İkisi de sınıfta kaldı

Salı 21.09.2010

Aykut, Stoch'u kanada alıp, Özer'i de orta sahaya çekseydi Beşiktaş'ı imha ederdi. Beşiktaş bu skoru hak etmedi ama Schuster yaptığı hatalarla tepeden tırnağa hak etti.

*FOTOMAÇ YAZARLARI MÜTHİŞ DERBİYİ HER YÖNÜYLE ANALİZ ETTİ

SORU-Derbiyi teknik direktörler açısından değerlendirirsek kim nasıl bir performans sergiledi? Kazanan, kaybeden var mı?

SELÇUK YULA-Her iki teknik adamın doğruları ve yanlışları vardı. Schuster'in İbrahim Üzülmez'i sağ kanatta niye tercih ettiğini anlamış değilim. Maç F.Bahçe'nin galibiyetiyle bitseydi bu konu herhalde haftanın en çok konuşulan konusu olacaktı. Gene formda genç Necip dururken sakatlıktan yeni çıkmış, ne yapacağı belli olmayan Aurelio tercihi de çok konuşulurdu. Aykut Kocaman'ın çıkardığı kadro için bir şey demeyeceğim ama Alex-
Cristian değişikliği yanlıştı.

Beşiktaş risk aldı
Schuster, Bobo ile bir forvet daha alarak riske girip arka tarafını boşaltmışken ve elinde Niang, Dia gibi iki süratli futbolcunu tam kullanma fırsatını bulmuşken onlara o topu atacak Alex'i çıkartıp Selçuk ve Cristian'la beraber kendi sahana gömülmek bence F.Bahçe'nin ve Aykut'un düşünce yapısı olmamalıydı. Alex çıkacaksa, Stoch'u kanada alıp Özer'i orta sahaya çekseydi son 15 dakikada Beşiktaş'ın imha planı hazırlanmış olurdu. Fenerbahçe iyi oynamıyor görünüyorken bile şu maçı büyük farkla kazanacağı ortadayken yani ağır Beşiktaş savunmasının arkasına atılacak her topta tehlike yaratmak mümkünken, atılacak ikinci golden vazgeçmek doğru hareket değildi.

TURGAY DEMİR- Bu maçta Beşiktaş bu skoru hak etmedi ama Schuster tepeden tırnağa hak etti. Üç büyük hata yaptı. 1- Cenk'in yerine Hakan'ı oynatması hataydı. 2- Nihat'ı 11'e koyması hatadan da öte bir şey. 3- Nihat dururken Aurelio'yu çıkarması bir faciadır. Aykut Kocaman'a gelince kurduğu kadro, oynattığı sistem F.Bahçe'nin yüz yıllık oyun karakterine aykırı. Dönüşüm dediği buysa, F.Bahçe tepe taklak dönüşüyor haberi olsun. Bulduğu üç net pozisyonun arkasına sığınmasın, aynı pozisyonları Belediye takımı da buldu Beşiktaş'a karşı. Bu F.Bahçe'nin becerisi değil Beşiktaş'ın 75 dakika rakip sahada oynamasının faturasıdır.
Onun da hataları az değil. 1- Stoch'u kenarda tutması skandal. 2- Alex'i çıkarması ikinci büyük hatası 3- F.Bahçe'yi deplasmana gelmiş bir Anadolu takımı gibi oynatması tarif edilemez bir komedi.

HAŞİM ŞAHİN- F.Bahçe açısından bakarsak geçen sene yaşanan düşkırıklığı ile camianın çok yükseklerde olan beklentilerini üst üste koyduğumuzda Aykut Kocaman'ın dikenlerin üzerinde yürüdüğünü görüyoruz. Bu da sayın Kocaman gibi oldukça iradeli bir insanda bile paniğe yol açmış. Dolayısıyla rahat değil. Rahat olmayan bir insan da herhalde kararlarının büyük bölümünde hata yapacaktır. Bunun en büyük örneği de bu sezon sık sık Alex'e takındığı tavırdır.

DİA, DEİVİD'İN YARISI ETMEZ
TURGAY DEMİR- Bu kumaştan elbise çıkmaz. Benim gördüğüm Dia, Deivid'in yarı kalitesinde değil. Deivid'i sadece yüz metre yarışında geçebilir. Onun dışında her platformda Deivid ondan çok daha iyidir.

NİHAT'I 40 BİN KİŞİ YUHALAR!
TURGAY DEMİR- Nihat öz güvenini kaybetti.
Onu çok basit bir şekilde kazanabilirsin. Skor olarak kopmuş maçlarda sonradan oyuna alırsın, o da bir iki gol atar, yavaş yavaş toparlanır. Schuster bu inatla devam ederse Nihat, İnönü'de 40 bin kişi tarafından yuhalanır.

HAKEMİN ÖDÜ KOPTU
SORU- Derbide sahada futboldan çok stres vardı, sertlik vardı, kavga vardı.
Özellikle derbilerdeki bu olumsuz tablonun sebebi ne?

HAKKI YALÇIN- Bunun ilk sebebi hakem, ikinci sebebi futbolcular. Cüneyt Çakır'ın, iki takımdan bir futbolcuyu oyundan atarım diye ödü koptu. Futbolun dışına çıkan futbolcuya, kartınızı gösteremezseniz, hem hakemliğin zavallı yanını gösterirsiniz bize, hem futbolculuğun çirkef yanını. Türkiye buna müsait. Hele hakemin korkak olduğunu hisseden futbolcu, bu ortama bayılıyor. Bunu önlemenin yolu, eğitimden geçiyor. Zeki, çevik ve ahlaklı futbolculuktan.

SELÇUK YULA-Hakemi eleştiriyoruz ama hakemi zor durumda bırakmak için uğraşan art niyetli futbolcular da vardı. Ben son yıllarda kırmızı kart çıkmayan derbi hatırlamıyorum. Ayrıca futbolcuları hafta boyunca gladyatör haline getiren, daha ligin başındaki derbiyi ölüm kalım maçı haline dönüştüren bizlerin hiç mi suçu yok.

TURGAY DEMİR- Türk futbolunun UFO'ları vardır, tanımlayamayacağımız olaylardır. Normal bir insan ne sahada ne tribünde ne saha dışında böyle davranmaz.
Bugün şikayetçi olduğumuz her şeyi yapan futbolcu, taraftar, yöneticiyle konuşalım hepsi bizimle aynı fikirdedir. Hiç kimse istemiyor ama herkes yapıyorsa buna UFO derim.

G.SARAY ŞANSLI TAKIM
SORU- G.Saray Arda'nın forma giymediği ikinci maçını da kazandı.
Bu ilginç tabloyu nasıl değerlendirmek gerekiyor?

HAKKI YALÇIN- Kazanılan maçların Arda'nın yokluğuyla ilgisi yok, ama Arda'sız kazanılan maçlara bakın, lezzetli bir pozisyon bile yok. Bu takıma kimi getirirseniz getirin, takımın komutanı Arda Turan'dır. Kendine iyi bakan ve sorumluluğu üstüne alan sportmen bir Arda'nın, Galatasaray'daki varlığı çok şeyin sebebidir.

TURGAY DEMİR- G.Saray böyle garip bir takım. Bin tane arıza içinde gidiyor bir şekilde 3-4 maç kazanabiliyor. Saha içinde krizleri yönetmeyi iyi biliyorlar. Bu konuda Fenerbahçe ve Beşiktaş'a göre çok daha başarılılar. Bugün Galatasaray'ın içsel sorunlarını Beşiktaş ya da Fenerbahçe yaşıyor olsa henüz galibiyet bile alamazlardı. İşte orada emekliliği gelmiş bir Ayhan bile çıkıyor, maçı kurtarabiliyor. Şanslı takım vesselam.

HAŞİM ŞAHİN- G.Saray'ın Türkiye liginde sezonu en geç açan takımolduğunu biliyoruz. Oysa sezon başı hazırlıklarının biçimi ve niteliği bir bakıma o sezonun gidişatını belirleyen olgulardır. Bu handikapa rağmen çok eleştirecek yanını bulamıyorum Galatasaray'ın. Son maçta iyi oynamadı, bu bir gerçek ama hem önemli eksikleri vardı hem de teknik kapasitesi yüksek çok sayıda futbolcuyu kadrosunda taşıdığı için o sahada takımın kapasitesiyle çelişen bir görüntü sergilemesi kaçınılmazdı.

Görünen o ki bu sene yapılan takviyeler, bire bir Rijkaard'ın önerileri doğrultusunda gerçekleşmemiş. Bu faktörü ve Arda'nın da sakatlığını işin içine katarsak hâlâ puan cetvelinde Fenerbahçe'den önde.

ÇAKIR'A ÖNEMLİ GÖREV
SORU- Derbinin hakemini nasıl buldunuz?
TURGAY DEMİR- Cüneyt Çakır herkesin eleştirdiği iki sarı kartlık pozisyon dışında çok iyi maç yönetti. Zaten bunu ben söylemiyorum, maçı dört gözle izleyen mentörü Uilenberg söylüyor. Buradan Türk futboluna bir müjde vereyim; şu anda FIFA'nın A klas hakemlerinden sonra en gözde isimleri arasında yer alan Çakır, ay sonunda ya Şampiyonlar Ligi'nde çok önemli bir maç yönetecek ya da milli takımlar düzeyinde çok önemli bir maçta düdük çalacak. Son yıllarda özlediğemiz

HANİ TARAFTAR KÜSMÜŞTÜ!
SELÇUK YULA- Bir hafta boyunca "F.Bahçe taraftarı küstü, maça gelmeyecek", "Biletler satılmadı" diye yangın yapanlar utanmış mıdır? İçeride yer yoktu, dışarıda içeridekinden daha fazla insan vardı. F.Bahçe taraftarı hangi derbide takımını yalnız bırakmış ki burada bırakacaktı.

KOMPLEKSLERİ AŞALIM
SORU- Schuster'in F.Bahçe'yi "Yaralı hayvan"a benzetmesi çok tartışıldı.
Bu ifadeyi nasıl yorumluyorsun?
HAKKI YALÇIN- Schuster gibi biri, Fenerbahçe'nin büyüklüğünü ve asaletini bilmiyor mu sanıyorsunuz? Bir tercüme hatası olduğu belli. Fenerbahçe'nin nasıl tehlikeli bir rakip olduğunu anlatmak için kurulmuş bir cümle. Unutmayın ki, bütün büyük takımların kulüp simgesi de bir hayvan. Bu kompleksleri aşalım artık.

TRABZON'DA TAŞLAR OYNADI
SORU- Sivas'ı 6-1 yenen Trabzon, Avni Aker'de lig sonuncusu Manisa'ya 3-1 mağlup oldu. Yönetimdeki çalkalanma futbol takımını olumsuz mu etkiledi?

HAKKI YALÇIN-Her zaman aynı rüyayı göremezsin. Hele oynamadan kazandığını zannedip uyukluyorsan. Sivasspor maçındaki 6 gol, Trabzonspor'un bütün sırlarını örten perdeydi. Ama o sırlar Manisa maçında dışa vurdu. Takımda bütünlük ve süreklilik duygusu yok. Bireysel becerilerin eline mahkum bir takım havası var.
Yattara durdu, takım durdu. Görünen o ki, Trabzonlu futbolcular hafta arasında "kaybetme egzersizleri" yapmışlar. Ayrıca yönetimde çok sevilen birinin gitmesinin, her daim getireceği bir bedel vardır. Taşlar yerinden oynamaya görsün...

SELÇUK YULA- Şenol Güneş geldiğinden beri yükseliş içinde olan Trabzonspor'un en fazla hakkını veren yazarlardan birisiyim ama son haftalarda üzülerek görüyorum ki istikrar adına bir düşüş yaşanıyor. Antalya maçında kötü ve kaybedilen puanlar, arkadan Sivas maçı mükemmel ve 6-1'lik galibiyet. Gene arkadan Manisa maçı çok kötü ve kaybedilen puanlar.
Şenol Güneş istikrarı yeniden kurmak zorunda.

TURGAY DEMİR- Beni en çok şaşırtan Trabzon'un ilk golü attıktan sonra yenilmiş olması. Çünkü benim tezim, Trabzon öne geçtiği her maçta farkı zorlar şeklindeydi. Bu konuda Şenol hoca bir açıklama yaparsa satır satır okuyacağım. Çünkü gerçekten merak ediyorum o bunu neye bağlıyor.


Yükleniyor
BİZE ULAŞIN