Web Sürümüne Geç

Türk futbolu yeniden şekilleniyor

Çarşamba 05.05.2010

Bütçe ile şikeye çok hassas yaklaşan hazırlık aşamasındaki yeni spor yasası yürürlüğe girdiğinde çok şey değişecek

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'ın girişimleri ile hazırlanmaya başlanan yeni spor yasası Türk futbolunun işleyişini temelden değiştirecek... Devrim niteliğindeki yeni yasa özellikle bütçe, şike ve temlik konularında önemli değişiklikleri de beraberinde getirecek. Başkan ya da yöneticiler, eskiden olduğu gibi kulübe verdikleri paraları tahsil etmek amacıyla gelirlere temlik koyamayacak.

İPOTEK TARİH OLUYOR
Kulübe verilen paraların tehdit unsuru olarak kullanılmasının önüne geçmek için yürürlüğe konulması planlanan bu madde ile 'art niyetli' başkanların kulübü ipotek altına almasının önüne geçilecek. Yeni yasaya göre başkan ya da yöneticiler alacakların ancak yüzde 10'unu tahsil edebilecek. Transferdeki borçlanma özgürlüğü de hazırlanan yeni yasa ile sınırlandırılacak...

YÖNETİCİLİK YASAK!
Transferde kulüp bütçesi aşılamayacak. Bütçeyi aşanlara önce ihtar, ardından para cezası kesilecek. Gelirlerin nereye harcandığı belgelendirilecek, menajer ödemeleri resmi olarak gider defterinde yer alacak. Yeni yasaya göre şike ve teşvik olaylarına karışmış kişiler yöneticilik yapamayacak. Şiddet olaylarında ise bir yıldan fazla ceza alanlara aynı yasak getirilecek.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN