Web Sürümüne Geç

Pazartesi maçı ya kıyaktır ya kötülük!

Çarşamba 18.03.2010
* Fotomaç Açık Oturum'da, kulüplerin büyük tepkisini çeken pazartesi maçlarını masaya yatırdık. Yazarlarımız, federasyonun bu yanlıştan bir an önce dönmesi gerektiği görüşünde birleşti
* Yazarlarımız "Pazartesi günü maç oynayan takımlar isyan etmekte sonuna kadar haklı. Burada bir arıza var. Pazartesi maçları, birilerine ya kıyaktır ya da büyük kötülük" düşüncesini taşıyor

Soru- Federasyon pazartesi günlerine maç koymaya başladı. Ama bu durum kulüplerden büyük tepki çekiyor. Bursa ve Beşiktaş "Beş günde iki maç oynuyoruz" diye isyan etti. Kamuoyunda takımlara eşit davranılmadığı görüşü hakim olmaya başladı. Sizce federasyon neden böyle bir anlamsızlığa başvurdu?
TURGAY DEMİR
Avrupa maçları, lig ve kupa derken salıdan pazara her gün maç var. Pazartesi nereden çıktı diye düşünüyorum, bir cevap bulamıyorum. Çünkü bunun mantığı da yok. Korkarım, televizyonların dizi savaşlarına futbol alet ediliyor. İnşallah böyle değildir. Çünkü futbolun yeterince kavgası var. Başka bir kavganın içine topu sokmanın alemi yok. Takvim sıkışık olsa, öyle bir şey de yok. Bir de pazartesi sendromu diye bir şey var. İnsanların en yoğun, en stresli oldukları gün. Böyle bir günde lig maçı oynatmak kimin fikri bilmiyorum ama futbol seyircisinin de bundan hiç hoşlanmadığını biliyorum. Onca iş güç arasında insanlar bir de maç telaşına düşüyor. Federasyon bu uygulamadan derhal vazgeçmelidir. Futbola zarar vermek, Futbol Federsyonu'nun isteyeceği bir şey değildir, olmamalıdır. Teknik adamlara, futbolculara, başkanlara sorsunlar hepsi aşağı yukarı benzer şeyler söyleyecektir. Pazartesi maçı saçmalıktan başka bir şey değildir.

SELÇUK YULA
Teknik direktör pazartesi oynamak istese bile futbolcu oynamak istemez ama birileri onları pazartesi günü oynatıyor. Neresinden bakarsak bakalım pazartesi günü maç oynamak benim de tasvip etmediğim bir şey. Ligin sonu yaklaşıyor. Hem küme düşmede hem de şampiyonlukta işler iyice kızıştı. El alem bu tür zamanlarda bütün maçları aynı saatlerde oynatmayı düşünürken bizimkiler işi cumadan başlayarak dört güne döktü. Pazartesi günkü takım neye göre oynayacağının hesabını yapar. Beraberliğe de oynayabilir, yüzde yüz kazanmak için riskli bir oyun da oynayabilir. Çünkü ondan önce bütün maçlar oynanmış, senin puan cetvelindeki durumun ortaya çıkmış. Burada adaletsizlik ortaya çıkıyor. Ben futbol hayatımda hiç pazartesi günü maç oynamadım. Biz cuma günü bile yapmadık. Haydi cumaya eyvallah da pazartesi maçı kimin aklına geldi? Kim böyle bir karar aldı? Mustafa Denizli diyor ki 'Cuma maçımız var, pazartesi gününe yine karşılaşma kondu.' Haklı! Şampiyonluğa oynayan bir takıma böyle haksızlık yapamazsın. Yarın Fenerbahçe'ye de Galatasaray'a da aynısı yapılacak. Burada hakikaten çok saçma bir durum var. Buna dur demek lazım.

AYHAN AKBİN
Pazartesi maç oynanmasın derken Liverpool-Portsmouth karşılaşması vardı pazartesi. Onlar oynuyor ama orada yıllardır kurulu bir sistem var. Orada alan razı veren razı. Bizim ülkemizde oynanmasına ben eski bir futbolcu olarak katılmıyorum. Selçuk'un söyledikleri çok doğru. Konsantrasyonun bozuluyor. Rakiplerin yenilmişse veya yenmişse ona göre maçta oynayabiliyorsun. Baskı altında da kalıyorsun.

SELÇUK YULA
Geçenlerde Galatasaraylı Keita'nın bir sözü vardı; Fenerbahçe'nin puan kaybettiği maçtan sonra şöyle konuşmuştu: "Maça çok rahat çıktık, motivasyonumuz bozuldu." Aynı gün oynanan maçta bile bir futbolcu bunu düşünüyorsa demek ki pazartesi günü yapılan karşılaşmada da aynı durum var. Burada iki türlüdür olay; ya birilerine büyük kıyaktır ya da büyük kötülüktür. Bunun ortası yoktur.

HAKKI YALÇIN
Türkiye gibi şaibelerin çok konuşulduğu bir ülkede, maçların aynı saatte oynatılması gerekirken, pazartesi maçları birçok söylentiye neden olur. Paranın egemenliğine giren futbolun, para tarafından da yönetildiğini düşünüyorum. Gündüzleri maç oynatacak kadar zaman mevcutken ve pazartesi günleri maç oynatan ülkeler seviyesinde olmadığımız ortadayken, pazartesi maçları daha çok tartışılır. Bu maçlar da para ve reyting konulu bir hesaplaşmanın eseriyse ve televizyon dizilerinin üzerine çevrilmiş silah olarak kullanılıyorsa, geri teper, kullananı vurur. Her zaman olduğu gibi.

TURGAY DEMİR
Türk futbolunun tarihine bakın, böyle bir uygulama olmadığını görürsünüz. Burada samimiyetten uzak bir tavır var. Pazartesi maçlarının mantıklı bir açıklamasını bulmak bence mümkün değil. Burada bir arıza var. Bu arızanın giderilmesi lazım. Futbolun tekerine kimse çomak sokmasın.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN