Web Sürümüne Geç

  Avcı'dan eleştirilere yanıt

  Avcı'dan eleştirilere yanıt
  11 Eylül 2012, Salı Güncelleme: 00:37

  A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, 2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri (D) Grubu'nda Estonya'yı 3-0 yendikleri mücadeleden sonra yaptığı açıklamada, "Grup birinciliği hedefi koyduk, bu hedefe koşmak istiyoruz" dedi.

  Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında, gruptaki puan hedefleri sorulan Avcı, ''Grup birinciliği hedefi koyduk, bu hedefe koşmak istiyoruz. 8 tane maçımız var. Geçen hafta kaybettiğimiz Hollanda, dünyada önemli ilk 5 takımdan birisi. Orada neler yapabileceğimizi gördük. Sonucu alamadık sadece. Önemli olan bu arada kazanarak devam etmek ve yarışın içinde olmaktır'' yanıtını verdi.

  Çağrısına kulak vererek milli takım formaları ve bayraklarla maça gelen taraftarlara teşekkür eden Avcı, mücadeleye iyi başladıklarını, ancak yapılan bir bireysel hatanın oyun içinde dalgalanmaları getirdiğini anlatarak, ''Zeminin durumu, oynamaya çalışan takımımızın kontrolünde zorluk yarattı. Rakibin 10 kişi kalmasından sonra böyle takımları aşmak zordur. 9-10 gündür yoğun çalışma programı içinde ailelerinden uzak, telefonda bile konuşmadığımız, herkesin özveri gösterdiği ortamda, geçen maçtaki iyi oyunun karşılığında bugün skoru da almak bizi son derece mutlu etti. Bütün oyuncularımı tebrik ediyorum'' diye konuştu.

  (A) Milli Basketbol Takımı'nı Avrupa Şampiyonası finallerine kaldığı için tebrik eden Avcı, ''Dünya şampiyonasına gitmek, o adımları atmak için aynı duyguları biz de yaşıyoruz'' dedi.

  ''Neden Selçuk ile başlamadınız? sorusu''

  Avcı, Selçuk İnan'a ilk 11'de yer vermemesiyle ilgili polemiklerin devam ettiği ifade edilerek, yöneltilen soru üzerine, Selçuk'u genç milli takımlardan bu yana tanıdığını, futbolcuyla bir problemi olmadığını, konunun bu şekilde bugüne kadar gelmiş olmasının üzücü olduğunu belirtti.

  Abdullah Avcı, milli takımın bir aşk ve tutku olduğunu kaydederek, soruyu şöyle cevapladı:

  ''Ben bundan evvel araştırma yaptım. Milli takımlarda kriz dönemlerinde, 5-6 konuyla milli takımlar irdeleniyordu. Bizde tek konu vardı, aşama kaydettik bu sevindirici. Milli takım değerli bir yer. Burası bir aşk, bir tutku, herkes birbirine saygı gösterecek. Selçuk benim kardeşim, bununla ilgili hiçbir şey yok, yorum yok, problem yok. Bu kadar gündeme gelmesi tabii ki üzücü. Bir futbol takımı 10 gündür kampta. Devamlı gazetelerde Selçuk yazıyor. Bizim açımızdan da bunu düşünün. Bunun doğru olmadığını düşünüyorum.''

  Avcı, ''Az da olsa herkesin ısrarla Selçuk'u bu maçın ilk 11'ine yazması, bugün sizin Selçuk'u yazmamanızda etkili olmuş mudur?'' sorusuna ise ''Bana saygı gösterilir-gösterilmez ayrı konu ama milli takım koltuğuna, şerefli koltuğa herkesin saygı göstermesini istiyorum. Bu bir teknik tasarruftur. Hollanda maçından beri yaşanan 3 günlük sürece benim tarafımdan ve Selçuk İnan tarafından bakın. Selçuk'un baskı altına girmediğini mi düşünüyorsunuz? Hepsi benim kardeşim. Selçuk'un ayakları, Hamit'in ayakları, Mehmet Topal'ın ayağı veya bir başkasının ayağı bizi dünya kupasına taşıyacak'' şeklinde cevap verdi.

  Bu tartışmalardan motivasyonları etkilenmeden bir çıkış noktası bulabildiklerini kaydeden Abdullah Avcı, Estonya'yı 3-0 yendikleri bir maçtan sonra Selçuk İnan konusunun konuşuluyor olmasının yanlışlığına değinerek, ''Bu, onun için de benim için de milli takım için de doğru bir şey değil'' dedi.

  Avcı, 11 maçlık ceza alan Galatasaraylı futbolcu Engin Baytar'ı cezalı olduğu süreçte değerlendirip değerlendirmeyeceğiyle ilgili soruya, cezasını tamamlayıp takımında forma giymeye başladığı süreçteki performansına göre hareket edebileceği yanıtını verdi.

  Estonya maçı için futbolculara özel bir konuşma yapmaya gerek duymadığını belirten Avcı, ''50 bin kişinin buraya gelmesi, milli takım oyuncularının dışarıya verdiği doğru mesajlardı. Seyirci zaten onları motive etmişti'' dedi.

  Seyircinin bütün oyuncuları tribüne çağırmasının kendisini çok mutlu ettiğini anlatan Avcı, ''Oyuncuya destek verilmesi, oyuna girerken alkışlanması, ben bunlardan gurur duyuyorum. Selçuk'un gol atması beni daha fazla mutlu etti. İnanın bizim böyle bir şeyimiz yok, olamaz da. Bunları konuşmak bile bizim olduğumuz yerde mesafe kat etmemizi engelliyor'' şeklinde konuştu.

  Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki atmosferden memnun kaldığını bildiren (A) Milli Takım Teknik Direktörü, grupta ekim ayında yapacakları maçı da bu sahada oynayacaklarını daha evvelden bildirdiklerini belirterek, ''Zeminlerin Türkiye'de genel olarak sıkıntılı olduğunu görüyoruz. Atmosferden son derece memnun kaldım. Zeminle ilgili her yerde sıkıntı var. Ekim ayına kadar daha sağlıklı, düzgün zemin olacağını düşünüyorum. Ekim ayındaki müsabakamızı da daha evvel bildirdik, burada oynayacağız. Ondan sonrakilerle ilgili tasarrufumuz yok'' şeklinde ifadeler kullandı.

  Öte yandan, Estonya Milli Takımı Teknik Direktörü Tarmo Rüütli basın toplantısına gelmedi.
  Etiketler abdullah avcı
  Yükleniyor