Web Sürümüne Geç

"Taşlar ölüme sebep olabilirdi"

Cumartesi 06.03.2010 22:44
Bursasporlu futbolcular, olaylar sebebiyle ertelenen Diyarbakırspor maçında yaşadıklarını anlattı.

İŞTE ÇIKAN OLAYLARDAN KARELER


Yeşil-Beyazlı futbolcular, çok büyük sakatlıkların olabileceği olaylardan yara olmadan kurtulmalarının mucize olduğunu söylediler. Sercan Yıldırım, taşlanmalar sırasında çok büyük korku yaşadıklarını belirtirken, Bursaspor'un kaptanı Ömer Erdoğan ise, "Arabanın içinde yaşananları görseydiniz, 'Burası Türkiye'mi diye kendinize sorardınız." dedi.

Yeşil-Beyazlı oyuncular, Diyarbakır dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bursaspor'un genç yıldızı Sercan Yıldırım, Diyarbakır deplasmanının zor olacağını düşündüklerini; ancak bu kadar olacağını tahmin etmediklerini belirtti.


Taş atılması sırasında çok korktuklarını; ayrıca İstiklal Marşı'nın okunması sırasında da taraftarların ayıp ettiğini vurgulayan Sercan, "Biz zaten her maça kazanmak için çıkıyoruz. Buna da kazanmak için çıktık. Artık sonucu bekleyeceğiz. Hükmen mi olur tarafsız sahada mı olur, bilemiyorum. Bizim önümüz açık ve iyi gidiyoruz. Şampiyonluk yolunda da bütün maçları kazanmamız gerekiyor." diye konuştu.

"TAŞLAR ÖLÜME SEBEP OLABİLİRDİ"

Sahadan ayrılırken polis arabalarını kullanmak zorunda kaldıklarını belirten Sercan, takım arkadaşları ile birlikte taş atılması sırasında çok korktuklarını kaydetti. Taşların ölümlere bile sebep olabileceğini belirten Sercan, en fazla korkan oyuncunun ise Turgay olduğunu söyledi.

Sercan, şöyle konuştu; "Ivan Ergiç'e soruyorum; 'Ben savaş gördüm' diyor. Batalla'ya soruyorum, o başka bir şey söylüyor. Ama rahatlattık birbirimizi. Sadece taş olayından korktuk. En fazla da Turgay abi korktu. Yüzü bembeyaz olmuştu. Onlar da bizim taraftarlarımızı suçluyor; ama Bursa'da sözlü hakaret olmuş olabilir, burada ise hem hakaret hem taş vardı. Çok zorluk yaşadık. Can kaybı bile yaşanabilirdi. Ben ondan korktum. Federasyon da gereğini yapacaktır."

ÖMER ERDOĞAN: BU OLAYLARI YAPANLAR GERÇEK DİYARBAKIRLI DEĞİL
Bursaspor'un kaptanı Ömer Erdoğan ise, maç öncesi tepkiler olacağına dair duyumlar aldıklarını; ancak bu kadarını beklemediklerini ifade etti.
Maçta yaşananların üzüntü verici olduğunu belirten Ömer, "Ben daha önce 2 yıl Diyarbakır'da oynadım. Hiç böyle şeylere rastlamadım. İnsanların sanki gözü dönmüş, tamamen bizi yaralamaya dönük eylemde bulundular. Ne mutlu ki sağ salim Bursa'ya dönüyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte çok korktuk. Çünkü hepimiz sakatlanabilirdik. İnşallah bu son olur. Bir daha böyle şeyler Türkiye'de olmaz. Herkese ibret olur. Şimdi Diyarbakır'a da çok ağır ceza gelecek. Onlar da küme düşmemeye oynuyor, taraftara ihtiyaçları olacaktı. Bu olayları yapanlar gerçek Diyarbakırlı değil. Diyarbakır'ı karıştırmak isteyen insanlar." şeklinde konuştu.

"OTOBÜSÜMÜZÜN YOLU KESİLDİ; KAZALAR ATLATTIK"

Ömer Erdoğan, bir gazetecinin, "Maç öncesi yaşanan olaylar sizi nasıl etkiledi? Maça konsantre olmakta zorlandınız mı?" şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi;
"Bizim için bir handikaptı. Taca çıktığında ya da korner atışında zor anlar yaşadık. Maç durdu, başladı, tekrar durdu. Hakem de çok doğru bir karar verdi. Çok kötü olaylar da yaşanabilirdi. Biz maçın tatil edildiğini öğrenince hemen duş almadan hemen polis arabalarına binip havaalanına gitmek istedik. Ama yolda da çok büyük olaylar yaşandı.

Arabanın içinde yaşananları görseydiniz, 'Burası Türkiye mi diye kendinize sorardınız. Eminim bugün taraftarımız burada olsaydı çok daha büyük olaylar yaşanırdı. Çok şükür kimseye bir şey olmadan evimize gidiyoruz."

Bir gazetecinin "Otobüsün camları kırılmış nasıl önlem aldınız?" şeklindeki sorusuna ise, "Yolda bayağı bir yolumuzu kestiler. Şoförümüz çok iyi araba kullandı. İki de kaza atlattık yolda. Çok büyük taşlar atıldı. Kendimizi yere atarak korumaya çalıştık. Gerçekten çor zor anlar yaşadık." karşılığını verdi.

Diyarbakırspor taraftarlarına seslenen Ömer, "Çok zor şartlarda Diyarbakır lige çıktı. Bence takımlarına destek olsunlar köstek olmasınlar." dedi.

"BİZ TOP OYNAMAYA GİTMİŞTİK, ÇOK ÜZGÜNÜZ"
Bursapor'un yetenekli forveti Turgay ise, dostça bir maç oynamak için gittikleri Diyarbakır'da üzüntü verici şeyler yaşadıklarını belirterek, şunları dile getirdi;
"Bize konuşmak düşmez. Biz top oynamaya gittik sadece. Bir gerginlik olacağını biliyorduk; ama bu kadar gerginlik olacağını tahmin etmiyorduk. Yani ben korktum; ama daha çok da üzüldüm. Çünkü futbol oynamaya gitmiştik."
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN