Diyarbakır'ın kaderi belli oluyor

Perşembe 18.03.2010 11:14

Turkcell Süper Lig ekiplerinden Diyarbakırspor'un kaderi yarın belli olacak.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu'nun, Turkcell Süper Lig'de İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile Diyarbakırspor takımları arasında yapılan ve olaylar nedeniyle 87. dakikada hakem tarafından tatil edilen maç hakkındaki kararını yarın açıklaması bekleniyor. Federasyonun İstinye'deki merkez binasında olağanüstü toplanacak yönetim kurulu, olaylı maçı görüşecek.

İŞTE OLAYLI MAÇIN UTANÇ KARELERİ

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda 14 Mart Pazar günü yapılan maçta İstanbul Büyükşehir Belediyespor, 87. dakikada Herve Tum'un attığı golle 1-0 öne geçmiş, bu golün ardından Diyarbakırsporlu taraftarlara ayrılan tribünden çok sayıda kişinin sahaya girmesi üzerine, maçın hakemi Hüseyin Göçek soyunma odasına giderek, maçı tatil ettiğini duyurmuştu.

Diyarbakırspor'un, bir önceki hafta Bursaspor ile Diyarbakır'da yaptığı maç da, Bursasporlu futbolculara yönelik sahaya atılan çok sayıda yabancı maddeden birinin yardımcı hakeme isabet etmesi üzerine, karşılaşmanın hakemi Mustafa Kamil Abitoğlu tarafından 17. dakikada tatil edilmişti. Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), bu maçla ilgili olarak Diyarbakırspor'u 3 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezasına çarptırırken, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu da 16 Mart Salı günü yaptığı toplantıda, Diyarbakırspor'un 3-0 hükmen mağlubiyetine, Bursaspor'un da 3-0 hükmen galibiyetine karar vermişti.

Bu karar sonrası, TFF Yönetim Kurulu'nun yarın alacağı kararın önemi bir kat daha arttı. Çünkü, Futbol Müsabaka Talimatı'nın 20. maddesinin ilgili fıkrasına göre, bir takım bir sezon içinde iki kez hükmen yenik sayılması durumunda, doğrudan küme düşürülüyor. Bursaspor maçında hükmen yenik sayılan yeşil-kırmızılı ekip, yarın da aynı kararın alınması durumunda, bu sezon Ankaraspor'un ardından, lig tamamlanmadan küme düşecek ikinci ekip olacak.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN