Web Sürümüne Geç

Vuvuzela yasak

Cuma 13.08.2010 11:37
Spor Toto Süper Lig'de 2010-2011 sezonuna kulüpler, yaptıkları önemli transferlerle iddialı giriyor.

Transferin flaş kulübü Beşiktaş, Portekizli Quaresma ve İspanyol Guti gibi yıldızları renklerine katarak, taraftarlarını sezon öncesi umutlandırdı.

Son şampiyon Bursaspor, Arjantinli Insua transferiyle dikkatleri üzerine çekerken, Fenerbahçe Slovak Stoch ve Senegal asıllı Fransız Dia, Galatasaray Arnavut Cana ve Kolombiyalı Pino, Trabzonspor Brezilyalı Jackson ''Jaja'', Gaziantepspor da Arjantinli Sosa ile kadrolarını güçlendirdi.

10 YABANCI

Spor Toto Süper Lig takımları bu sezon ilk kez, kadrolarında 10 yabancı oyuncu bulundurabilecek.
Süper Lig Müsabakaları Statüsü'nde yapılan değişiklik kapsamında, kulüpler 2010-2011 ve 2011-2012 sezonlarında 10 yabancı uyruklu futbolcu ile sözleşme imzalayabilecek.

İki sezon geçerli olacak bu uygulamada kulüpler, maçlarda ise 8 yabancı uyruklu futbolcu 18 kişilik müsabaka isim listesine yazabilecek, ancak aynı anda en fazla 6 yabancı uyruklu futbolcu oynatabilecekler.

FENERBAHÇE VE ANKARAGÜCÜ'NDEN ''SESSİZ'' BAŞLANGIÇ

Spor Toto Süper Lig'de 2010-2011 sezonuna Fenerbahçe ve Ankaragücü, geçen sezondan kalan 2'şer maçlık cezaları nedeniyle seyirci desteğinden yoksun başlayacak.

Fenerbahçe, ilk haftadaki Medical Park Antalyaspor ve 3. haftadaki Manisaspor, Ankaragücü de ilk haftadaki Trabzonspor ve 3. haftadaki Kayserispor maçlarını seyircisiz oynayacak.

PENALTI ATACAKLARIN DİKKATİNE

FIFA'nın yaptığı kural değişikliği nedeniyle, yeni sezonda penaltı atışı kullanan futbolcu, topa vurur gibi yapar ve vurmazsa, daha sonra atış gol olsa da geçerli sayılmayacak. Hakem, vuruşu yapan futbolcuya sarı kart gösterecek ve penaltı atışı tekrarlanacak.

FIFA'nın, 2010 Dünya Kupası öncesi yaptığı değişikliğe göre, penaltı atışı sırasında kaleciyi bu şekilde aldatmaya çalışan futbolcunun vuruşunda top auta giderse, hakem aut kararı verecek, ama futbolcuya yine sarı kart gösterecek.

Penaltı atışını kullanan futbolcunun duraklaması ve kaleciyi bir köşeye yatırdıktan sonra topu filelere yollamasının centilmenliğe aykırı bir davranış olduğu görüşüne varan FIFA, ulusal federasyonlara gönderdiği yazıda bu kuralın yeni sezonda tüm liglerde uygulanmasını istedi.

1 EYLÜL'E DEK TRANSFERE DEVAM

2010-2011 sezonu birinci transfer dönemi 1 Eylül 2010 tarihinde sona erecek.
Yeni sezonda, ara transfer diye adlandırılan ikinci transfer dönemi ise 5 Ocak-1 Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

YENİ TOP


Spor Toto Süper Lig'de yeni sezonda lig maçları, Nike tarafından tasarlanan ''Total 90 Tracer PL'' adlı topla oynanacak.

İlk kez Bursaspor ile Trabzonspor arasındaki TFF Süper Kupa maçında kullanılan yeni top, Geo-Balanced II teknolojisi sayesinde topun neresine vurulursa vurulsun güçlü, dengeli ve doğru bir vuruş için basıncı tüm paneller boyunca ve topun tüm çevresine eşit dağıtıyor. Küre şekli, topun daha hızlı olmasına ve sahada isabetli vuruşlar için doğru hedefe varmasına yardımcı oluyor. Asimetrik ve yüksek kontrastlı grafik desen, top dönerken daha güçlü bir görünürlük sağlayarak, topun gittiği istikamette ilerlemesi ve kendi etrafında dönmesi esnasında kısa sürede fark edilmesine imkan sağlıyor.

VUVUZELA YASAK


Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, TFF Lig Statüleri'nde yaptığı değişiklikle, Güney Afrika'da yapılan 2010 Dünya Kupası finallerinde taraftarlarca çalınan ve aşırı gürültüye neden olan vuvuzelayı yasakladı.
Yapılan değişiklikler kapsamında, tüm lig statülerine eklenen hükümle vuvuzelanın stadyumlara alınması yasaklandı.

Federasyon ayrıca, tüm profesyonel liglerde stadyumlardaki anons sisteminin siyasi amaçla kullanılmasını da yasak kapsamına aldı.

TFF MEDYA TALİMATI DEĞİŞTİ


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Medya Talimatı'nda yeni sezon öncesi değişiklik yapıldı.
2010-2011 sezonu itibarıyla geçerli olacak talimatta karma alanın kaldırılması, TFF Medya Temsilcisi uygulaması getirilmesi gibi geçmiş yıllara göre birçok yenilik bulunuyor.

Yeni sezonda müsabakalar, oynandıkları haftanın son müsabakasının tamamlandığı günün gece yarısından 24 saat geçtikten sonra, müsabakayı oynayan kulüplerin kendi kulüp TV'leri üzerinden banttan yayınlanabilecek. Yeni talimat uyarınca müsabaka canlı olarak yayınlanmışsa basın toplantısı ancak müsabakayı canlı yayınlayan yayıncı kuruluş tarafından canlı yayınlanabilecek. Ayrıca stadyum içinde yapılacak tüm röportaj hakları münhasıran yayıncı kuruluşa ait olacak.

Medya Talimatı'na aykırı hareket eden basın mensupları ve medya kuruluşlarına akreditasyon cezası uygulanması ve TFF'nin kulüpler adına ve hesabına sözleşme yaptığı liglerin ve kupaların şampiyonluk seremonilerinin, ancak o ligin resmi yayın kuruluşu tarafından yayınlanması da yeni talimatta düzenlenen hususlar arasında yer aldı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN