Bursa'ya timsah kaplamalı stat!

Salı 16.02.2010 20:14
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Futbol Federasyonu'nun 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasında Bursa Stadyumu'nun 30 bin kişi kapasiteli ve çatısı altıgen kaplama olarak belirtilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Altepe, UEFA standartlarında hazırlanan ve çatısı timsahı andıran proje ile ilgili çalışmaların aynen devam ettiğini vurguladı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için UEFA'ya verdiği adaylık dosyasında Bursa'daki stadyumun 30 bin kişi kapasiteli ve Yeşil Cami'nin İslami mimarisinden esinlenerek altıgen çatı kaplaması yapılacağını belirtmesi kamuoyunda şaşkınlığa sebep oldu. Stadyumun kullanım hakkının Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu ve Bursaspor'a kullandırıldığını ifade eden Başkan Altepe, stadyumu yenileme projesinin herhangi bir organizasyonun parçası olmadığını, Bursa'ya örnek bir anıtsal yapı kazandırmak için böyle bir çalışmanın içine girdiklerini söyledi.

Başkan Altepe, stadyum projesiyle ilgili olarak bugüne kadar yaptıkları tüm çalışmaların Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Bakanlık ve Federasyonu'nun bilgisi doğrultusunda yürütüldüğünü ifade etti. Avrupa Futbol Şampiyonası'yla ilgili işlemlerin federasyon tarafından yürütüldüğünü kaydeden Başkan Altepe, "Federasyon, adaylık dosyasında karşılaşmaların yapılabileceği statları ve özelliklerini UEFA'ya bildirmek durumunda. Bizim projemiz tam olarak bitmediği için de herhangi bir stat projesi dosyaya konmuş olabilir. Biz 35 bin kişi kapasiteli, çatısı timsal sembollü bir stat yapacağız. Koltukların yerleştirilmesini, çimlerin hava ve ışık almasına kadar tüm planlar UEFA kriterlerine göre yapılıyor. Biz dünyada konuşulan bir stat yapacağız" diye konuştu.

"YUNUSELİ HAVAALANI KONUSUNDA ISRARLIYIZ"

Yunuseli Havaalanı'nın sivil uçuşlara açılması için yürütülen çalışmalardan da bahseden Başkan Altepe, özellikle Işıklar Askeri Lisesi'nin Askeri Hava Lisesi'ne dönüşmesiyle konuya Genelkurmay'ın da sıcak baktığını kaydetti. Başkan Altepe, "Işıklar Hava Lisesi'nde artık havacı subaylar yetişiyor. Onlar da öğrencilerine havaalanında uygulama yaptırmak istiyor. Onlar da Yunuseli'nin bir an önce açılmasını istiyor. Havaalanının karşısındaki yüksek binaların katlarının azaltılması konusunda biz gerekeni yapacağımızı söyledik. Kulenin yükseltilmesi gibi teknik konuları Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü yapacak. Bakanımız ve milletvekillerimizle birlikte konuyu takip ediyoruz. Artık Bursa ile irtibat sağlamak isteyen çok sayıda işadamı var, onlar günü birlik gelip gitmek istiyor. Yunuseli Havaalanı bu sorunu ortadan kaldıracak. Bu sene içinde uçuşların başlamasını hedefliyoruz" dedi.

DÜNYANIN EN İYİ FORVETLERİ

SEZON SONU SERBEST KALACAK DÜNYA YILDIZLARI

EURO 2016'DAKİ STATLARIMIZ

FUTBOLCULARI BİR DE BÖYLE TANIYIN

İŞTE DÜNYA YILDIZLARININ ÇOCUKLUK FOTOĞRAFLARI

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN