Kulüpleri koruduk

Salı 07.09.2010

10 yabancı hakkını kullanan iki takım var. Biri F.Bahçe diğeri ise Beşiktaş... Kulüplerimiz zarar etmesin diye 6+2+2 kararını aldık. Ayrıca bu karar 2 yıl için geçerli ...

İstinye'deyiz. Futbol Federasyonu'nun modern yeni binasında. Yarın (Bugün) Belçika milli maçı var, herkes karınca gibi koşuşturuyor. Başkan Özgener'in nefes alacak vakti yok... Toplantısını yarıda kesip Fotomaç ekibine kendisi için altın değerinde bir saatini ayırıyor. Biz soruyoruz başkan cevaplıyor. İşte Belçika maçı öncesi futbolun patronundan çok özel açıklamalar?

TURGAY DEMİR- Futbol ve basketbolda Milli Takımlarımız çok iyi giderken kulüp takımlarımız Avrupa'ya erken veda etti. Sizce bunun sebebi nedir?

MAHMUT ÖZGENER- Kulüplerimiz, ekonomik büyüklük olarak da Avrupa'da çok önde değiller. Avrupa'daki kulüplere göre bizimkilerin bütçeleri çok daha geride. Federasyon açısından ise durum tam tersi. Biz ekonomik büyüklük yönünden Avrupa'da 5.'yiz. Bizim de sıkıntımız şu: Ekonomik olarak Avrupa'da 5.'yiz ama sportif başarı olarak çok daha gerideyiz. Sportif başarı olarak da daha önlerde olmalıyız.TURGAY DEMİR- Düna ve Avrupa üçüncüsü olmadık mı? Yani bunlar iyi dereceler!.

MAHMUT ÖZGENER- Ama istikrar yok! Sen iki tane çok iyi başarı elde etmişsin ama onu takip eden turnuvalara gidemememişsin. Türkiye'de futbolun hedefi, büyük turnuvalarda sürekliliktir ve istikrarlı bir şekilde bu turnuvalara katılmaktır. Tabii ondan sonraki hedef de derece elde etmektir.

HAKKI YALÇIN- Yani bir federasyonun ticari bir büyümeden ziyade sportif büyümesi önemli.

MAHMUT ÖZGENER- Aslında ikisi de eşgüdümlü... Bunlar birbirinden ayrılmaz. Yani ekonomik olarak da büyüyeceksin, sportif başarı olarak da. Ekonomik olarak daha büyük imkanlara geleceksin ki sportif başarı da gelsin.

GENÇKEN BEĞENMEYİP GÖNDERDİĞİMİZ DÜNYA YILDIZLARI

"KEFEN GİYERİM GALATASARAY FORMASI GİYMEM" DEDİ VE GİYDİ

TURGAY DEMİR Kulüplerimizin Avrupa'daki problemi bütçe mi yani, çok zayıf takımlara elendiler de...

SELÇUK YULA- Bir de ikisi de son dakikalarda gol yiyerek çeyrek final kapısından dönmüştü.

MAHMUT ÖZGENER- Aynı Fenerbahçe ve Galatasaray geçen yıl da gruplarını lider bitirmişlerdi... Haliyle karamsarlığa gerek yok. Bu bir iş kazasıdır. Dolayısıyla buradan başka bir yere geleceğim; bizce Spor Toto Süper Lig, daha önceki yıllara göre daha rekabetçi bir düzeyde. Birkaç sene öncesine bakınca ligin sonuna doğru iş kopuyordu. Güç dengesi çok farklıydı. Bugüne baktığımızda, geçen sene rekabet açısından çok daha farklı bir lig gördük. Şampiyonluk için ikiden fazla takım, Şampiyonlar Ligi için üçten fazla takım, UEFA Kupası için de keza öyle. Düşmeme hattı için hemen hemen aynı mücadele. Yani neredeyse 18 takımın kâh yukarda kâh aşağıda bir hesabı, bir hedefi vardı. Yine bu sene bakıyoruz geçen seneki gibi bir rekabetin yaşanacağı bir ligin sinyallerini alıyoruz. Görüntü o... Asıl söyleyeceğim şu, ligin rekabetçi yapısı artarak sürdürdükçe takımlarımızın da Avrupa'daki başarısı artacaktır.

YÜKSEL GÜLSOY- Milli Takım'ın iskeletini oluşturan büyük takımlar yabancıları alıyor, rekabet artıyor ama bir yandan da Milli Takım'a oyuncu zor buluyoruz. Bu yabancıya bağlı rekabet konusunda çelişki yok mu? Özellikle bu 6+2+2 olayında.

MAHMUT ÖZGENER- Ben transferin bittiği gün arkadaşlarıma sordum, rakamları getirdiler. 10 yabancı hakkını kullanan 2 kulüp var. Beşiktaş ve Fenerbahçe. Yani aldığımız karar yabancı sayısını arttırmamış. Biz bünyemizdeki teknik adamlarla konuşup bu kararları alıyoruz. Yani artısı nedir? Eksisi nedir? Hepsine bakmak zorundayız. Mali açıdan zaten zorda olan kulüplerimiz hiç olmazsa bir takım yabancılardan kurtulurken zarar etmesinler istedik. Ve biliyorsunuz bu kararı da iki yıllığına aldık. Yani geçici bir düzenleme bu.

* * *

HİDDİNK'İN BÜYÜK KATKISI OLACAK

HAKKI YALÇIN-Milli Takım için Hiddink kararını verirken neleri kıstas aldınız? Hiddink'e yüzde yüz güveniyor musunuz?

MAHMUT ÖZGENER- Hiddink'i özellikle milli takımlar kariyerinden dolayı seçtik. Şuna inandık; milli takım antrenörlüğü ile kulüp antrenörlüğü farklı kavramlar. Baktığın zaman bir sürü örneğini de görüyorsun. İkisinde de başarılı olmuş teknik adam var mı? Var ama sayısı yeterli mi? Az! Hiddink'e bakıyoruz birçok değişik ülkede çalışmış, hepsinde başarılı olmuş. Dolayısıyla insani ilişkileri çok iyi. Kazakistan maçının benim en hoşuma giden yanı, pozisyon verdik mi, verdik ama bir disiplin vardı takımda. Çok disiplinli oynadık. Arkadaşlık vardı. Bunlar gelecek için çok önemli. Hiddink, Türk futboluna büyük katkılar yapacak. İstikrar bizim için çok önemli. Fatih Terim döneminde de söyledim sonuç ne olursa olsun hep arkandayız. Bizim için istikrar önemli. Sürekli başarılı olmuş takım, teknik direktör yok! İki maça bakıp teknik adamı değiştirmek diye bir düşünce olamaz!

* * *

BELÇİKA'YI DA YENERSEK ÖNÜMÜZ AÇILIR

YÜKSEL GÜLSOY- Sayın başkan, Belçika maçı için ne diyeceksiniz? Kazanır mıyız?

MAHMUT ÖZGENER- Her maçın kendine göre zorluk derecesi var. Belçika maçı çok zor geçecek. Belçika çıkışta. Avrupa'da önemli kulüplerde oynayan futbolcuları var. Biz de çıkış yaşayan bir takımız. Bu maçı kazanmamız çok önemli. Arkasından iki önemli deplasmana çıkacağız. Biri grubun en önemli favorisi Almanya ile. Bu iki maçı kayıpsız geçmemiz çok önemli. Moral
motivasyonumuz artacak.

* * *

ARDA'YA SAHİP ÇIKALIM

HAKKI YALÇIN- Arda ile Tuncay'ın Kazakistan'da odalarını beğenmeyip suite geçtikleri iddiasının aslı nedir?

MAHMUT ÖZGENERMilli Takım bir yere gittiği zaman aynı katta kalır. Otelin o katı kapatılır. Katı kapattığın zaman o kattaki odaların hepsi aynı değildir. Büyük oda da vardır, küçük oda da. O odalar da rastgele dağıtılır. Bu sefer büyük odada Arda ile Tuncay kalacaktır gelecek sefer Hamit ile Nihat kalacaktır. Yani bunu alıp başka yerlere çekmek, son derece ayıp bir şey! Bir de Arda'ya sahip çıkalım. Bu çocuk, Türk futbolunda bir vitrin. Futbolun geleceği adına bir değer.

* * *

BELÇİKA KADIKÖY'DEN ÇIKAMAZ

YÜKSEL GÜLSOY- Yarın (Bugün) Belçika ile karşılaşacağız. Bu maç sizce ne olur?

TURGAY DEMİR- Tecrübeli ve kaliteli oyunculardan kurulu bir kadromuz var. Evelallah bir sıkıntı olmaz. Belçika'yı çok da zorlanmadan yeneriz.

SELÇUK YULA- Çok kolay olmaz ama yine de kazanırız. Çünkü biz daha kaliteli bir takımız.

HAKKI YALÇIN- Geçmiş maçlardaki hataları yapmayız ve Belçika'yı 3-1 yeneriz diye düşünüyorum.

* * *

GURUR VERİCİ TABLO

MAHMUT ÖZGENER- Fransa ile oynadığımız basketbol maçında tablo süperdi. Maç sonu futbolcularımızla basketbolcularımız birbirlerine sarılıp başarının mutluluğunu yaşadılar. Gurur verici bir manzaraydı. Sayın Turgay Demirel'le konuştum, Belçika maçında da basketbolcularımızın
Şükrü Saracoğlu Stadı'na gelip tribünden bizi desteklemesi güzeldi.

HEPİMİZ ONLARIN TARAFTARIYIZ

G.SARAY'IN EN PAHALI TRANSFERLERİ

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN