Yiğido 'kale'den çekti!

Yiğido 'kale'den çekti!
Pazartesi 21.05.2012 12:06

Spor Toto Süper Lig takımlarından Sivasspor, 5 kaleciyle mücadele ettiği 2011-2012 sezonunda 43 resmi maçta kalesinde 71 gol gördü.

Geride kalan sezonda ofansif anlamda başarılı bir grafik çizen Sivasspor, sezon boyunca en fazla sıkıntıyı kalesinde yaşadı. Kalede yaşanan sıkıntılar, Sivasspor'un başarısını da etkiledi.

''Futbolda şike'' soruşturması kapsamında bir süre Metris Cezaevi'ne tutuklu kalan kaleci Korcan Çelikay'dan 2011-2012 sezonunda neredeyse hiç faydalanamayan Yiğidolar, Korcan'ın yokluğunda kalede istikrar sağlayamadı.

Sezona kaleci Milan Borjan ile başlayan, ardından kalesini Atilla Koca'ya emanet eden Sivasspor'da, daha sonra kaleci eldivenlerini Nihat Şahin taktı. Borjan, Atilla ve Nihat'ın istikrarsız performans göstermesi üzerine kalede yaşadığı sıkıntıları, devre arasında Stefan Senecky'i transfer ederek çözmeye çalışan kırmızı-beyazlılarda, Senecky'nin de başarılı bir grafik çizememesi dolayısıyla kale tekrar Atilla'ya emanet edildi.

Nihat ve Senecky'e verilen şansların ardından Atilla ile 34 maçlık lig grubunu tamamlayan Sivasspor'da, Spor Toto Süper Final Avrupa Ligi Grubu'nda ise kaleyi cezaevinden çıkan Korcan Çelikay korudu.

Spor Toto Süper Lig'de yaptığı 34 maçta kalesinde 54 gol gören Sivasspor, Süper Final'deki 6 karşılaşmada da kalesinde 12 gole engel olamadı. Kırmızı-beyazlı ekip, Ziraat Türkiye Kupası'nda yaptığı 3 maçta da 5 gol yedi.

Geride kalan 2011-2012 sezonunda 43 resmi maçta kalesinde 71 gol gören Sivasspor, önceki sezonlarda pek sorun yaşamadığı kalesinde bu sezon 5 kaleciyle istikrar yakalayamadı.

Kaleyi en fazla Atilla korudu
Kalecilerden Borjan'ın ligde 10, Senecky'nin ise 2 maçta görev yaptığı Sivasspor'da, kaleyi en fazla koruyan isim Atilla Koca oldu. Atilla, 2'si Ziraat Türkiye Kupası'nda, 18'i ligde olmak üzere 20 maçta forma giydi.

Genç kaleci Nihat Şahin'in 1'i kupada, 4'ü ligde olmak üzere 5 maçta şans bulduğu Sivasspor'da, Korcan ise Süper Final'deki 6 karşılaşmada görev yaptı.

Kırmızı-beyazlılar, özellikle Korcan'ın eksikliğini büyük ölçüde hissetti. Cezaevi süreci ve hakkındaki idari tedbir kararı nedeniyle ligdeki ilk 32 maçta formasından uzak kalan, son 2 karşılaşmada ise 18 kişilik maç kadrosuna alınmasına karşın tam hazır olmadığı için ilk on birde şans bulamayan Korcan Çelikay, Süper Final'deki 6 maçta kalesinde 12 gole engel olamadı.

Korcan'ın 12, Borjan'ın 16, Atilla'nın 27 (4'ü kupa), Nihat'ın 8 (1'i kupa), Senecky'nin 7 gol yediği Sivasspor'da, bu 5 kalecinin yanı sıra, devre arasında takımdan ayrılan golcü oyuncu Mortan Nicolas Rasmussen de kaleye Eskişehirspor maçında zorunlu olarak geçmişti.

Sivasspor'un, ligin 2. haftasında sahasında Eskişehirspor'a 4-0 mağlup olduğu maçta, 3 oyuncu değişikliği hakkının kullanılması ve kaleci Milan Borjan'ın da kırmızı kart görmesi nedeniyle 66. dakikadan bitiş düdüğüne kadar geçen sürede kaleyi Rasmussen korumuştu.

Rasmussen, Hayrettin Yerlikaya ve Milan Borjan'ın kırmızı kart görmesi dolayısıyla Sivasspor'un 9 kişi tamamladığı karşılaşmanın 88. dakikasında penaltıdan bir de gol yemişti.
Etiketler Sivasspor
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN