Eğitim şart!

Cuma 16.03.2012 17:39

(A) Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, ''Dünyada yarışabilmemiz, istikrarlı bir şekilde turnuva takımı olabilmemiz için eğitimle ilgili sorunlarımızı kesinlikle çözmemiz lazım'' dedi.

Avcı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Sporda Profesyonellik ve Başarı İlişkisi'' konulu söyleşide yaptığı konuşmada, Eskişehir'in kendisi için önemli olduğunu ve her gelişinde heyecanlandığını söyledi.

Türk futbolunun temel sorunlarına değinen Avcı, kişilik, futbol, antrenörlük ve okul eğitimini bir arada çözecek projeler üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

Avcı, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yeni yönetiminin yardımıyla sorunları çözmeye çalışacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

''Yetenekli bir toplumuz. Dünyada yarışabilmemiz, istikrarlı bir şekilde turnuva takımı olabilmemiz için eğitimle ilgili olan sorunlarımızı kesinlikle çözmemiz lazım. Eğitimi her yere yaymak gerekiyor. Başarı için hem bilimden hem de motivasyondan faydalanacağız. Başarı bir varış noktası değil, yolculuktur. Bu yolculukta herkesin katkılarıyla başarıya ulaşacağımızı ümit ediyorum.''

''Avrupa'daki Türk futbolcularla iletişim halindeyiz''

Almanya'da 3 milyon Türk'ün yaşadığını ifade eden Avcı, ''Real Madrid'e Türk oyuncu oradan gidiyorsa bu, oradaki eğitimle ilgili doğru şeyler var anlamına gelir. 75 milyonluk Türkiye'den Avrupa'ya oyuncu yollayamıyorsak burada bir sorun var demektir'' diye konuştu.

Avcı, kendisinin de Almanya'ya gidip, orada incelemelerde bulunduğunu dile getirerek, şunları bildirdi:
''Bildiğim, hayal ettiğim ama ülkemizde uygulanmayan bir süreci başlattık. Avrupa'daki her oyuncuyla iletişime geçiyoruz. 16-17 yaşında bir oyuncunun Almanya (A) Milli Takımı'nın oyuncusu olacağının garantisi yok. Biz, bizi tercih edenlere saygı gösteriyoruz. Bizi tercih etmeyenleri anlayışla karşılayıp zamana bırakıyoruz. Onun için oyuncuların büyük bölümü bizleri tercih etmişlerdir. Biz sıcak temas ve iletişim halindeyiz. Oradaki Türk oyuncuların hepsi avucumuzun içinde. Oyuncu kaçırmayacağız diye düşünüyorum.''

Avcı, bir dinleyicinin ''Yabancı bir oyuncu oynatma şansı verilseydi, bu oyuncu kim olurdu'' sorusu üzerine, ''Şu an Türkiye'de öyle bir futbolcu oynatmazdım. Eğer genç bir oyuncuysa bizim kültürümüzü, eğitimimizi alacaksa gelebilir. Ama 30 yaşına gelen bir futbolcuyla bir maçı kazanmak için geleceği kaybetmek istemiyorum, böyle oyunculara bizim kapımız kapalı'' cevabını verdi.

Heper: ''Avcı, Türkiye için çok büyük bir şanstır''
TFF Yönetim Kurulu ve Milli Takımlar Komitesi Üyesi Prof. Dr. Fethi Heper de futbola başlama öyküsünü ve Eskişehirspor'un kuruluş hikayesini katılımcılarla paylaştı.

Her alanda başarılı olabilmek için disiplinin gerektiğini anlatan Heper, şöyle konuştu:
''Sayın Avcı, Türkiye için çok büyük bir şanstır. Gelecek 10 yılda Türk Milli Takımları'nın olağanüstü büyük şeyler yapacağına inanıyorum. Çünkü, kendisi işe dört elle büyük bir aşkla sarıldı. Bundan 15 gün önce Bursa'da yaptığımız Slovakya maçını 2-1 kaybetmemize rağmen, ben o kadroyu gördüğümde kendisiyle gurur duydum. Çok büyük bir cesarettir. Gencecik çocuklar, milli takıma çağrılmış ve oynuyorlar. Bu şansı hep birlikte değerlendirmemiz lazım. Ben TFF Yönetim Kurulu üyesi olarak her türlü desteği sağlayacağıma söz veriyorum.''

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen de böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını dile getirerek, ''Hangi işi yapıyorsak yapalım, onu profesyonel bir ruhla yapmazsak başarıyı yakalamamız zordur. Profesyonelliğin gerektirdiği formata kendimizi uydurmamız gerekmektedir'' dedi.
Etiketler abdullah avcı
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN