Web Sürümüne Geç

Diyar Bursa'yı güzel ağırlar

Salı 02.03.2010 13:00

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Bursaspor'un Diyarbakır'da çok güzel ağırlanacağını söyledi.

Vali Mutlu, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde düzenlenen Ulusal Girişimcilik Konferansı sonrasında gazetecilerin Diyarbakırspor-Bursaspor maçına ilişkin sorusu üzerine, güvenlik önlemlerinin her maçta alındığını, bu maçta da alınacağını bildirdi.

Diyarbakırlı taraftarların güvenlik güçlerine yardımcı olmasının çok önem arz ettiğini kaydeden Mutlu, bugüne kadarki bütün maçlarda Diyarbakır seyircisinin gerekli işbirliği ve uyumu çok güzel gösterdiğini belirtti.

Maçla ilgili farklı spekülasyonların yansıdığını anlatan Mutlu, şöyle dedi:
''Ama şunu Diyarbakırlılar çok iyi biliyorlar; Bursa'da vuku bulan birtakım olumsuzlukların sahibi çok küçük bir azınlıktır. Bütün Bursalılar ve Bursalı taraftarlarla bir ilgisi yoktur. Diyarbakır seyircisi bunun çok iyi farkında. Gerçekten taraftarlar, kulübümüz, derneğimiz, gelecek olan Bursalı taraftarları ve sporcuları en iyi şekilde ağırlamak ve kendine özgü misafirperverliğini, spor ahlakını göstermek için çok özel bir gayret gösteriyorlar. Bursaspor, Diyarbakır'da fevkalade güzel ağırlanacak. Bu konuda en küçük bir tereddüt yoktur. Güzel bir maç olacak. Diyarbakırspor ve Bursaspor için çok önemli bir maç. Zevkli bir müsabaka olmasını diliyoruz. Diyarbakırspor taraftarlarıyla ilgili şunu söyleyebilirim; sporun gerektirdiği centilmenlik ruhuyla ilgili fevkalade iyi olan taraftarlardır. Bu maçla ilgili en ufak bir kaygımız ve rahatsızlığımız yoktur.'

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN BAYDEMİR
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de sporun, sevgi, hoşgörü, kardeşlik, dostluk ve barış köprüsü olduğunu kaydetti. Her zamankinden daha çok bugünlerde sevgiye, hoşgörüye ve barışa ihtiyaç duyduklarını aktaran Baydemir, ''hiçbir müsabakada, hiçbir kentte böylesi gösterilerin ve yaşanmışlıkların olmaması gerektiğini'' belirtti.

''Bursa'da biz karşılaştık diye Diyarbakır'da buna başka türlü yanıt vermemek gerekiyor. Diyarbakır ve Diyarbakırlıya yakışan barışın, sevginin, hoşgörünün tezahüratını yapmaktır. En iyi şekilde misafirperverliğini ortaya koymaktır. Böylelikle mahcup etmektir'' diyen Baydemir, en ufak bir şiddet, sahaya, centilmenliğe ve barışa yakışmayan bir tutumun Diyarbakır'da olmayacağını, hemşehrilerinin hepsine yüzde 100 güvendiğini söyledi.

''Diyarbakırlılar öyle bir misafirperverlik ortaya koyacaktır, bence Bursa'da o davranışı ortaya koyanlar utanacaktır'' ifadesini kullanan Baydemir, ''Maçı izlemeye gidecek misiniz?'' sorusunu yanıtsız bıraktı.

TSO BAŞKAN ENSARİOĞLU
Ticaret ve Sanayi Odası Başkası Galip Ensarioğlu ise Bursa'da hoş olmayan şeylerin yaşandığını, ama onların orada kalması gerektiğini aktararak, orada yaşanan kötü şeylerin ne Bursalılara ne de Bursaspor'a mal edilemeyeceğini bildirdi.

Hatayı ileriye taşımamak gerektiğini kaydeden Ensarioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Futbol birliği, beraberliği, kardeşliği hedefleyen bir alandır. Bu alanın anlamına uygun şekilde Diyarbakır'da bize yakışır bir şekilde Bursaspor'u karşılamamız lazım. Bu anlamda herkesi sağduyuya davet ediyoruz. Kulüp yöneticilerinin de bu sağduyuyu sağlaması için çalışma yapması lazım. Sporu saha içinde kendi doğası içinde yaşayıp Diyarbakırspor'a ihtiyacı olan puanı almaya bakmamız lazım.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN