Futbol değil harp vardı!

Pazar 07.02.2010 19:29
Sivaspor Teknik Direktörü Muhsin Ertuğral, 2-0 galip ayrıldıkları Denizlispor maçında yaşanan olaylara değinerek, ''Futbol sahasında harbe dönen görüntüler var'' dedi.

MAÇIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINErtuğral maçın ardından yaptığı açıklamada, karşılaşmanın son anlarında çıkan olaylara canının sıkıldığını ifade etti.

Futbol Federasyonu yetkililerini, bu tür sahnelerin Türkiye'de görülmemesi için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çağıran Ertuğral, ''Çünkü burası bir savaş alanı değil, burası bir futbol sahası'' diye konuştu.

Takımların centilmenlik içerisinde mücadele etmeleri gerektiğini anlatan Ertuğral, yaklaşık 33 yıldır profesyonel futbolun içerisinde olduğunu belirterek, Denizlispor kalecisi Özden'in maçtan sonra yaptığı hareketleri eleştirdi.

Karşılaşma sonrası çıkan olaylara, Denizlispor kalecisi Özden'in yaptığı hareketlerin neden olduğunu iddia eden Ertuğral, bu hareketlerin Futbol Federasyonu'nca görülmesi ve Özden'e çok büyük bir ceza gelmesi gerektiğini savundu.

Ertuğral, ''Maç bitti, o ise hala soyunma odamıza gelerek kabadayılık yapmaya çalıştı. Bu tür sahnelerin Türk futbolundan çıkması lazım. Bu tür şeyleri Türk futbolunda bir daha görmek istemiyorum. Hakemleri devamlı suçluyoruz ama saha içindeki bu tür sahnelere nasıl engel olsunlar. Her insanın bir psikolojik dengesi var. o insanlara bu konularda biraz daha yardım etmek istiyoruz'' ifadelerini kullandı.
Sahada gerginliğin, kavganın olduğu futbolu ortadan kaldırmak için basın mensuplarına ve teknik adamlara önemli görevler düştüğünü vurgulayan Ertuğral, ''Şu tarz futbolu Türk futbolundan kaldırmak için elimizden gelen her şeyi yapalım. Çünkü bu resimler Türkiye'de kalmıyor, yurt dışına da çıkıyor'' dedi.
Maçın çok gergin geçtiğini anlatan Ertuğral, ''Rakip takım futbol dışında adeta basketbol oynadı. Devamlı havalardan top geldi. İkinci topları kazanmaya çalıştık ama ilk devre kazanamadık. İkinci devre daha iyi organize olduğumuzu düşünüyorum'' diye konuştu.
Futbolcularını galibiyetten dolayı tebrik eden Ertuğral, ''Hakikaten savaştılar, ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Biraz daha sakin olup, kontrataklarda biraz daha dikkatli olabilseydik, zannediyorum olayı erken bitirebilirdik. Kalecimiz Akın son dakikalarda bir topu inanılmaz bir refleksle çıkardı. Bu kurtarışla galibiyette önemli bir pay sahibi oldu'' ifadelerini kullandı.

AVRUPA ŞAMPİYONASI KURALARI

Muhsin Ertuğral, (A) Milli Futbol Takımı'nın 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemeleri kurası ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine yaptığı değerlendirmede ise şunları söyledi:
''Biliyorsunuz, Dünya Kupası eleme gruplarının kuraları çekildiğinde de herkes 'dünya kupasına gidiyoruz' dedi. Fakat futbolda çıkıp oynamak gerekiyor. Son yıllarda kendimize güvenimiz sonsuz. Bu da güzel bir nokta. Fakat çok iyi organize olup, mutlaka futbolumuzu Avrupa'da duyurmamız gerekiyor. Bu yeteneğe de sahibiz.
Kağıt üzerinde Avrupa Şampiyonası eleme grubundan çıkma şansımız büyük. Fakat maalesef her şey kağıt üzerinde belli olmuyor. Teknik direktörün kim olacağı belli olsun, ona göre hangi ekole gideceğiz, hangi sisteme gideceğiz, onu da bir belli edelim. Ondan sonra bize de görev düşüyor. Çünkü bu ligin hocaları olarak hepimiz, elimizden gelen her şeyi yapmak zorundayız.''

MUSA GOLÜNÜ, KIZINA VE EŞİNE ARMAĞAN ETTİ
Bu arada Sivasspor'un 2. golünü atan Musa Aydın, bu golü kızı Ceylin'e ve eşine armağan ettiğini söyledi.
Gol attığı için ayrıca mutluluk yaşadığını ifade eden Musa Aydın, evden çıkarken kızı Ceylin'in ''İnşallah bu maçta gol atarsın babacığım'' dediğini belirterek, ''Golümü kızıma ve eşime armağan ediyorum. Bizim için önemli bir galibiyat aldık. Denizlispor açısından da kümede kalma mücadelesinde bir umut maçıydı. Maç stresli geçti. Fakat galip gelmesini bildik. İkinci yarıdaki ilk galibiyetimizi aldık. İnşallah üst üste galibiyetler alıp alt sıralardan uzaklaşmak istiyoruz'' diye konuştu.
Yasin Çakmak ise özverili bir şekilde futbol oynadıklarını ve mutlak kazanmaları gereken bir maçtan iyi mücadele edip galip ayrıldıklarını söyledi.
Taraftarlara verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Yasin, ''Bizi böyle desteklesinler, bundan sonraki maçlarda da elimizden gelenin en iyisini yapıp, terimizin son damlasına kadar sahada mücadele edip, bu takımı bu sene ligde bırakacağız, bundan kimsenin şüphesi olmasın'' dedi.

KUTLU'NUN AÇIKLAMALARI
Denizlispor Teknik Direktörü Hakan Kutlu ise, iki takımın da çok iyi mücadele ettiğini söyledi.
Futbolcularının bundan önceki maçlarda olduğu gibi, bugün de gerçekten sonuna kadar iyi mücadele ettiğini belirten Kutlu, ''Olmadı mı olmuyor, bugün de inanılmaz goller kaçırdık. Sivasspor ise girdiği 2 pozisyonu da gole çevirdi'' dedi.
Futbolcularının ligde kalmak için sonuna kadar mücadele ettiğini anlatan Kutlu, ''Bugünkü maçta da sonuna kadar mücadele ettiler, bundan başka bir şey yapamazlardı. Sadece golle buluşabilirdik. Kalecinin çıkarttığı inanılmaz toplar var, bizim kaçırdığımız goller var. Futbolcu arkadaşlarım ellerinden geleni fazlasıyla yapıyor, bu takımı ligde bırakmak için şansımızı sonuna kadar kovalayacağız'' diye konuştu.
Olayların çıktığı pozisyona uzak olduğunu anlatan Kutlu, çok karmaşık bir ortam olduğunu belirterek yorum yapmadı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN