Federasyon uzman desteği istedi

Cuma 10.02.2012 13:02

Türkiye Kayak Federasyonu, milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun Erzurum'da antrenman yaparken düşerek ölmesiyle ilgili olarak Uluslararası Kayak Federasyonu'ndan (FIS) uzman desteği istedi.

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aslı Nemutlu'nun ölümünü ''çok kötü bir kaza'' olarak tanımlayarak, ''İhmali olan varsa, ortaya çıkarılması ve cezasının verilmesi en büyük arzum'' dedi.

Kaza sonrası Erzurum Cumhuriyet Savcılığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettişlerinin soruşturma başlattığını ve kazanın her yönüyle incelendiğini anımsatan Ayık, ''Konu aydınlığa kavuşacak. Aydınlığa kavuşmasını en çok isteyenlerden birisiyim'' ifadelerini kullandı.

Savcılık ve bakanlık müfettişlerinden bağımsız olarak federasyonun da ayrı bir ekip oluşturduğunu belirten Özer Ayık, şöyle konuştu:

''Federasyon olarak komisyon oluşturduk. Komisyonda 4 hukukçumuz var, ayrıca 3 kişilik teknik ekip oluşturulacak. Bunlardan ikisi yabancı olacak. Uluslararası Kayak Federasyonu'ndan uzman kişiler talep ettik. Onlar da gelip inleyecek. Dağda onlar nezaretinde bir çalışma yürütülecek. Onların hazırladığı inceleme sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağız. Yabancı uzmanlar henüz gelmedi. Biz diğer ekiplerden farklı bir çalışma yürütüyoruz. Biz de bir soruşturma, ön inceleme başlattık. Teknik ve cezai yönden ön incelememiz var.''

Erzurum Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan bilirkişi raporunda yanlış bilgilerin bulunduğunu savunan Ayık, ''Bilirkişi raporu açıklandı. Orada gerçeği yansıtmayan, bize göre tamamen yanlış olan bilgiler var. Bu rapordan sonra böyle bir çalışma yapmayı uygun gördük. Bilirkişi raporunu bekliyorduk'' diye
konuştu.

Başkan Ayık, ''Raporda 'kar perdesinin önünde güvenlik perdesi olması gerekiyor' deniliyor. Pistin 30 metre eninde olması gerektiğini yazıyor. Böyle bir kural yok. Ambulans ve diğer konularla ilgili de bizim bir dahilimiz yok'' şeklinde konuştu.

''Federasyonun bir kusuru yok''
Kazanın olduğu gün federasyonun ''hiç bir resmi faaliyetinin'' bulunmadığını anlatan Ayık, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bence kazadaki en önemli unsurlardan birisi, ayağındaki kayağın bir tanesinin çıkmış olmasıdır. Basında bazı şeyler yanlış anlaşıldı. Bir kar perdesini doğru algılayamadık. Güvenlik gerekçesiyle yapıldığı sanılıyor. Onlar kar perdesidir. Dünyadaki açık alanlardaki pistlerin tamamında, kar tanelerinin rüzgarla pistin dışına çıkmasını önlemek amacıyla ahşap perdeler oluşturulur. Dünyanın her yerinde böyledir. Biz de dünyadaki uygulamayı kullanıyoruz. Önüne minder koyamazsınız. Koyulursa kar perdesinin işlevi ortadan kalkar. Güvenlik ağı ise sadece uluslararası yarışmalarda kullanılır. Antrenmanda da böyle bir güvenlik ağı kuralı yoktur. Ulusal veya uluslararası yarışmalarda gerekli tedbirleri alıyoruz. Kazada federasyonumuzun bir eksikliğinin olduğunu düşünmüyoruz.''

''Adı dağlarda yaşatılacak''
Özer Ayık, Aslı Nemutlu'nun acısını ailesiyle birlikte paylaşmaya çalıştıklarını dile getirerek, ''Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç, konuya büyük hassasiyet gösteriyor. Bundan sonra bize düşen, çok sevdiği dağlarda adını yaşatabilmek. Erzurum'daki bir kayak pistine adının verilmesi ve adıyla turnuva düzenlenmesi gibi çalışmalar var'' dedi.

Kazaların olmaması için herkesin elinden ne geliyorsa yapması ve daha fazla çalışma göstermesini isteyen Ayık, ''Kayak, açık alan sporu ve belirli süratte yapılan bir spor. Maalesef belirli riskler var. Kimseyle ilgili kasıt aramıyorum. Şahıs veya kurum ihmali aramıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Anne Nemutlu'ya fahri danışmanlık
Ayık, Aslı Nemutlu'nun annesinin pistlerde kazaların yaşanmaması için federasyonda görev almak istediğini ve bunu olumlu karşıladıklarını söyledi.

İsteğin anne Nemutlu'dan geldiğini ifade eden Ayık, ''Taziyeye gittiğimizde federasyonda görev almak istediğini söyledi. Bunu memnuniyetle karşıladık. Biz de fahri danışman olarak yararlanabileceğimizi ilettik. Bundan sonra üzücü olayların yaşanmaması için birlikte çalışacağız'' diye konuştu.

Milli kayakçı Aslı Nemutlu, Erzurum'da Konaklı Kayak Merkezi'nde antrenman yaparken dengesini kaybederek düşmüş, ağır yaralı olarak kaldırıldığı Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti. Nemutlu'nun ölümüyle ilgili adli soruşturma başlatılmıştı.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN