Web Sürümüne Geç

"Tüm başarısızlığı teknik direktöre yıkmak haksızlık"

"Tüm başarısızlığı teknik direktöre yıkmak haksızlık"
Salı 05.01.2016 10:23

Kasımpaşa Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, ligin ilk yarısında yaşanan teknik direktör değişikleri ile ilgili köklü bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayarak, "Bütün bir başarısızlığı da sadece teknik direktörlere yıkmak bence çok büyük bir haksızlık" dedi.

Devre arası kamp çalışmalarını Antalya Belek'te sürdüren Kasımpaşa'nın Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, İHA'ya özel açıklamalarda bulundu. Ligin ilk yarısında çok sayıda yaşanan teknik direktör değişikliklerini değerlendiren Çalımbay, yönetimlerin başarısızlıklardan sadece teknik adamları sorumlu tutmamaları gerektiğini belirtti.

"Teknik direktör arkadaşlarımıza yapılanlar üzücü"

52 yaşındaki teknik adam, ligin ilk yarısında gündeme gelen teknik direktör değişiklikleri ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bunlar üzücü olaylar tabii ki. Olmaması gereken olaylar. Bunlara köklü bir çözüm bulunması gerekiyor ama bu köklü çözüm sınırlandırma değil yöneticilerin daha dikkatli olması. Eğer bir teknik direktör ile anlaşılacaksa iyice araştırdıktan sonra karar verilmesi ve o arkadaşa da sonuna kadar güvenmeniz gerekiyor. Teknik direktör arkadaşlarımıza yapılanlar üzücü" diye konuştu.

"Teknik direktörlerin kaderi bu"

Yaşananların teknik direktörlerin kaderi olduğunu ifade eden Çalımbay, "Hamza Hoca Galatasaray'da 3 kupa birden aldı ama lige başladıktan sonra ayrılmak zorunda kaldı. Bazı şeyler istediğiniz gibi gitmiyor. Burada insanların sabrı, yönetimin desteği çok önemli. Ertuğrul Hoca Bursaspor'u şampiyon yaptı, çok başarılı bir dönem geçirdi. Mourinho, Chelsea'de her şeyi yaptı, o da ayrıldı. Bunlar futbolun içinde olan şeyler. Önemli olan iyi bir şekilde ayrılmak. Hiçbir teknik direktör gittiği yerden ayrılmak istemez ama bütün bir başarısızlığı da sadece teknik direktöre yıkmak bence çok büyük bir haksızlık. Bütün gerçeklerin görülmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı.

"Her şeyi teknik direktöre yıkmamak gerekiyor"

Rıza Çalımbay, takımların kötü gidişatta teknik direktör değişikliğini yeni bir hava gibi düşündüğünü dile getirerek, "O hava bazen 1-2 maç işe yarıyor ama daha sonra tekrar aynı noktaya geliniyor. Onun için bence hata nerede onu bulmak gerekiyor. Yönetim olarak sezon başı plan programını çok iyi yapman gerekiyor. Arkadaşlarımızın maddi açıdan bütün sorunlarını halletmeniz gerekiyor. Tesisinizi halletmeniz gerekiyor. Takımınızın malzemesine kadar her şeyinizi dört dörtlük yapmanız gerekiyor. Ondan sonra teknik direktörle konuşursun. Hala başarısızsa zaten teknik direktör kendisi durmaz. Bence her şeyi teknik direktöre yıkmamak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Donk'un yerini doldurmamız gerekiyor"

Kasımpaşa Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, ligin ikinci yarısında UEFA Avrupa Ligi yarışı içinde olan Galatasaray'a transfer olan Hollandalı oyuncu Ryan Donk'un yerini doldurmaları gerektiğini söyledi.

Devre arası kamp çalışmalarını Antalya Belek'te sürdüren Kasımpaşa'da Teknik Direktör Rıza Çalımbay, İHA'ya özel açıklamalarda bulundu. Sezon başından itibaren iyi bir istikrar yakaladıklarını ifade eden Çalımbay, "Yeni bir takım olmamıza rağmen arkadaşlık çok iyi oldu ve onu da sahaya yansıttık. İyi şeyler yaptık" dedi.

"Hakem hatalarına üzüldük"

Lacivert-beyazlı teknik adam, ilk yarıda tek üzüldüklerinin hakem hataları olduğunu dile getirerek, "Hakem hataları da olmasaydı şu anda daha yukarıda, iyi bir yerde olacaktık. Maalesef şanssızlıklar yaşadık. Şanssızlıklar ilk yarıda bizi buldu. İnşallah ikinci yarıda bulmayacağını umuyoruz. Takım olarak bütün arkadaşlarımız mükemmel grafik çizdi. Zaman zaman eksiklerimiz de oldu ama bu devre arası onları düzeltmeye çalışıyoruz. Hedefimiz ilk 10'un içinde olmaktı, şu anda onu başardık" diye konuştu.

"Donk'un yerini doldurmamız gerekiyor"

İkinci yarıda UEFA Avrupa Ligi için kendilerinin de içinde bulunduğu yarışın sorulması üzerine Rıza Çalımbay, "Bu noktada biz Donk'u kaybettik. Galatasaray'a transferi gerçekleşti. Donk'un yerine iyi bir oyuncu ve öne iki oyuncu daha alabilirsek alternatifli bir kadromuz olacak. O zaman bu yarışın içinde biz de olacağız. Tek düşüncemiz ilk yarıda sergilediğimiz oyun ve istikrarı devam ettirmek. Çok daha iyi şeyler yapacağımıza inanıyorum ama bu transferleri mutlaka yapmamız gerekiyor" cevabını verdi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN