Mesut Bakkal: "Alt yapıya önem verilmeli"

Mesut Bakkal: "Alt yapıya önem verilmeli"
Çarşamba 20.02.2013

Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ) ''Türk Futbolunun Geleceği'' paneli düzenlendi.

Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'nunda düzenlenen ve Kardemir Karabükspor Teknik Direktörü Mesut Bakkal'ın oturum başkanlığını yaptığı panelin konuşmacıları, Eski Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Mustafa Çulcu, Gazeteci Ahmet Gölbek, Kardemir Karabükspor futbolcuları Ahmet İlhan Özek, İlhan Parlak ve Lomana Lua Lua oldu.

Bakkal, yaptığı konuşmada, Türk futbolunun geleceği için istikrar, alt yapı ve yatırıma mutlaka önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de 20 ilde 14 yaş altı sporculara lisans verilmediğini ve 30 milyon çocuğun spor yapamadığını belirten Bakkal, ''Kulüplerin çoğunda tesis yok, antrenman sahası yok. Türkiye'de top koşturan gençlerin yüzde 25-30'unu gurbetçi dediğimiz Almanya'dan gelenler oluşturuyor. Durum böyle olunca çatışmalar ortaya çıkıyor. Oyuncu yetişmiyor. Ülkemizdeki alt yapıya eğitimli hocaların getirilmesi lazım. Bin lira maaşla aldığınız hocalardan bir şey bekleyemezsiniz. 20 metreye 50 metre sahalarda orta çalışması yapılıyor bu ülkede. Tesisler nizami değil. Teknik adamlar aldığı skorlarla değerlendirildiği için alt yapıdan futbolcuya çok yer vermiyor. Kulüpler istikrarlı olacak kendileri karar verecek. Ülkemizde Fenerbahçe'den yetişen alt yapı oyuncusu var mı? Yok. UEFA 16 yaşındaki bir oyuncuya 40 maç oynama izni veriyor. Ama bizde U-16-18, ümit milli, A takım derken kayboluyor çocuklar. Çok yükleme oluyor. Yatırım konusunda ise kesinlikle devlet konuya el atması lazım'' diye konuştu.

ÇOK TAKIM DEĞİŞTİRMESİ
9 takım değiştirdiği için hep eleştirildiğini ancak her çalıştığı takımdan ayrılmasının haklı nedenlere dayandığını vurgulayan Bakkal, konuşmasına şöyle devam etti: ''Gençlerbirliği takımından yardımcı hocalarım kovulduğu için ayrıldım. Haksız mıyım? Denizlispor'a geldim kümede kaldık. Türkiye Süper Ligi'nde bir galibiyetin 1 milyon olduğu yerde ben 5 tane adamıma bu parayı aldığım için benim işime son verdiler. Ben mi haksızım? Geldik Manisaspor'a. Bir maçtan önce emniyet müdürü ve vali otele geldi. 'Hocam tek forvet mi? çift mi dediler' ben de ben sizin işinize müdahale etmiyorum siz de benimkine karışmayın dedim. Maçı kaybettik. Gece 03.00'te benim çok sevdiğim bir hocamı arayıp anlaşmak istemişler ben de gittim istifa ettim. Ben mi hatalıyım? Ancak çalışmaktan keyif aldığım ve ayrıldığım hala içimin yandığı bir kulüp vardı o da Ankaragücü. Yanlış anlaşılmasın bunları söylüyorum diye. Ben çalıştığım her kulüple hala görüşürüm aramızda dargınlık yoktur. Ersun Yanal hocamla milli takıma geldik. Başarılı maçlardan sonra görevden uzaklaştırıldık. Nedeni belli değil. Ben mi haksızım?''

Bakkal, konuşmasını ''Şike ve teşvik konusuna lanet ediyorum'' diyerek tamamladı.

TÜRK FUTBOLU
Eski Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Mustafa Çulcu ise Türk futbolunda sorunlar yumağının yaşandığını ifade ederek, ''Kulübünü yönetemeyen, UEFA'ya gitmesine engel olan kişinin, Türk futbolunun başında oturuyor olması beni üzüyor'' dedi.

Sorunları çözmek için yeteneği, becerisi, bilgi ve birikimi olan, saygınlığı ile geçmişinden söz ettiren kişilerle Türk futbolunun yukarılara taşınacağını savunan Çulcu, şöyle devam etti: ''Öyle bir durumdayız ki Türk hakemlerinin başında hakem kökenli olmayan bir ağabeyimiz var. Türk futbolundaki bu sorunlar ve kaoslar giderilmelidir. UEFA Referee Convention Projesi'ne ilk imzayı ben attım. Bu proje sonrasında ne oldu, işte Cüneyt Çakır çıktı, Fırat, Bülent çıktı. Türk hakemi aranılan bir hakem olacak. Hakemlerimizin önü açık, yeter ki çok çalışsınlar. Türk hakemleri arasında kendini en iyi yetiştiren ve gösteren Cüneyt Çakır oldu. Tebrik ediyorum.''

Gazeteci Ahmet Gölbek de Türk futbolunun ilerlemesi için alt yapıya önem verilmesi ve alt yapıların yarışmacı bir hale getirilmemesi gerektiğini kaydetti.

Panelde, futbolcular öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Konuşmaların ardından KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Kardemir Karabükspor Kulüp Başkanı Nevzat Şahin'e ve panelistlere plaket verdi.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN