Eski Başkan aday olmuyor

Perşembe 26.08.2010 00:00

Eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Cengiz Topel Yıldırım, olağanüstü genel kurulda aday olmayı düşünmediğini söyledi.

Cengiz Topel Yıldırım, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, hakkında iddia edilen suçlamalara cevap verdi.

Her kulübün borcunun ve alacağının olabileceğini dile getiren Yıldırım, ''Esas olan kulübün yaşamasıdır'' dedi.

Toplantıda, 2 Eylül'de yapılacak olağanüstü genel kurulda başkanlığa aday olup olmayacağı yönündeki bir soruya Yıldırım, ''Kongrede adaylık düşüncem yok. Ama Ankaragücü'nün bana nerede ihtiyacı varsa ben orada göreve hazırım'' cevabını verdi.

Hakkında bir takım parasal iddiaların yer aldığını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

''Ankaragücü yönetimi tarafından düzenlenen belgelerde kabul etmeyeceğim iddialar var. Temlik olarak benim alacağımdan fazla olarak, 605 bin 777 lira para tahsil ettiğim iddia ediliyor. Eğer ben fazla para aldıysam bu belgelenmeli. Ankaragücü'nün kayıtlarında kimin ne kadar alacağı varsa 15 dakikada öğrenilir. Hesap ekstresi ortaya çıkarılır. Futbol Federasyonu ve İddaa gelir temliği tarafıma yapıldı.

Bunlar mutlaka kayıtlarda vardır. Buna neden gerek duydunuz? Ben 12 aydır Ankaragücülü duruşumu bozmadım. Ben kulüpten hala alacaklıyım. Ankaragücü'nden 1 kuruş fazla para almadım. İddia sahipleri, iddiasını ortaya koymalıdır. Bu bir hukuk ilkesidir. Ben Ankaragücülü olarak hesap vermeye hazırım. Hiçbir zaman bundan kaçmam. Eğer fazla aldıysam yanıldığımı ortaya koysunlar.''

Bir başka iddiada ise başkanlığa seçildikten 17 gün sonra 5.5 milyon liralık temlik koydurduğunun yer aldığını anlatan Yıldırım, ''Temlik ne bir paradır, ne de bir metadır. Alacağa karşı teminattır. Parçalar halinde farklı tarihlerde 5.5 milyon liralık temlik alınmıştır. Kısım kısım ödeme yapılıyor. Ben 17 gün sonra temlik koydurmadım. Alınan kararların tarihi belli, Futbol Federasyonu orada, Spor Toto buradadır. Bu hususta hesap vermek için buradayım'' diye konuştu.

FAZLA FAİZ ÖDEMESİ İDDİASI

Kulübe bir finans kuruluşundan ''3 milyon liralık'' kredi kullandırdığına yönelik iddiayı ise Yıldırım, şöyle yanıtladı:

''3 milyon krediye karşılık 933 bin lira faiz ödendiği söyleniyor. Söylemeye üzülüyorum, susuyorum ama söylemeyince de suçluymuş gibi oluyorum. Kullanılan kredi 3 milyon 353 bin liradır. Bu kulüp muhasebesinde mevcuttur. Tümüyle kulübün banka hesaplarına geçmiştir. Ödenen para 933 bin lira değil, 552 bin liradır. Daha sonraki açıklamalarında 33 bin lirayı gündeme getiriyorlar ama 353 bin lirayı atlayabiliyorlar.''

Yıldırım, ayrıca Beştepe tesislerinde çalışan personelin maaşlarını ödeyebilmek için bir bankadan 120 bin lira kredi çektiklerini de dile getirdi.

''Ankaragücü'nün 1 kuruşunu hesabına geçirenin her nerede olursa olsun yakasına yapışırım'' diyen Yıldırım, ''Daha önce alınan krediyle futbolcuların geçmiş alacakları ve peşinatları ödendi'' dedi.

KULÜBÜN BORÇLANDIRILMASI İDDİASI


Kongre öncesi kredi kullanılarak kulübün borçlandırıldığının gündeme gelmesiyle ilgili olarak da Yıldırım, ''Ankaragücü 24 Haziran'da kredi kullandı. Şimdi kulüp borçlandırılıyor mu diyeceğiz. Ankaragücü yönetiminin ihtiyacı olmuş ve bunu yapmıştır. Biz de zamanında böyle yaptık'' diye konuştu.
İddialarla ilgili olarak Yıldırım, şu görüşlere yer verdi:

''Ankargücü, şeffaf olmalıdır. Gelin bu paralar kime verilmişse hep beraber ortaya koyalım. Ankaragücü bunları konuşma yeri değildir. Ama oklar bana doğru yöneltildi. Ben susarsam Ankaragücülülüğümden şüphe duyarım. Ankaragücü'nün çöpünü evine götüren varsa bunu gidip almaya varım. Beni karalamakla çamur atmakla bir yere varılmaz. Matematik yalan söylemez. Ankaragücü kayıtları hangi yönetim gelirse gelsin yalan söylemez. Biz ateşin içinde çalıştık. Ankaragücü'nün birlik ve beraberliği için beyaz gömleği giydik. Biz ayrışarak bir yere varamayız. Hedef vardı, 100. yılda şampiyonuz. 101. yıldayız, 100'de olmaz, 101'de şampiyon oluruz.''

Öte yandan Yıldırım, temlik davalarıyla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini sözlerine ekledi.

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA