Web Sürümüne Geç

Messi'nin daha çok ekmek yemesi lazım

Pazartesi 23.03.2010

İkisi de Arjantinli, ikisi de bücür. Sol ayaklar raket gibi, teknik müthiş, zeka üstün, öz güven zirvede. Dünya şimdi iki mega yıldızı karşılaştırıyor: Maradona mı Messi mi?

Soru-Dünya futbol kamuoyunda daha önce kısık sesle dile getirilen bir konu artık yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Görünen o ki, bu konuyu tartışmanın zamanı geldi artık. Messi mi Maradona mı?
SELÇUK YULA- Pele'yi nasıl unutursun Yüksel? Soruyu 'Pele mi Maradona mı Messi mi?' diye sorman gerekir. Pele de Maradona da çok genç yaşlarda dünya yıldızı oldular. Messi de aynı yolda ilerliyor. "Dünyada gelmiş geçmiş en büyük futbolcu kim" tartışması "Pele mi Maradona mı" üstünden yapılırken, Messi yaptığı inanılmaz işlerle kendini bu tartışmanın ortasına kattı. Pele'yi de Maradona'yı da çok iyi bilen bir eski futbolcu olarak Messi'yi aralarına rahatlıkla koyabilirim. Bu şekilde devam ederse Messi, "dünyanın en büyük futbolcusu Pele mi Maradona mı" tartışmasında ikisinin de önüne geçip, unvanı tek başına alır. Gidişat da bunu gösteriyor.

AYHAN AKBİN- Maradona, Maradona, Maradona... Maradona'ya ulaşamazlar. Üstün özellikleriyle, zekası, tekniği, sempatisi, her şeyiyle Maradona özel birisi. Allah vergisi yetenekte. Örneğin Atatürk, Van Gogh, Fatih Sultan Mehmet, Gandhi nasıl çok özel, "seçilmiş" insanlarsa, Maradona da futbolun seçilmişidir.

TURGAY DEMİR- Topla konuşan futbolcular vardır. Top onları anlar. İstedikleri yere gider. İstedikleri zaman da gelir. Ayaklarına yapışır. Top onların kalemidir. O kalemle destan yazarlar. Eusebio, Pele, Maradona böyle oyunculardı. Messi henüz onlar kadar değil. Çok ekmek yemesi lazım. Neden biliyor musunuz? Bazılarına kalsa Ronaldinho, Maradona ile tartışılıyordu; peki şimdi nerede? Messi, Ronaldinho'dan farklı, bunu kabul ediyorum ama henüz Maradona ya da Pele olduğunu söylemek de mümkün değil. Gidişat o yönde mi? Doğru, o yönde. Ancak doğru yolda gidip yanlışa sapan onlarca örnek de var. Dolayısıyla bir süre daha beklemek zorundayız, bu tartışmayı sonlandırmak için.

HAKKI YALÇIN-
Günün şartlarına bakıldığında, eskisinden çok daha hızlı bir futbol dünyasındayız. Messi, Maradona'dan hızlı, sadece vuruş tekniği tartışılır. Messi'nin ufku daha geniş. Messi göz açıp kapamak tabirini bile alt edecek kadar çabuk. Harika goller sergisindeki fotoğraflar çok şeyi açıklamaya yeter. Messi'nin ruhu da zengin, ayakları da. En önemlisi, istikrar Messi'de. Bu gidiş sürerse, rakibi olamaz.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN