Bizde yabancı da sevilmez

Perşembe 18.03.2010
Soru- Ligimizde yabancı teknik adamlar eleştirilirken, yerlilerin yıldızı yükseliyor. İşte Ertuğrul Sağlam'ın Bursa'sı şampiyonluğa koşuyor. Mustafa Denizli'li Beşiktaş öyle. Şenol Güneş, Rıza Çalımbay, Abdullah Avcı yabancı hocalara kök söktürüyor. Acaba yabancı hoca konusunu yeniden mi gözden geçirmeliyiz?

HAKKI YALÇIN
Daum gibi teknik adam gelecekse hiç gelmesin.
Bana Fenerbahçe'de ürettiği, ortaya çıkarıp oynattığı bir tane genç futbolcu gösterebilir misiniz? Futbol adına verdiği bir şey gösterin, heyecan gösterin! Yok! Bir de Daum şampiyon olsun diye özellikle hakeme sızlanma ekipleri kuruluyor. Şampiyonluk için Daum'dan çok yöneticiler çalışıyor. Ben böyle yabancı hocayı ne yapayım?

AYHAN AKBİN
Arka plan şöyle; Rijkaard, Barcelona'da teknik direktörlük yapmış birisi. Galatasaray'a geliyor diye kıyamet kopuyor. Geldiği takım ve ülke bizim için çok önemli çünkü. Halbuki bu adamın bir teknik direktör olarak futbolculara ne vereceği önemli. Bence ölçülerimiz yanlış. Peki doğru ölçü nedir? Şunu söylemek istiyorum; teknik direktör ne kadar kaliteli olursa olsun eğer elinde iyi oyuncular yoksa bir şey yapamaz. Yılmaz Vural'ın bir lafı var "Gelsinler Kasımpaşa'yı şampiyon yapsınlar" diye.

SELÇUK YULA
Yasaklama yapamazsın! Geleceklerin kaliteli olmasına dikkat etmek gerekiyor. Hem futbolcu olarak hem de teknik adam olarak. Mustafa Denizli geçen sezon iki kupa kazandırdı, neredeyse Beşiktaş'tan kovuluyordu. İşte Daum, Zico... Başarılarına rağmen istenmeyen adam oldular, gittiler. Dikkatinizi çekerim, bunlar yerli değil, yabancı. Onlar da eleştiriliyor. Türkiye'de yabancı hocalara da sempati yok. Büyük takımda kim olursa olsun futbolcusu da teknik adamı da yöneticisi de hedef olur. Kim gelirse gelsin ona saldırırlar! Bu iş hep böyle. Bizim zamanımızda da böyleydi, şimdi de...

TURGAY DEMİR
Yerli de yabancı da hayranı değilim. Ama yerli hocalar şu ortamı seviyor; baskı olmayacak, sorun olmayacak, her şey güllük gülistanlık olacak. Ertuğrul hocanın Bursa'da başarılı olmasının sebebi bu. Bursa'nın kadrosu Beşiktaş'tan hiç iyi değil ama orada baskı yok. Orada oltayı denize atıyorsun, başarı gelirse alkışlanıyorsun, gelmezse kimse sana hesap sormuyor. Beşiktaş'ta ise beraberliğin hesabı soruluyor. Yerliler bu baskıyı taşımayı öğrenene kadar yabancı hoca gelmeye devam edecektir.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN