Derbiyi kazanan şampiyon olur

Salı 23.03.2010

Fotomaç Açık Oturum'a katılan yazarlarımızdan Selçuk Yula "Bu maçı kim kazanırsa şampiyon olur, beraberlik çıkarsa da Bursa şampiyon olur" derken, F.Bahçe'nin Ali Sami Yen'de galip geleceğini söyledi

Soru- Geride kalan hafta Beşiktaş berabere kaldı, F.Bahçe kazandı, G.Saray yenildi. Dolasıyla şampiyonluk mücadelesi veren takımlar arasındaki puan farkı azaldı. Yarış kızıştı ve daha önemlisi bu hafta ateş gibi bir maç var: G.Saray-F.Bahçe. 'Derbilerin favorisi olmaz' denir ama mevcut verilere göre tahminde bulunursanız ibre kimden yana?

AYHAN AKBİN- Şampiyonlukta iddialı olmasalar bile G.Saray-F.Bahçe maçları, öncesiyle sonrasıyla hep çok önemli, heyecanlı olur. Ayrıca maçın ligin sonuna doğru oynanacak olması da derbinin önemini bir kat daha artırıyor. Bunun yanı sıra derbiler, futbolcuların geleceklerini de etkiler. Derbide oynadıkları futbol onların kaderini bile belirler. İyi oynarlarsa takımda kalma, kötü oynarlarsa gönderilme ihtimalleri var. İlk maçta ufak tefek olaylar çıkmıştı. Bizim zamanımızda böyle şeyler olmazdı. İşte Selçuk'la yıllarca karşı karşıya oynadık, olay filan çıkmazdı. Bu haftaki derbinin kavgasız gürültüsüz geçmesi, iyi bir maç olması benim için sonuçtan daha önemlidir. Derbide kim ağır basıyor sorusu için de şunu söyleyebilirim; G.Saray daha şanslı. SORU- Neden?

AYHAN AKBİN- G.Saray'daki iyi oyuncu sayısı, F.Bahçe'den daha fazla olduğu için.

SELÇUK YULA- Bu maçı hangisi kazanırsa şampiyon olur, beraberlik çıkarsa Bursa şampiyon olur. G.Saray'ın tek şansı, maçın Ali Sami Yen'de olması. Ayhan kardeşime de katılmıyorum. G.Saray'da elbette iyi oyuncular var ama kaliteye baktığınız zaman F.Bahçe'nin futbolcu kalitesi açısından bir adım öne olduğunu düşünüyorum. Ben daha önce de söyledim; 5- 6 puan fark varken bile "Biraz daha bekleyin. Gaziantep ve Galatasaray maçlarından alınacak 6 puandan sonra gelin konuşalım" demiştim. O sözlerimin arkasındayım. Önümüzdeki hafta yine konuşacağız. Bakalım lig ne hale gelecek. O zaman da biz konuşacağız.

HAKKI YALÇIN- Kaybedenin her şeyi kaybedeceği bir maç. Ben Galatasaray kazanır diyorum. Çünkü Galatasaray Ali Sami Yen'de başka bir ruha bürünüyor. Fenerbahçe güvensiz ve kötü futbol oynuyor. Fenerbahçeli yöneticiler topu "hakemlere atarak" futbolcularını korurken, futbolcular niye sorumluluk alsın ki. Fenerbahçe'nin hantal defansıyla, Galatasaray'ın hızlı forveti arasındaki gerçek, skorun da resmi belgesi olacaktır. Olası futbol dışı eylemleri hesaba katmazsak. İyi bir maç olması tek dileğimiz. Futbolun ruhundaki derbi maçlarının kilit noktası saygıdır çünkü.

TURGAY DEMİR- Trabzon tokadı işi dengeledi. Derbilerin yüzde 75'ini ev sahibi takımlar kazanır ama derbilerin en büyük özellikleri, bu istatistiklerin hiçbir geçerliliğinin olmayışıdır. Ayhan'a katılıyorum, G.Saray'ın daha iyi bir kadrosu var ama F.Bahçe'nin G.Saray'la kıyaslanmayacak kadar büyük bir öz güveni var. Bu maçlarda öz güven kaliteden bile önemlidir. F.Bahçe, Ali Sami Yen'de yenilmez. Daum zaten psikolojik savaşta bir adım önde. Boş yere "En kolay rakibimiz Galatasaray" demiyor. Ortamın gerilmesi işine geliyor. Adı gibi biliyor ki, sakin olan kazanacak. Galatasaray'ı germeyi hedefliyor sanırım bunu başardı bile.FATİH TERİM'İN MÜTHİŞ HİKAYESİ

"30 YILLIK EŞEK, AT OLAMADI"

TÜRK FUTBOLUNUN EN İYİ KALECİLERİ

KİMLER 10'U GİYİYOR?
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN