Gözünü şampiyonluğa dikti

Gözünü şampiyonluğa dikti
Çarşamba 02.05.2012 11:17

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nda İtalya'da yapılacak olan 4. ayak yarışını lider bitirmesi halinde şampiyonluk için rahat bir konuma geleceğini söyledi.

2007 ve 2009 yıllarında Dünya Süpersport Şampiyonu olan Sofuoğlu, 1 ay önce özel bir yarışta düşüp sakatlandığı İtalya'da yapılacak olan 4. ayak yarışını lider tamamlamak istiyor. İtalya Şampiyonası'nda kaza geçirdikten sonra aynı pistte yapılan Dünya Supersport Şampiyonası 2. ayak yarışlarında diskalifiye edilen Sofuoğlu, 4. ayak yarışlarında, İtalya'daki şanssızlığını kırmayı hedefliyor.

Genel klasmanda 45 puanla lider konumda bulunan Sofuoğlu, Monza Pisti'ndeki yarışı lider tamamlarsa rakipleriyle arasındaki puan farkını açarak, önemli bir avantaj elde etmiş olacak. Sakarya'nın Akyazı ilçesinde yaptırdığı pistte çalışmalarını sürdüren Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, İtalya'da yapılacak olan yarışı kazanarak, şampiyonluk yolunda avantaj sağlamak istediğini anlattı.

Şu ana kadar sezonun 3 yarışının geride kaldığını anımsatan Sofuoğlu, ''Form durumum iyi. Lider konumda bulunmak mutluluk verici. Tabi bu durumu korumak için iyi mücadele etmek gerekiyor. Çok iyi bir şekilde, yarışlara hazırlanmam lazım. Çalışmalarım da iyi gidiyor. Her şey daha da güzel olacak inşallah'' dedi.

Sofuoğlu, yaşadığı sakatlıkların büyük ölçüde geçtiğini ve daha sağlıklı bir şekilde 4. ayak yarışlarına hazırlandığını aktardı.

İtalya'da geçmiş yıllarda önemli başarılar elde ettiğini kaydeden Sofuoğlu, ''Sakatlıktan yana büyük bir sıkıntım yok. İnşallah İtalya'daki yarıştan umutluyum. Çünkü Monza Pisti'nde daha önce iyi dereceler elde etmiştim. Bu pisti biliyorum ve daha önce burada iyi sonuçlar aldım'' diye konuştu.

''Kazanırsam liderlikte rahat bir konuma geleceğim''
İtalya'daki yarışa iyi hazırlandığını belirten Sofuoğlu, şöyle devam eti:

''Yarışı kazanırsam liderlikte rahat bir konuma geleceğim. Şu anda şampiyona ikincisi ile aynı puandayım. Eğer İtalya'da yarışı lider bitirirsem şampiyonluk için derin bir nefes alabileceğim. Bu yarış sezonun ortalarına gelirken önemli. Sezonun başında ve ortalarında sağlayacağınız avantaj, sezon sonunda önemli bir rahatlık verir. Uzun bir şampiyona olduğu için avantajı erken elime almak istiyorum''
Monza Pisti'nin hızlı yarışlara sahne olduğunu aktaran Sofuoğlu, ''Yarışlar çok hızlı oluyor. Hızlı pistlere uygun bir motosikletim var. Motosikletimin bu avantajını kullanarak, İtalya'daki yarışı kazanmak istiyorum. Fakat motor yarışlarında ne olacağı belli olmaz. İnşallah kazasız, belasız ve lider olarak İtalya'dan dönmek istiyorum'' ifadelerini kullandı.

''Sakatlıklardan yana hiçbir sıkıntım kalmadı''
Sofuoğlu, son 1 ay içinde yaptığı kazalardan dolayı yeterince rahat yarışamadığını ifade etti.

Motor sporlarında kazaların sık yaşandığına işaret eden Sofuoğlu, ''Önemli kazalar yaptım ama bunların bana verdiği bir sıkıntı yok. Son bir ameliyatım kaldı. Onu da 1 ay sonra olmayı düşünüyorum. Ayağımdaki cıvata alındığı zaman daha da rahatlayacağım. Fakat şu an için engel teşkil etmiyor'' dedi.

Sofuoğlu, şampiyonanın uzun bir süreç olduğunu vurgulayarak, ''Sadece bu yarışı, kilit olarak görmek yanlış. Önümüzde daha 10 yarış var. Avantajı erken elime alıp, sezon sonuna rahat şekilde girmek istiyorum. Çünkü sezon sonundaki stres ve sıkıntı çok büyük oluyor. Şu an antrenmanlarım çok iyi gidiyor. Son hazırlıkları da yapıp İtalya'ya gideceğim. Daha önceki yıllardan dolayı tecrübe sahibiyim. İtalya'daki pisti iyi biliyorum. bu da beni biraz daha rahatlatıyor'' şeklinde konuştu.
Etiketler Kenan Sofuoğlu
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN