Diyar tehdit savurdu

Cuma 19.03.2010 13:40

''Diyarbakır Spor Bileşenleri'' adına ortak açıklama yapılarak, ''Diyarbakırspor'u oyun dışına itecek yönde karar alınması halinde, Diyarbakır'da bulunan spor bileşenleri ve camiası olarak pozisyonumuzu gözden geçirebileceğimizi duyuruyoruz'' denildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Spor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, Diyarbakırspor Kulübü binasında, aralarında çeşitli spor kulübü temsilcisi, taraftarlar ve spor kuruluşları adına hazırlanan basın açıklamasını okudu. Kılavuz, bölgenin spor ile olan ilişkisini doğrudan ve derinden etkileyen Diyarbakırspor ile ilgili gelişmeler üzerine bir araya geldiklerini belirtti.

Futbol Federasyonu'nun, 6 Mart tarihinde Diyarbakırspor-Bursaspor arasında yarıda kalan maçla ilgili Diyarbakırspor'un 3-0 hükmen mağlup sayılması kararı aldığını hatırlatan Kılavuz, ''Bunun hemen ardından da yine İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor karşılaşmasında yaşananlarla ilgili 3 maç seyircisiz ve tarafsız sahada maç cezası verilmiştir. Ülkemizde son yıllarda yaşanan şovenizim, ötekileştirme, yok sayma ve aşağılama kültürü ne yazık ki stadyumlarda holiganizmle bütünleşmiştir'' görüşünü dile getirdi.

Kılavuz, tüm bunlardan daha kötüsünün, daha tehlikelisinin, bu tür davranış ve kültürün ilgili kurumlar tarafından mahkum edilmek yerine, adeta hoş görülüp meşru kabul edilmesi olduğunu vurguladı.
Kötü şeyin mahkum edilmemesinin sonuçlarının herkes için ağır olacağını anlatan Kılavuz, şöyle dedi:
''Bölge insanı olarak yıllardır bunu hep yaşaya geldik. Evet, Bursa'da yaşanan olaylarda, Diyarbakırspor ve taraftarlarının şahsında bütün bölge halkı dövülmüş, aşağılanmış, yok sayılmıştır. Bütün bölge halkı ve spor camiası bu saldırının etkin bir şekilde cezalandırılmasını ve mahkum edilmesini beklemiştir. Ancak, çok büyük hayal kırıklığına uğramıştır. Bunun rövanşının Diyarbakır'da yaşanabileceği ihtimaline karşın bizler sağduyu çağrısı yaptık. Olgun bir tutum sergilenmesini istedik. Fakat, ne yazık ki, adalet mekanizmasından umudunu kesenler, öfkelerini kontrol edemedi ve Diyarbakırspor-Bursaspor maçının tatil edilmesine neden oldu. Bu krizin ve hassasiyetin doruk noktada olduğu bir ortamda benzer şey, tasvip etmediğimiz şekilde İstanbul'da yaşandı. Yaşanan karşısında Diyarbakırlılar, haksızlığa uğramış ve kendisini aşağılamış hissetmiştir.''

''SPOR BİR BARIŞ PROJESİ''
Kılavuz, bu durumdan çıkmak, sporu normal seyrine oturtmak için herkesten çok, karar verici ilgililere çok büyük görev düştüğüne dikkati çekerek, ''Diyarbakır ve bölgedeki spor camiası, sporun bir barış projesi olduğuna inanmaktadır'' diye konuştu. Herkese Diyarbakır'ın ve bölgenin güzide takımı Diyarbakırspor'u oyun dışına itebilecek tutum ve davranıştan kaçınması çağrısı yaptıklarını anlatan Kılavuz, şöyle devam etti:

''Diyarbakırspor yalnız değildir. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da yalnız olmayacaktır. Adalete olan güveni sarsacak ve Diyarbakırspor'u oyun dışına itecek yönde bir karar alınması halinde, Diyarbakır'da bulunan spor bileşenleri ve camiası olarak pozisyonumuzu gözden geçirebileceğimizi duyuruyoruz. Şu ana kadar kaçırılan fırsatın hiç olmazsa bundan sonra kaçırılmaması temennisinde bulunuyoruz. Sporun baba evi siyasettir anlayışının terk edileceği, kardeşliğin ve hoşgörünün stantlarımıza hakim olacağı günlerin özlemiyle...''

Kılavuz, gazetecilerin Futbol Federasyonu'nun verebileceği kararlarla ilgili sorusu üzerine de, ''Diyarbakırspor ile ilgili küme düşme endişesi taşımak istemiyoruz. Dileğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçının 1-0 tescil edilmesidir. Aksi takdirde tavrımız çok sert olacaktır. Diyarbakır'da yaşanan olaylar bir sonuçtur. Burada yaşananların 10 katı Bursa'da yaşandı. Bursa ne ceza aldı?'' diye konuştu.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN