Web Sürümüne Geç

Futbol diz çöktü

Cumartesi 07.03.2010

Korku filmini andıran maç, tribünden atılan taşlardan birinin yardımcı hakeme isabet etmesiyle 17. dakikada tatil edildi

Diyarbakır'da futbol sustu, olaylar konuştu. Diyarbakırspor'la Bursaspor arasında oynanan lig maçında korkulan oldu, karşılaşma tatil edildi. Sanki Diyarbakır taraftarı ligin ilk yarısında Bursa'da oynanan olaylı maçın rovanşını almak istiyordu. Tribünlerin aşırı tepkisi ve foto muhabirinin başından yaralanmasıyla maç 5 dakika geç başladı. Bursaspor kalecisi İvankov da yabancı maddelerden nasibini aldı. İstiklal Marşı sırasında ise tribünlerden ıslık ve protesto sesleri yükseldi. Olaylar hayret verici boyuttaydı.

KARE KARE OLAY ANLARI

Yılmaz ölebilirdi
Maçta taş yağmuru dinmedi. 17. dakikada Ali Tandoğan'ın polis kalkanıyla korner kullanmaya çalıştığı anda taşlar yine yağdı. Taşlardan üçü, yardımcı hakem Kemal Yılmaz'ın başına, sırtına ve beline geldi. Kanlar içinde yerde kalan Yılmaz'ın aort damarının 1 santim yanına isabet eden taşın ölüme yol açabileceği öğrenildi. Bunun üzerine orta hakem M. Kamil Abitoğlu, maçı durdurup yardımcılarıyla soyunma odasının yolunu tuttu. Bursasporlu futbolcular da polis koruması altında stadı terk etti.

YAŞI 16 DEĞERİ 20 MİLYON EURO

Anonslar yapıldı
Diyarbakırsporlu yöneticiler ve futbolcular, bu sırada tribünleri sakinleştirmeye çalıştı. Adnan ve Tazemeta mikrofonla taraftarlara sakin olmaları için uyarılar yaptı. Bu sırada soyunma odasında hakem dörtlüsü ve gözlemcilerin yaptığı toplantının ardından maçın tatil edildiği açıklandı. Karar üzerine Diyarbakırsporlu taraftarlar sahaya inmek istedi, polis biber gazıyla bunu önledi. Dışarıda çıkan üzücü olaylar da polisler tarafından büyümeden engellendi. Bursaspor kafilesine yoğun güvenlik uygulandı.

Şimdi ne olacak?
Futbol Müsabaka Talimatı'nın 20. maddesinin B fıkrası özetle şöyle: "Hakem, müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder. Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına ve ayrıca olayın durumuna göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilir." Buna göre Bursa hükmen 3-0 galip ilan edilecek ve Diyarbakır'a en az 2 maç saha kapama veya seyircisiz oynama ile para cezası gelecek.

Hakkımızı yedirmeyiz
Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer, Bursaspor karşılaşmanın tatil edilme kararının yanlı olduğunu savunarak, "Diyarbakırspor'un hakkını kimse yemeye kalkışmasın" dedi. Sümer şöyle devam etti: "Maçın tatil edildiğini, maça verilen aradan 25 dakika sonra öğrendim. Bursaspor'un apar topar stattan çıkarılmasına da anlam veremedim. İlk yarıdaki maçta olaylar nedeniyle anons bile yapılmamıştı. Bizi tahrik ettiler. Atılan taş sırtına gelmesine rağmen yan hakemin başını tutması düşündürücüdür. İstiklal marşının yuhalanması Bursa'ya tepkidir."

Polis Evi'ne sığındı
Maçtan sonra kaçarcasına havalimanına hareket eden Bursa kafilesini taşıyan otobüs yolda Diyarbakırsporlu taraftarlarca saldırıya uğradı. Otobüsün camları kırılırken, yeşil-beyazlı futbolcular bir süre Polis Evi'ne sığınmak zorunda kaldı. Kafile daha sonra havalimanına ulaştırıldı.

Müthiş karşılama
BURSASPOR taraftarı takımlarını Yenişehir Havalimanı'nda coşku ile karşıladı. "Şampiyon Bursa" tezahüratları yapan taraftarlar uzun süre futbolcuları bırakmadı. Bursa Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, "Futbol adına hiçbir zaman yaşanmasını istemediğimiz olaylar çıktı" diye konuştu.

Katliam çıkabilirdi
Maçın temsilcileri Turgay Polat ve İsmail Hakkı Köklükaya'nın raporu tüyler ürperticiydi. Raporda, "Maç 5 dakika daha geç tatil olsaydı katliam yaşanırdı. Kızgın taraftar grubu, Bursasporluların kaçtığını haber alsaydı, onları dışarıda yakalayıp öldürebilirdi" cümleleri dikkat çekti.


HAGİ'DEN MÜTHİŞ İTİRAF

GENÇKEN BEĞENMEYİP GÖNDERDİĞİMİZ DÜNYA YILDIZLARI

"KEFEN GİYERİM GALATASARAY FORMASI GİYMEM" DEDİ VE GİYDİ


DÜNYANIN EN ATEŞLİ TARAFTARLARI


Yükleniyor
BİZE ULAŞIN