Fast'njoy açıldı

Cuma 15.01.2010 17:10

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'nin bir yabancı futbolcu mezarlığına dönüşmemesi gerektiğini söyledi.

Eski milli futbolcu Hakan Şükür ve teknik direktör Bülent Uygun'a ait CEPA alışveriş merkezindeki Fast'njoy adlı fast food, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile spor ve iş dünyasından birçok ismin katılımıyla açıldı.

Açılışta gazetecilerin futbolda ''Medya Hakları İhalesi''yle ilgili sorularını yanıtlayan Özak, Trabzonspor Kulübü Başkanı olduğu dönemde UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ile birlikte İstanbul'un karşı çıkmasına rağmen havuz sistemini kurduklarını anımsattı. O zamanlar rakamların küçük olduğunu ifade eden Özak, şunları söyledi:

''Bugün gelinen noktada şuraya bakmak lazım. Neden bu kadar çok para verildi. Burada bir kaç neden var. Türk futbolunun marka değeri yükseldi ama Türk ekonomisin durumuna bakmak lazım. İstikrarlı bir hükümetin getirdiği ekonomik tabloya bakmak lazım. Yabancı sermayenin Türkiye'ye girişindeki büyüklüğe bakmak lazım. Bir AK Parti mensubu olarak çok katkımız var. Ama bu çok iyi kullanılmalı. Para çarçur edilmemeli. Türkiye bir yabancı futbolcu mezarlığı olmamalı. Gereksiz antrenörler alınıp bırakılırken fuzuli paralar ödenmemeli. Bunlar Türkiye'nin dövizleri. Özellikle altyapıya yatırım yapılmalı. Kulüpler tesisleri tamamlamamışlarsa bunu tamamlamak lazım.''

Kulüplerin borçlarının artmasını bir tehlike olarak gördüğünü dile getiren Özak, ''Gelir azken gider azdı ve borç azdı. Gelir çoğaldı, gider ve borç ise kat kat arttı. Buna federasyonun ve bizim önlem almamız gerekiyor. Bunu federasyondan bekliyorum. Bir de spor kulüpleri yasasını geçirmemiz lazım. Yani ben harcarım, gelen ne yaparsa yapsın mantığı doğru değil'' diye konuştu.

MİLLİ TAKIM TEKNİK DİREKTÖRÜ
Milli takıma yabancı veya yerli teknik direktörün getirilmesiyle ilgili bir soruyu da Özak, şöyle yanıtladı:
''Burada daha doğrusu en iyisi layık olanı gelsin. Türk antrenörleri bunu layıkıyla yapabilirler. Şu anda federasyon bu konuda yetkilidir. Onların niyeti yabancı, benim görüşüm Türk antrenörüdür. Kimin geleceği değil, ne yapacağı önemlidir. Eğer aynı Türkiye'deki bu futbol seviyesiyle ikinci kademe antrenör gelecekse yapacağı çok fazla bir şey olmaz. Kulüplerimizde yabancı teknik adamlar, problemler, performans düşüklüğü olduğunda bu milli takıma yansıyor. Olayı bir bütün olarak düşünmek lazım. Federasyonumuz burada cesur davranmalı, doğru karar alarak arkasında durmalı.''

''BAKİ OLAN MİLLİ TAKIMDIR''
Teknik direktör Bülent Uygun da ihalenin Türk futboluna yapacağı katkının önemli olduğunu söyledi. Uygun, ''Dünya piyasasında markası olan Türk futbolunu daha yukarı çıkarmak için çok önemli. Burada görev düşen bölümler var. Bu paranın doğru kullanılması açısından yapacakları plan, proje ve getirecekleri kanunlar çok önemli'' diye konuştu.

Milli takımla ilgili soruya da Uygun, şöyle yanıt verdi:

''Federasyonun tercihi yabancıdır. Buna saygı duyuyoruz. Saygı duyduğumuz yerde bir şeye talip olmak doğru değildir. Ben kendi hayallerimi söyledim. Bu milli takım Avrupa veya Dünya şampiyonu olacaktır. Başında da Türk teknik direktör olacaktır. Ben olmuşum veya diğerleri olmuş fark etmez. Biz sonuna kadar o milli takımda görev almış hocamızı baştacı yaparız, destekleriz. Çünkü bizim milli takımımızdır. Kimsenin tekelinde değildir. Yönetimler de hocalar da gelip geçicidir. Baki olan milli takımdır.''

Eski milli futbolcu Hakan Şükür ise ihaleyle elde edilecek paranın iyi kullanılması gerektiğini kaydetti. Bunun kontrolünün yapılmasını isteyen Şükür, ''Bu rakamlar arttıkça kulüplerin borçları daha artmaya başladı. Umarım bu paralar doğru yerlerde kullanılır. Yapılan transferler gelirken ve giderken heba olmamalı. Geleceğimize yatırımın fazla olmasını temenni ediyorum. Kulüplerin borç altından kalkamaması çok manidar. Yönetim tarzı değişmeli. Doğru yönetilmeli'' dedi.

Daha sonra katılımcılar tarafından işletmenin açılış kurdelası kesildi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN