Üçünü toplasan bir Zico etmez

Çarşamba 25.08.2010

Rijkaard saçmalıyor; Schuster, Guti'yi Aykut ise Stoch ve Alex'i oynatmıyor... Aykut Alex'i yedek bırakırken, Güneş Yattara'yı 85 dakika oyunda tuttu ve kazandı

SORU- Beşiktaş İstanbul BŞB'ye, G.Saray da Bursa'ya yenildi. Derbiyi ise Trabzon kazandı. Üç büyüklerin hocası Aykut Kocaman, Rijkaard ve Schuster eleştirilirken Şenol Güneş alkış aldı. F.Bahçe, Beşiktaş ve G.Saray'da hoca sorunu var mı?
T. DEMİR- Ben geçen hafta Rijkaard'ın G.Saray'a, Aykut'un F.Bahçe'ye faydalı olamayacağını, Schuster için de beklemek gerektiğini söylemiştim. Diyeceksin ki bir maçta ne gördün. Şunu gördüm; Mourinho diyor ki "Sadece futbolu bilmek yetmez", o da farkında. Futbol asla sadece futbol değildir. Schuster İstanbul Belediye maçı da gösterdi ki maceraperest ve korkak.
Türkiye'yi hafife almış
S. YULA- Sevgili Turgay, Schuster Türkiye ligini hafife almış. Nasıl olsa kadrom iyi, geleni gideni yenerim havasında gibiydi.
T. DEMİR- Bana göre Schuster, artık dönemi bitmiş ABD başkanları gibi topal ördektir. Ama Selçuk Yula'nın dediği doğru. Orada sanıyorum Tayfur Havutçu'nun hatası var. Yardımcı teknik adam dediğin çatır çatır gerçekleri söyler.
A. AKBİN- Buradan konuşmak çok kolay da orada yardımcı olunca hiç kolay değil. Bir anda kendini kapının önünde bulursun. Zaten ona soran mı var?
T. DEMİR- Kapının önünde buldun, acından mı öleceksin?
Schuster korkak çıktı
J A. AKBİN- Amaç acından ölmek değil hep orada kalabilmek.
T. DEMİR- Hep orada zaten kalamazsın. Bu kafayla hiç kalamazsın.
A. AKBİN- O zaman ne kadar kalırsan kardır. Ayrıca ben bunu çok sevdiğim Tayfur için değil, genel söylüyorum.
T. DEMİR- Denizli ve Terim böyle olsalardı yabancıların gölgesinde kaybolurlardı. Beşiktaş'ın başındaki adam, tahtaya önce Guti, Necip ve Quaresma'yı yazar, diğerlerini sonra ekler. Schuster kalkmış Helsinki maçını düşünerek Guti ve Necip'i kesmiş. Hadi oradan!
H. YALÇIN- Helsinki için Guti'yi kulübede oturtacak kadar korkak davranan Schuster, Beşiktaş'ın iki kulvarda birden mücadele etmesine izin vermeyecek gibi. Korku böyledir işte. Geldi mi gitmez.
T. DEMİR- Schuster benim güvenimi kaybetti. Rijkaard, Schuster ve Aykut Kocaman'ı toplasan bir Zico etmez.Adnan Polat'a sesleniyorum, bu G.Saray bu haliyle kümede kalma sıkıntısı bile yaşayabilir. O yüzden Neron'u gönder Roma'yı kurtar başkan. Rijkaard kalırsa bu takımdan cacık olmaz.
A. AKBİN- Ben G.Saray'daki problemin Rijkaard'dan değil, G.Saray seviyesinde olmayan bazı oyunculardan kaynaklandığına inanıyorum. Bu oyuncuları da herkes biliyor, şimdi burada saymayayım.
T. DEMİR- Tamam, kadro çok iyi değil ama G.Saray forması bile bundan iyi oynar. Sadece bu günden bahsetmiyorum. Geçen sene de böyleydi. Rijkaard miadını doldurmuştur. Sakın kimse bana Barcelona'yı anlatmasın. Barcelona'da başarılı olmak hazır çorba yapmaya benzer. Her şey paketle gelir, sen suyu katarsın, çorba olur, Ama üç büyüklerde kendin mutfağa gireceksin, her şeyi kendin yapacaksın. Rijkaard ne yapıyor? Sivas'ta Baros'u, Batdal'ı oynatmıyor. Bursa'yı hiç tanımıyormuş gibi, yürüyen orta saha ile oynuyor. Zırvalıyor vesselam. Aykut Kocaman da bunlardan farklı değil. Schuster Guti'yi bekletiyor, o da Stoch gibi bir oyuncuyu oynatmıyor. Alex'i oynatmıyor. Devrim yapacakmış! Bana değil yalakalarına anlatsın. Rijkaard 'artist', Schuster 'Sarı Mustafa', Aykut Kocaman ise 'sahte devrimci' yani lümpen. Üçünden de bir şey olmaz.

GÜNEŞ'TEN ' HOCALIK ÖĞRENSİNLER
SORU- Trabzonspor'un başarısında Şenol Güneş'e nasıl bir rol biçiyorsunuz?
A. AKBİN- Trabzon'un kazanmasında Şenol hocanın emeklerinin dışında Aykut'un herkes tarafından konuşulan takım tercihindeki hataları da belirleyici oldu. Şenol Güneş çok karakterli, alçakgönüllü, düzgün, birçoğundan farklı bir insan olduğu gibi farklı da bir teknik direktör. Maç öncesi ve sonrası konuşmaları alışılagelmişin dışında.
T. DEMİR- Geçen hafta "Rijkaard'ın G.Saray'a, Kocaman'ın F.Bahçe'ye katkı yapacağına inanmıyorum, Schuster için ise beklemedeyim. Teknik adam konusunda en şanslı Trabzonspor. Kenarda 1-0 öndeler" demiştim. Haftanın tüm sonuçları beni doğruladı. Şenol Güneş derbiyi çok iyi yönetti. Oyuncu değişiklikleri yerindeydi. Alanzinho yorulduğu anda değiştirdi. Yattara'yı alkışlattı. Tecrübesini konuşturdu. Teknik adamları değiştirsek derbiyi F.Bahçe kazanırdı. Artistin de, sarı Mustafa'nın da, sahte devrimcinin de Güneş'ten öğrenecekleri çok şey va

DEVRİM DEĞİL KARŞI DEVRİM!
S. YULA- Derbide iki teknik adam arasında taktik savaşı yaşandı. Aykut Kocaman Alex ve Stoch'u yanında oturtarak değişik düşüncelere doğru yelken açarken Şenol Güneş de Yattara'yı 85 dakika oyunda tutarak aksi yöndeki düşünceye doğru yelken açtı. Bu iki ayrı felsefede kazanan Trabzon oldu. Türkiye'de herkes öyle futbolcular arıyor. Oynatmasalar bile maçı kurtarmak için yanlarında oturturlar. Ama F.Bahçe'de görüyoruz ki Young Boys maçında 1-0 gerideyken, Trabzon'da 3-2 gerideyken yani gole ihtiyaç varken bu skor değişikliğini sağlamak için oyuna Selçuk alınıyor. İşte F.Bahçe'de Alex'in oynamaması değil Selçuk'un oyuna girmesi devrimdir; ama
karşı devrimdir.
Anlayana...

BAROS'UN HAKKI KIRMIZIYDI
SORU - Rijkaard, İstanbul BŞB yenilgisi sonrası açıkça kaptan Arda'yı suçladı. G.Saray'da hata kimde? Futbolcu mu oynayamıyor, teknik heyet mi takımı oynatamıyor?
H. YALÇIN- G.Saray'da lider de yok, kaptan da ve ortama hakim bir teknik adam da. G.Saraylı futbolcular hakemin üzerine yürüyor, Arda da onlarla birlikte. Oysa Arda'nın, kendi takım arkadaşlarının önünü kesmesi gerekir. Haklıyken bile haksız duruma düşmeleri bu yüzden. Baros'un hakkı kırmızı karttı. G.Saray'a kaybettiği ruhu kazandıracak
lider mevcut değil.

NİANG'A ALEX LAZIM
SORU - Niang'ı nasıl buldun? F.Bahçe'nin hücumdaki sıkıntısına son verebilir mi?
S. YULA- Niang Fenerbahçe'nin son yıllarda arayıp da bulamadığı bir forvet tipi. Ama tıpkı Alex gibi, önemli olan onu anlamak ve oynatabilmek. Niang takım için çalışan, rakip savunmayı dağıtan, kendine, arkadaşlarına pozisyonlar hazırlayan bir futbolcu. Çok faydalı olacaktır. Hele Alex'in önünde ve Alex'le anlaştığını varsayarsak, bu ikili büyük işlere imza atar.

TEPKİLER NORMAL
H. YALÇIN- Nihat'ın yuhalanması doğal. Yöneticilerin ve hocaların yapmadığını taraftar yapıyor ki, onlar geçen yıl Nihat için yüreklerinde kalem kırdılar.
T. DEMİR- Bunun ilk sorumlusu Denizli'dir. O çocuğu en kötü günde oynatarak taraftar gözünde bitirdi. Aynı hatayı Schuster yapıyor. Ona boşuna "Sarı Mustafa" demiyorum çünkü Schuster, Denizli'nin sarışını.

TARAFTARLA MAÇ KAZANILMAZ
SORU - Trabzon şimdi Liverpool maçına bileniyor. Ne dersiniz, Liverpool'u kupanın dışına itebilir mi Trabzon?
A. AKBİN- Başkan Sadri Şener Liverpool maçını taraftarın alacağını söyledi. Yanlış bir beyanat. Maçı hoca ve futbolcular alır ya da alamaz. Her zaman söylüyorum, taraftarın bağırmasından çok tribünleri doldurması bile futbolcuların motive olması için yeterli. Bursa maçında G.Saray seyircisi mükemmeldi ama Bursa kazandı. Perşembe günü oynanacak maça gelirsek, karşındaki takım Liverpool. Dünyanın en pahalı 10 takımından birisi. Orada hem penaltı kaçırdılar bir sürü de gol pozisyonları da var. Trabzon'un işi zor. Liverpool'un elemesi sürpriz değil. Trabzon elerse sürpriz olur.

YEDEK KALAN İŞLER KÖTÜ GİTSİN İSTER
SORU - Alex gibi bir yıldız, yedek kalınca ne hisseder?
A. AKBİN- Aykut hoca Alex'i oynatmayarak başına iş aldı. İkisi arasında rekabet ve kavga başladı. Artık Aykut hoca Alex'i oynatmayarak haklı olduğunu göstermenin, Alex de "Ben olmadan asla" demenin peşine düşecektir. Bundan böyle birbirlerini sevmeyecekler. Oynamayan futbolcu, "işler kötü gitsin ki ben oyuna gireyim" ister.
T. DEMİR- Sen oynamayınca öyle mi istiyordun?
A. AKBİN- Evet, istediğim zamanlar oldu. Tabii ki bunu kimse açık açık ifade etmez. Mesela, Daum da F.Bahçe'nin kaybettiği her puandan sonra eminim çok mutlu oluyordur. İnsanın fıtratında bu var. Haldun Üstünel de böyle bir his yaşayabilir. Ancak işlerin kötü gitmesi onu gündemde tutabilir. G.Saray iyi gittiğinde Haldun'un esamesi okunmaz. O da bir insan olduğuna göre unutulmayı istemiyordur. Tabii ki istisnalar var. Şuna da dikkatinizi çekerim, Aykut hocanın Alex'in yerine tercih ettiği Özer 12 bin metre ile maçın en çok koşan adamı. Demek ki çok koşmakla olmuyor.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN