"Egosunu tatmin edemez"

"Egosunu tatmin edemez"
Çarşamba 18.05.2016 20:04

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Barcelona'da forma giyen milli yıldız Arda Turan'a sert bir eleştiride bulundu.

Milli Takımlar Direktörü Fatih Terim, TRT Spor kanalında katıldığı canlı yayında, önemli açıklamalarda bulundu.

Arda Turan'ın Barcelona'da forma şansı bulamamasını değerlendiren Fatih Terim, 'Milli Takımlar demek yıldızlar topluluğudur. Her milli takım oyuncusu takımının yıldızlarıdır. Burada yıldızları yönetmek önemlidir. Arda gibi orada birçok yıldız var. Yıldız kelimesi nereden baktığınıza bağlı. Milli takımlarda önemli olan birbiri için fedakarlık yapma ortamını hazırlamak gerekir. Arda Barcelona'da olmanın hazzını orada yaşarken egosunu burada süremez.

Arda Barcelona'da oynayan tek oyuncumuz ama takımdaki en az süre alan oyuncumuz. Arda 6 ay cezalıyken yine forma verdik. Turnuvaya katılamasaydık bunun hesabını ben verecektim. Ben bir karar verirken bunun tüm dezavantajlarına göğüs gererim. O yüzden geniş düşünmelerini istiyorum. Kimse benim babamın oğlu değil. Ben bazı oyuncuların ses tonunu bilmem. Burada bir ego zsavaşı olamaz zaten. Benim hayalim tüm takımımızın Türkiye dışında oynayan oyunculardan oluşması ama ne yazık ki yurt dışına oynayan futbolcu sayımız az" açıklamasını yaptı.

Fatih Terim'in açıklamalarından öne çıkan cümleler şöyle:

"Konusunda uzman bir ekibim var"

Konusunda uzman bir ekibe sahip olduğunu söyleyen Terim, "Her şeyden önce onlar iyi insandır. Biz onlarla her an beraberiz. 9-5 çalışan bir mesaimiz yok. Bugün aklıma geldi, ben Piontek'le çalışırken teknik adamların ofisi diye bir şey yoktu. Bugün neredeyse ofisi, sekreteri, asistanı olmayan teknik adam yok. Ben her zaman futbolcuma da ekibime de şunu söylerim; mutlu olmayan hiçbir insan performansını yükseğe taşıyamaz.
Hazırlık maçlarının bile bizi mutlu ettiği ortamdan ciddi turnuvalara katılma zamanlarına geldik artık" dedi.

Terim, Ömer Toprak'ı kadroya almamasıyla ilgili olarak, "Şu anda birçok insanın 'Şu niye yok, bu niye var' demesinin nedeni futbolu teorik olarak bilmesi. Ömer Toprak düşünüldü ama yine de bu şekilde karar verdik" dedi.

"Ligimizin kalitesi eskiye oranla daha yüksek"

Tecrübeli teknik adam, ligin kalitesinin eskiye oranla daha yüksek olduğunun altını çizerek, "Bu kalite milli takıma da tesir edecektir. Milli Takım 'bu niye alındı, alınmadı' tartışmasından çok daha uzakta. Ben bu duygusallıktan çok uzakta seçiyorum takımı. Kılı 40 yarıyoruz. Gökhan iki maç oynamayacak ama bize elemelerde 13 maç yardım etmiş. Gökhan daha çok genç. Belki 31 Mayıs'ta almayacağım kadroya ama burada olmasını istiyorum. O kırmızı kart çok kötüydü. Kendisine de kızdım. Rakibe bayağı basmıştı. Kimseye haksızlık yapmamak için uğraşıyoruz ama bu tartışma hiç bitmez. Kimine göre bu güzeldir kimine göre diğeri" ifadelerini kullandı.

"Volkan'ı Milli Takımda ilk oynatan benim"

Bel fıtığı nedeniyle ameliyat masasına yatacak olan Fenerbahçe'nin başarılı file bekçisi Volkan Demirel'le ilgili açıklama yapan Terim, "Volkan'a geçmiş olsun. Onu ilk milli takımda oynatan hocayım. Bu sefer böyle bir seçim yaptık. Yine Volkan ama bu kez Volkan Babacan var. Volkan'dan çok memnunum. Çok sıkıntılı dönemleri çok iyi geçti. Speküle edilen bir konumdasınız, bunu kaldırmak kolay değil ama bize müthiş maçlar oynadı. Ağzını açmadan bunları yaptı hem de. Kolay değil" dedi.

Volkan Demirel ile bir sorunu olmadığını belirten Terim, "Volkan Demirel benim çok sevdiğim kalecilerimden. Evladım ve kardeşim olan bir oyuncu. Atıldı, kötü goller yedi, yine şans verdim. Benim için böyle bir şey söz konusu değil. İnandığım kimse ona şans verdim. Dün Volkan Demirel'di bugün Volkan Babacan, yarın Onur olur, sonradan Harun olur" diye konuştu.

"Burak gelip oynamak istiyor"

Futbol hayatını Çin'de sürdüren Burak Yılmaz hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Futbol Direktörü, şunları söyledi:

"Dün Burak beni aradı. Gidişatının 2-3 aydır iyi olmadığı ortada. Burak bizim için önemli bir oyuncu. Hayatım boyunca hiçbir oyuncunun sağlığını maçın sonucundan önde tutmadım. Son maça bakarsanız 4-6-0 sistemiyle oynadık. Burak olursa iyi olur. Olmazsa yapacak bir şey yok. Sıkıntılı süreçten geçen bir kulübümüzün Türkiye'deki bu sıkıntıları yaşayış sürecini hepimiz biliyoruz. Onun kulüp konularına girmek istemiyorum ama Zaccheroni ile görüşeceğim. Burak gelip oynamak istiyor, onlar maçımız önemli diyor. Burak'ın sağlığında bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Milli takım terapistlerinden birisi 1 buçuk aydır Burak'la birlikte."

Cenk Tosun'u beğendiğini, milli takımın bir diğer golcüsü Mevlüt'ün de goller atmaya başladığını dile getiren Terim, "Yunus da iyi bir sezon geçirdi. Yunus'un avantajı hem ileride hem geride oynuyor. Avantajımız bu yönde olabilir. Tek yere dört isim koyduk. Oraya iki isim kabul edilebilir. Emre Mor'un sıradan değil, sıra dışı bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Kendim çalışmadım ama izleyenler çok beğendi. Çok milli takım vardı ama bizi seçti. Solak, enteresan bir oyuncu. Kendi hakkındaki düşüncelerimi antrenmanlarda ve maçlarda görürsem Türkiye enteresan bir oyuncu kazanır diye düşünüyorum. Emre değişik bir oyuncu. Çok abartmak istemiyorum görmek lazım" açıklamasında bulundu.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN