım olduğunu biliyorum.

Cengiz Ünder'in bir günü nasıl geçiyor?

Bir profesyonel gibi yaşamak benim için çok önemli. Yani çok rutin bir yaşamım var. İdmandan dinlenirim. Serhat adında kardeşim diyebileceğim bir arkadaşımla yaşıyorum. Onunla yemeğe çıkıp sohbet ediyoruz.

Roma'daki ilk sezonunda alışma evresinin ardından şubat ayında Chievo'ya gol attığınızdan beri aynı şekilde devam ettin. O döneme dair hatıraların var mı?

Sezonun ilk yarısında işler kolay değildi ancak ikinci yarıda iyi performans sergileyecek hale geldiğimden tam emindim. İlk golümü Verona'ya attım ve sonra her şey aktı. Arkadaşlarıma ve bana çok yardımcı olan Di Francesco'ya çok teşekkür ederim.

Şampiyonlar Ligi'ndeki serüvende katkı sağlayanlardan biriydin. Barcelona'yı yenerken Kostas Manolas'a asist yaptın…

Barcelona maçını asla unutmayacağım bir maçtı. Kariyerimin en güzel gecelerinden biriydi. Hala tüylerim diken diken oluyor. Neredeyse her gün evde o korner atışını izliyorum. Performansımı analiz etmek için sık sık eski maçlarımı izlerim. Ama o korner atışı her zaman farklı bir duygu hissetiriyor. Açıklaması zor.

Çok iyi bir orta yapmamıştım ama Manolas iyi vurdu. İyi koşu yaptı. Hakkını vermek lazım. O gece hafızamda kazılı olarak kalacak.

Bu yıl İtalya'ya geldiğinden beri ilk kez bu kadar uzak kaldın kadrodan. Bu dönem nasıl geçti?

Çok zor bir dönemdi. Bir süre uzak kaldım ama şu an çok çalışıyorum. Saha dışında da öyle. Geçen sezonun ikinci yarısında kim olduğumu gösterdim. Neler yapabileceğimi biliyorum. Yeteneklerime ve takımıma inancım çok fazla. Şu an iyiyim. Kalan maçlarda oynamayı umuyorum.

İtalya'da hangi yönünü en çok geliştirdin?

İtalya'da iki önemli şey var. Biri fizik. Başlangıçta bununa mücadele ettim. Şu an adapte oldum ve kendimi iyi hissediyorum. Diğeri ise taktik. İtalya'da tüm takımların çok net bir oyun planı var ve bunun nasıl işlediğini anladığım için çok mutluyum. Buradaki sistemde kendimi rahat hissediyorum. Kendimi bu açıdan geliştirdiğimi hissediyorum.

Hangi yönünü geliştirmen gerektiğini düşünüyorsun?

Fiziksel olarak gelişmeliyim.

İdmanlarda seni etkileyen bir oyuncu var mı?

Çok oyuncu var. De Rossi enbaşta geliyor. Onunla idman yapmak heyecan verici. Edin Dzeko, Sharaawy, Perotti gibi müthiş tekniğe sahip oyuncular var. Onlarla çalışmak beni geliştiriyor. Sağ kanattan oynamaya başladığımdan beri, sık sık Kolarov'la mücadele ediyorum. Her gün onunla karşılaşmak gerçekten kendimi geliştirmemi sağlıyor. Onu geçmek istiyorsanız sınırlarınızı zorlamak zorundasınız ve bu benim oyunuma büyük katkı yaptı. Her gün onunla idmanda karşılaşmak beni maçlarda diğer bek oyuncularıyla mücadele etmemi kolaylaştırıyor.

Takım arkadaşların sana Cengo diyor. Lakabını seviyor musun?

Türkiye'de de bana Cengo diyorlardı. Dürüst olmam gerekirse bundan o kadar hoşlanmıyorum. Ama bunu dost bir tonlamayla söylemeye başladıkların bundan hoşlandım. Takımda çok eğlenceli arkadaşlarımız var.

Roma taraftarlarıyla saha dışındaki ilişkin, deneyimin nasıl?

Onların tutkularını hissetmek harika. Onlarla sohbet ederek zaman geçirmeyi seviyorum. Onların desteği başarımızda çok kritik bir önem taşıyor. Onların desteğiyle hedefimize ulaşaağımızdan eminim.

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA