Hangisi doğru?

Çarşamba 22.09.2010

F.Bahçe-G.Saray derbi maçında hakem Bünyamin Gezer, kafa yarılma olayına rağmen maçı devam ettirmişti. G.Antep'te de olay aynıydı... MHK hakemlerimizin arkasında durmuyor. Onlara iyi eğitimler veremiyor. Deniz Çoban, yönetimiyle kafa karıştırdı. Çakır derbide vasattı

Geçen yıl F.Bahçe-G.Saray maçı öncesi yaşanan, yardımcı hakemin kafasının yarılma olayından sonra Bünyamin Gezer maçı oynattı. Bu hafta ise benzer bir yaralanmada maçı hakem Deniz Çoban tatil etti. Ben şimdi MHK'ya soruyorum: Hangisi doğru?

Eğitimler fiyasko
F.Bahçe-G.Saray maçı sonrası MHK olarak siz bir kenarda duruyor, hakemlere eğitimlerini, dönemin genel sekreterine verdiriyorsunuz, o da federasyonda çok güçlü olmanın getirdiği rüzgarla MHK'nın da üstünde şov yaparak hakemlere, "O an içinde bulunduğunuz duruma göre yorum yapın" talimatını veriyor. Sesinizi çıkaramıyorsunuz. Eğer siz olayları balık hafızalı oluşumuza güvenip, zamana yedirmeye kalkarsanız, yapılan uygulamanın doğru mu yanlış mı olduğunun altını çizemez, yapılması gerekeni belirleyemezsiniz. Böylece kaos da kaçınılmaz olur. Alın size kaos!..

Ruhu yaşamak gerek
Hollandalı Jaap Uilenberg, hakemlere; İngiliz Philip Sharp ise yardımcı hakemlerimize eğitim veriyor. Avrupalı eğitimcilere, eğitim verdirmenin arkasına saklanıyorsunuz ama o eğitimcilerin, Türkiye'de oynanan maçların ruhunu hakemlerimize veremediklerinin, yaşatamadıklarının farkında bile değilsiniz.

Karaman örneği
"Biz hakeme her şeyi veriyoruz, daha ne yapalım?" diyemezsiniz. Onları kucaklamak, arkasında durmak, sahiplenmek ve lige en iyi şekilde hazırlamak zorundasınız. Siz uygulamalarınızla hakemlerin kafalarını karıştırırsanız, Van'da başka, İstanbul'da başka, Diyarbakır'da başka, Gaziantep'te başka kararlar verirler. Bakın yeni teknik direktör Hikmet Karaman, Manisaspor'a eksik olan ruhu verince, neler yapılabiliyormuş.

Hakemler korkuyor
Emre, Lugano, İbrahim, Emre Toraman, Ayhan ve Sabri gibi futbolcular zaman zaman maç içinde sözle ve hareketle hakemleri hırpalıyor. Ancak hakemlerimiz bir şey yapamıyor. MHK göreve geldiğinde, bazı kulüpler istedi diye bazı hakemlerin hakemliklerini bitirdi. Şimdi hakemlerimiz bunu gördüğü için kuvvete ve rüzgara karşı yanlış yapmaktan korkuyor, MHK'ya inanmıyor ve güvenmiyorlar. Bu nedenle böylesine çifte standart kararlar ortaya çıkıyor.

Çoban sınıfta kaldı
Deniz Çoban, ligin ikinci haftasında yönettiği Antalya-Sivas maçında dün gecekinin benzeri bir pozisyonda faul gerekçesiyle Antalyalı Djiehaua'nın attığı golü iptal etti. Ama akşam Ömer Erdoğan'ın pozisyonuna gol verdi. Pozisyon aynı, hakem aynı ancak iki değişik karar! Sonrasında da maç tatil...

Abitoğlu iyiydi
İlginç olan diğer bir konu da iki sezondur Bursaspor'un maçları tatil ediliyor. F.Bahçe-Beşiktaş maçında Cüneyt Çakır'ı değerlendirmeme gerek yok. Çünkü yeterince yazıldı. Ülkemizin en öncü ve standart hakemine yakışmayan, dengesiz bir yönetim sergiledi. Bucaspor- Galatasaray maçında Halis Özkahya berbat zemine rağmen başarılı, Trabzon- Manisa maçında ise Kamil Abitoğlu haftanın en mükemmeliydi.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN