Web Sürümüne Geç

"Abdullah Avcı, beni tanıdığı için gelmedim"

Cuma 02.03.2012 12:41

A Milli Futbol Takımı Antrenörü Tayfun Korkut, ay-yıldızlı ekibin teknik patronu Abdullah Avcı'nın kendisine güvenmesinin gurur verici olduğunu söyledi.

Tayfun Korkut, Türkiye Futbol Federasyonu'nun aylık resmi yayın organı Tam Saha dergisinin mart sayısında yer alan röportajında, milli takım gelişi ve altyapılardaki deneyimleriyle ilgili görüşlerini aktardı.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı ile daha önce çalışmadığını hatırlatan genç çalıştırıcı, şunları kaydetti:

''Futbolcu olarak beni sadece rakip kimliğiyle tanımış bir insan. Yani beni yakından tanımıyor. Dolayısıyla beni tanıdığı için veya arkadaşı olduğum için Milli Takım'a gelmedim. Bu durum benim için çok çok önemli. Hocanın bana olan güveni, benim ne yaptığımı takip etmesi ya da bu konuda bilgi alması beni gururlandırdı. Benim açımdan böyle bir teklifi kabul etmemek gibi bir ihtimal yoktu. Aslında çalıştığım yer de gelişimim açısından çok iyiydi. Stuttgart 19 Yaş Altı Takımı'yla ilk yarıyı lider bitirmiştim ve şampiyon olma ihtimalimiz yüksekti. Böyle bir şampiyonluk benim de önümü açabilirdi. Ama dediğim gibi Milli Takım futbolculuk dönemimde olduğu gibi hocalık dönemimde de çok farklı bir yer. Seve seve geldim. O güveni ve elektriği de hocadan aldım. Burada çok iyi bir ekip olduğumuzu düşünüyorum.''

Tayfun Korkut, Almanya'nın, Türk futbolunun ve milli takımın adeta altyapısı gibi olduğu hatırlatılarak, ''75 milyonluk nüfusla Türkiye'de başarılamayanı Almanlar orada 2.5 milyonluk Türk nüfusla nasıl başarıyor?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Çok basit. Benim futbola başladığım günden bugüne kadar Türkiye'de konuşulan şey hep eğitim, eğitim, eğitim. Ama biz bu eğitim konusunu, uygulama aşamasına getiremiyoruz. Almanlar 10 sene evvel altyapılarla ilgili yeni bir sistem kurdu, bunu uygulamaya da koydu. Özellikle kulüp lisans talimatlarının içine altyapılarla ilgili kriterleri yerleştirdiler ve bu sistem onları bir yerlere taşıdı. Bizim oyuncularımız yetenekleriyle bir noktaya gelirken, Alman oyuncular yeteneklerini sistemli bir eğitimle birleştiriyor. Bence gelecek 10 senenin en üst düzey oynayan takımlarından birisi Almanya olacak.''

Altyapının önemine değinen A Milli Takım Antrenörü Korkut, altyapılara önem veren kulüplerin kazanacağını belirterek, ''Ama biz daha bunun pek farkında değiliz. Benim çalıştığım Stuttgart takımı son 5 senede oyuncu satışından 100 milyon avro gelir elde etti. Sadece Gomez'in satışından 37 milyon avro kazandılar. Hleb, Rudy, Beck gibi oyuncular hep 6-7 milyon avroluk bonservis bedelleri kulübe kazandırdı. En son Leno 7 milyon avroya Leverkusen'e gitti. Khedira'nın Real Madrid'e transferi kulübe 14 milyon avro kazandırdı. Yani altyapıya yaptığınız yatırımın karşılığını maddi-manevi alırsınız. Almanya bugünkü takımının yerine ikinci bir milli takım çıkartabilir. Bunu, 19 yaş altı ve 17 yaş altı düzeyinde de yapabilir'' diye görüşlerini aktardı.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN