Uygulama zayıf

Çarşamba 01.09.2010

MHK çok dikkatle atamalar yapmalı. Hata yapana eğitim yerine yine maç verirseniz yazık edersiniz. İşte örnek Barış Şimşek. Hakemler rüzgarın yönünü çözdü ve bu hafta ona göre maç yönetti. Özkalfa ciddi yanlışlar içindeydi. Cüneyt Çakır tam not aldı.

HAKEM GÖZÜYLE-MUSTAFA ÇULCU
Geçtiğimiz hafta hakemler rüzgarın yönünü çözmeye çalışıyorlar demiştim. Bizimkiler rüzgarın yönünü de çözmüşler, havayı da koklamışlar, kokuyu da almışlar. MHK'nin hakem atamaları çok önemlidir. Burada yapılan hatalı atamalar hakemlere ve kamuoyuna farklı mesajların gitmesine, hakemlerin farklı koku almasına neden olur.
Başarıya mükafat, başarısızlığa ceza sistemi olmadığı sürece sıkıntı olur. Siz ilk hafta Buca-Beşiktaş maçında ciddi uygulama hataları yapmış Barış Şimşek'i çekip eğitime almaz, bu hafta yine maç verirseniz Barış'a böyle yazık edersiniz.

MHK çanak tutuyor

Hele hele bazı hakemlere farklı muamele yaparsanız, o farklı hakemler bir de durumdan vazife çıkarmaya başlarsa hakemliğin kimyasını bozarsınız. Daha 3. haftadayız, konuştuğumuz konulara bakın.
Biz konuşmak istemiyoruz ama siz MHK olarak buna çanak tutuyorsunuz.
UEFA'dan gelen eğitimciler tarafından UEFA standartlarında eğitim veriyoruz diye hava yapıyorsunuz ama hakemler 'verdik' dediğiniz hiçbir eğitimi, talimatı sahada uygulamıyorlar.

Önlemler alınmalı

Bariz gol şansını yorumlayamıyor, faulleri çözemiyorlar, olan penaltıları veremiyor, olmayanları veriyorlar, rakibi sakatlayıcı faullerde kartı çıkaramıyorlar, sarı kart sonrası alkışlamaları görmemek için kafalarını çeviriyorlar, ceza alanı içinde kaleci-oyuncu temaslarında yanlış yorumlar yapıyor, tertemiz golleri iptal ediyorlar, kartları tribün tepkisine takımların ve sporcuların büyüklüğüne göre çıkarıyorlar.
Hakemler maçları standarttan uzak kafalarına göre yönetiyorlar. Eğer MHK milli maç aralığında gerekli önlemleri almazsa, önümüzdeki haftalarda takımların işleri daha da zorlaşacak. Karabük-Beşiktaş maçında Tolga Özkalfa durumdan vazife çıkarmış. Beşiktaş'ın, Nobre ile attığı ikinci gol net faul.
İbrahim'e yapılan faule penaltı verilmeliydi. Quaresma'ya, Deumi'nin teması yok aldatmaya sarı kart göstermesi gerekirken, İbrahim Üzülmez'in pozisyonuna takılı kaldığı için yanlış kararla penaltı verdi. Verdiği ve vermediği faullerde ciddi yanlışları var. 4-1'den sonra orta alanda Emenike hakemin gözü önünde topu bırakıyor, Ernst'in karnına dalıyor hakem Tolga oralı bile olmuyor. Objektif hakem ya!Tolga bu maçı mutlaka MHK'daki ağabeyleri ile izlemeli, yorumlamalı yoksa bu yıl ittirildiği FIFAlistesinde, Avrupa'da böyle maç yönetirse eve çabuk dönüş yapar.

Olmayan penaltı!
Gaziantep-Konya
maçında, Barış Şimşek müsabakanın 75. dakikasında olmayan bir faulü verdi, sinirlenen futbolcular birbiriyle dalaştı ve Gaziantepsporlu Murat Ceylan önce sarı gördü ve sonra da anlamsız kırmızı ile oyun dışı oldu. Sonra buna kafası takılı kalan Barış Şimşek bir eksik oyuncu ile mağlup durumda bulunan Gaziantep lehine olmayan ama kafasında olmasını istediği penaltıyı yarattı. Antalya-Trabzon maçında Hüseyin Göçek'i tanıyamadım. Çok kötü bir performans sergiledi. F.Bahçe-Manisa maçında Halis Özkahya'yı zorlayan pozisyon olmadı. Haftanın en iyisi ise Sivas-
Bursa
maçında Cüneyt Çakır'dı.


Yükleniyor
BİZE ULAŞIN