Web Sürümüne Geç

Judoda hedef Rio'da madalya

Judoda hedef Rio'da madalya
Salı 16.02.2016 14:29

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, "Olimpiyatlarında en son 2000 yılında madalya kazanmıştık. Şimdi tek hedefimiz var, o da Rio'da madalya kazanmak'' dedi.

Judo'da 2014-2016 yılları arasında Olimpiyatlar için başlayan Kota müsabakalarının 29 Mayıs'ta bittiğini açıklayan Uysal, hedeflerinin en az 5 sporcu ile Rio'ya gitmek olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: ''Şu anda 5 ayrı sıklette 8 sporcumuz Olimpiyat barajının içindeler. Bazı kilolarda iki sporcumuz var ve kim daha yüksek puan toplarsa Olimpiyatlara katılabilecek. 5 Kadın ve 3 Erkek sporcularımı Kota için mücadele ediyorlar'' diye konuştu.

Bu hafta ilk olarak Grand Prix maçlarının başladığını ifade eden Başkan Fatih Uysal, son olarak şunları söyledi: ''Bu hafta ilk tur Tiflis'te. İkinci tur Samsun. Üçüncü tur Kazakistan ve ardından 4. Tur ise Azarbaycan'da. Tüm maçalar olimpik puan taşıyor. 21-24 Nisan'da ise Dünyada ilk 16 içerisinde olan sporcuların katılacağı büyükler Avrupa şampiyonası var. Bu turların ardından 4 tane daha uluslararası organizasyonlara var ve hepsi puan için çok önemli. 2014-2016 yılları arasındaki puanlar hesaplanacak, en iyi 5 derece ile Avrupa ve Dünya dereceleri de hesaplanacak. Kadınlarda Dünya'da ilk 14+10, Erkeklerde ise, ilk 20+32 içerisinde olmamız gerekiyor. Şu anda 8 sporcumuzda bu sıralamanın içerisinde bulunuyor. Ancak, sıralamada yukarıda olan sporcularımızda 5 tanesi olimpiyatlara gidecek gibi gözüküyor. 2012 Londra'ya 2 sporcu ile katılabilmiştik. Şimdi hedefimiz 5 sporcu. Bizim son olimpiyat madalyamızı 2000 yılında 66 kiloda Hüseyin Özkan kazanmıştı. İnşallah Rio'da madalya kazanmak istiyoruz.''

Etiketler Türkiye
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN