Bu sezon küme düşme ve puan silme yok

Cuma 09.09.2011 17:42

TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, "Şike soruşturmasıyla ilgili kararı 2011-2012 sezonu sonunda alacağız" dedi...

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, futboldaki şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturmayla ilgili kararlarını 2011-2012 sezonu sonunda alacaklarını ve sezonun mevcut takımlarla sonuna kadar oynanacağını açıkladı.

Spor Toto Süper Lig, Bank Asya 1. Lig ve Spor Toto 2. Lig'de bu hafta sonu başlayacak 2011-2012 sezonu ile ilgili sezon açılış mesajı yayımlayan Aydınlar, konuşmasının son bölümünde, futbolda yürütülen şike ve teşvik iddialarına yönelik süreçle ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Mehmet Ali Aydınlar, yarın başlayacak Süper Lig ile ilgili almış oldukları kararı açıklamak istediğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

''Bu ülkenin en değerli spor ürünü, tartışmasız Spor Toto Süper Lig'dir. Ligimiz, 9 ay boyunca ülkenin gündeminde yer alan en önemli sosyal olgulardan biri, halkımızın en önemli eğlence kaynağıdır. Böylesi uzun bir süreye yayılarak yaşanan toplumsal bir olgunun, üzerinde soru işaretleri ve algı karmaşası ile sürdürülmesi mümkün değildir. Geçmişe dönük sorunlarla ilgili geçilmesi gereken hukuki süreçler ve bu sürede oluşacak spekülasyon ortamının, ülkenin en değerli içeriğine zarar vermesi kaçınılmazdır.

Tüm bu rasyoneller ışığında, federasyonumuz sürmekte olan hukuki süreç ardından ortaya çıkacak sonuca ait kararı, 2011-2012 futbol sezonunun sonunda almaya karar vermiştir. Dolayısıyla, ülkemizin en değerli spor ürünü olan Spor Toto Süper Lig, en ufak bir tartışmaya ve probleme mahal vermeksizin en son etabına kadar, tüm takımlarımızın katılımı ile oynanarak sonuçlandırılacaktır.''

Futbol ailesinin tüm paydaşları olarak ilk yapmaları gerekenin, içinde bulundukları futbol sistemini gözden geçirmeleri olması gerektiğini kaydeden TFF Başkanı Aydınlar, yayımladığı yeni sezon mesajında şu ifadeleri kullandı:

''Başarıya endeksli, sporun içinde kazanmak kadar kaybetmenin de olduğu gerçeğini görmezden gelen bu ortamı değiştirmek zorundayız. Bu ortamdan nemalananların ve haksız kazanç elde edenlerin futboldan uzaklaşmasını sağlamalıyız. Taraftarların futbola olan sevgisini, Türk halkının ilgisini sömürerek kazanç ve itibar elde edenleri, bu sahneden yok etmeliyiz. Futbolda sadece fiili olarak değil, zihinsel olarak da bir temizlik harekatı başlatmalıyız.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak, her türlü önlemi alsak da, zihinler değişmedikçe futbol ortamımızın normale dönmesine imkan yok. Herkes bu konuda sorumluluğunun farkına varmak zorunda. Türk futbolu adına bir dip noktası yaşadığımızı herkes kabul etmeli. Bu noktada yapabileceğimiz en doğru hareket, yeniden zirveye odaklanmak olmalıdır.''

FUTBOL YÖNETİCİLERİNE ÇAĞRI

Türk futbolunun tüm paydaşlarına teker teker açık bir çağrı yapmak ihtiyacı doğduğuna inandığını anlatan Mehmet Ali Aydınlar,''İlk olarak, Türk futbolunu yönlendiren futbol yöneticilerimize seslenmek istiyorum'' derken, şu ifadeleri kullandı:

''Bugün, Türk sporunun en önemli ve en değerli görevlerini icra ediyorsunuz. Şunu unutmayın ki, almış olduğunuz bu görevler ülke adına çok büyük sorumluluklar gerektiriyor. Toplumsal huzur ve mutluluğun önemli bir parçasını yerine getiriyor, ülkenin en büyük sivil toplum örgütlerine liderlik ediyorsunuz. Aranızda, bunun hassasiyet ve önemini unutup kendi kişisel egoları için bu büyük toplumsal güçleri kullananlar var. Bu durum Türk futbolu için yıllardır çok büyük bir tehlike oluşturuyor. Futbol ailesi olarak, bu konuda çok daha dikkatli olmalı ve otokontrol mekanizmalarımızı çalıştırmalıyız.
Tüm idarecilere hatırlatmak isterim ki, yönettiğiniz bu güçler size ait değil.

Tarihi 10 yılı, 100 yılı bulan, büyük emekler sonucunda oluşmuş bu büyük güçleri, kişisel hırslarınız ve egolarınız için kullandığınızda, toplumsal şiddeti körüklüyor, huzuru bozuyor ve insanları mutsuz ediyorsunuz. Bunu yapmaya hiçbir hakkınız yok.

Biz, bu ülke futbolunun çatı kuruluşu olarak, rengi, konumu ve pozisyonu ne olursa olsun bu tip yaklaşımlara müsamaha göstermeyeceğiz. Kurallar çerçevesinde gerekli tüm önlemleri alacağız ve bu güçlerin kötü amaçlar için kullanımına izin vermeyeceğiz.''

''CAMİALARDA TEK ADAM DEVRİ SONA ERMELİ''
İkinci olarak, futbol kamuoyunu var eden camialara seslenmek istediğini anlatan TFF Başkanı Aydınlar, ''Yaşadığımız dönem, maalesef camialarımızın köklerini en çok unuttuğu ve sportif değerlerden en uzak kaldığı süreçler olarak hatırlanacak'' dedi.
Aydınlar şöyle devam etti:

''Renklere, takımınıza olan sevginizi, hangi takımı tutarsanız tutun, kişilere indirgemeyin. Bu durum, en başta hizmet için öne çıkan, yönetici olmayı seçen kişilerin üzerinde büyük bir psikolojik baskı yaratıyor. Başarı baskısı, beklentilerin büyüklüğü yöneticilerimizi saha dışında çözümler bulmaya itiyor. Tek adamların devri tüm dünyada sona eriyor. Camialarımızın da bundan hızla uzaklaşması, kendi içlerinde muhalefete, farklı seslere, şeffaf yönetim anlayışlarına destek vermeleri gerekiyor.''

TARAFTARLARDAN BEKLENTİ

Taraftarların ise tüm bu olaylardan en çok etkilenen kitle olduğunun altını çizen Mehmet Ali Aydınlar, ''Aylardır uyku uyumadıklarını, hangi takımı tutarlarsa tutsunlar, tüm yaşananların hepsini mutsuz ettiğinin farkındayız. Taraftarlardan ricamız, yaşadıkları ruh halini şiddetle dışa vurmamaları. Provokasyonlara karşı çok dikkatli davranmaları.. Çünkü federasyonumuz şiddeti tribünlerden yok etme konusunda çok büyük bir kararlılık taşıyor olacak'' diye konuştu.

FUTBOLCULARA ÇAĞRI
TFF Başkanı Aydınlar, ''Futbolun olmazsa olmazlarının başında gelen sporcularımıza da seslenmek istiyorum'' dediği açıklamasında daha sonra şunları kaydetti:

''Bu sürecin bize göstermiş olduğu en önemli şeylerin başında, sizlerin alın terinizin önemi geliyor. Çocukluğunuzdan beri emek verdiğiniz, birçok zorluğa katlandığınız, sizleri bugünlerinize getiren bu oyunda, baş aktör sizlersiniz. 'Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim'' sözünü aklınızdan çıkarmadan, formanıza, oyununuza ve camialarınıza sahip çıkın.

Türk futbolunun bu süreçte kaybettiği değer, sizin yeteneklerinizle, hırsınızla, güzel oyununuzla, fair play ile yerine gelecek. Yaptığımız tüm düzenlemelerle, sizlerin daha güvenli, şiddetten ve gereksiz baskıdan uzak bir ortamda işinizi yapabilmenizi sağlamaya çalışacağız. Sahada futbolunuzu konuşturun, tüm çatlak sesleri susturup, yeniden futbolun ve ona ait güzelliklerin konuşulmasını sağlayın.''

TEKNİK DİREKTÖRLERDEN RİCA
Yaşanan sıkıntılı süreçte, kendilerine köstek olmaya çalışmadıkları, kendilerine olan güvenlerini dile getirdikleri için teknik direktör camiasına teşekküreden Aydınlar, şöyle konuştu:

''Aynı zamanda onlardan bir ricamız var. Sizler, her hafta sahada futbolcularınızla birlikte mücadele eden, futbolcularınızın alın terinde, emeğinde en çok pay sahibi olan kitlesiniz. Her hafta sonu bütün kamuoyu, sizlerin maç öncesi ve sonrası verdiğiniz, vereceğiniz demeçleri dinliyor. Taraftar ile iletişimi en yoğun olan insanlar olarak sizlere de büyük görevler düşüyor. Bu uzun maraton boyunca, mutlaka bazı hatalar karşısında canınız yanacaktır. Sizlerden ricamız, içinde bulunduğumuz durumun hassasiyetini göz önünde bulundurarak, sükunetle demeçler vermeniz ve kışkırtıcı, provoke edici söylemlerden uzak durmanızdır. Türk futbolunu layık olduğu yere geri döndürürken, herkese olduğu gibi sizlere de ihtiyacımız var. Güzel oyunun tüm güzelliklerini yeniden ortaya çıkaracak olan sizlersiniz.''


Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, bugünün gerçek bir milat olacağını vurgulayarak, ''Almış olduğumuz yeni ve radikal kararlarla, futbolun karanlık günlerini tüm toplumumuza unutturup ülke futbolunu parlak bir geleceğe hazırlayacağız'' dedi.

Aydınlar, yayımladığı yeni sezon mesajında şunları kaydetti:

''Şimdi burada, bugünün tarihinin tüm kamuoyu tarafından özel olarak not düşülmesini istiyorum. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve Yönetim Kurulu'ndaki arkadaşlarım olarak, tüm halkımıza buradan söz veriyoruz. 9 Eylül 2011 tarihi, bu ülkenin futbol tarihindeki gerçek milat olacaktır. Bunu, tüm Türk halkının huzurunda açıklıyor ve söz veriyorum. Almış olduğumuz yeni ve radikal kararlarla, futbolun karanlık günlerini tüm toplumumuza unutturup ülke futbolunu parlak bir geleceğe hazırlayacağız.''

Aydınlar, ''Hedefimizi 2020 olarak koyduk. 2020 yılında Türk futbolunu, Avrupa'nın zirvesine yerleştirmeye kararlıyız. Buradan, Türk toplumuna kurumsal yapılanmasıyla, saha sonuçlarıyla, şiddeti tribünlerinden temizlemiş, dürüst, adil ve saygı duyulan bir futbol ortamını yaratmış Türk futbolu taahhüt ediyoruz. Bugün itibarıyla çalışmalarımızı başlattık'' dedi.

HAKEMLERE ÇAĞRI
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, hakemlere de seslenerek, ''Tartışmasız her sezon, yöneticilerin başarısızlıklarının kalkanı olarak, görevinizi idame ettirmeye çalışmanıza rağmen, bu kaosun içinde yer almayarak, bir nevi ne kadar haksızlığa uğradığınız bir kez daha ortaya çıktı'' dedi.

Aydınlar, yeni sezon mesajında hakemlerle ilgili olarak şunları kaydetti:

''Türk hakemliğinin her geçen yıl daha da ileri gittiği bu dönemde, yeni sezonda dilediğimiz sağduyulu ortamın da oluşmasıyla birlikte, bu sezon daha da başarılı olacağınıza inancım sonsuz. Bu yıl sizlere her zamankinden daha büyük iş düşüyor. Gerilimden beslenen çevreler hatalarınızı çok daha ağır şekilde eleştirecekler. İsteğimiz, bu eleştirilere kulak asmadan işinizi en iyi şekilde yapmaya çalışmanız olacak.''

''MEDYA SADECE FUTBOLDAN TARAF OLMALI''

Yeni sezon mesajında medya kuruluşlarına ve yazarlara da seslenen Aydınlar, ''Maalesef 3 Temmuz'dan bu yana yaşanan süreçte, medyamızın alışkanlıklarını terk etmekte direndiğine şahit olduk. Sürecin sağlıklı işlemesine katkıda bulunanlar yanında, bilgi kirliliğinin oluşumuna destek olanları gördük. Bu his ve yaklaşımlarını, gelinen sürecin nelere mal olduğunu görüyor olmalarına rağmen, ne yazık ki, sürdürmeye devam ediyorlar. Oysa bu tür toplumsal süreçlerde, doğru ve sağduyulu bir sonuca ulaşılmasını sağlayan en önemli kurumun medya olması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.
Aydınlar, şöyle devam etti:

''Tüm Türkiye'yi etkileyen bu süreçte, medyanın attığı her adım büyük bir önem teşkil ediyor. Bu yüzden, en büyük görevlerden biri medya mensuplarına düşüyor. Gün itibariyle, liglerin başlamasıyla açılan bu beyaz sayfada, sizi sadece futboldan taraf olmaya davet ediyorum. Kısa vadede yaşanan bu süreçte, bilgi kirliliğinin getirdiği sanılan 'reyting', uzun vadede hepimiz adına çok büyük kayıplar yaşamamıza neden olacak. Hepimiz aynı gemideyiz ve bu geminin aldığı büyük hasarı hep birlikte gidermeliyiz. Bu bakımdan, tüm medya kuruluşlarını, futbolseverleri bu oyunun güzelliğini ve heyecanını hatırlatma konusunda destek vermeye davet ediyorum. Futbolun kirli yönleri kadar, güzel yönlerini de ortaya çıkartmalıyız. İçinde bulunduğumuz sıkıntılı futbol ortamından ancak böyle kurtulabiliriz.''

SİYASİLERE MESAJ
Yeni sezon mesajında siyasilere de değinen TFF Başkanı Aydınlar, ''Bir süre, futbola; tüm Türkiye'yi, tüm Türk gençliğini göz önüne alarak bakmaya ihtiyacımız var. Futbolumuzun sorunlarını, kulüplerden bağımsız olarak bir bütün olarak değerlendirmeliyiz. Herkes gibi siyasilerimizin de tuttuğu, desteklediği takımlar var. Ancak bugünlerde, olaylara kulüplerin değil, tüm Türk futbolun sorunları olarak bakmamızda yarar var. Yapılması gerekebilecek yeni yasal düzenlemelerde, futbolda her türlü kirliliği ve şiddeti engellemek için desteğinizi istiyoruz'' diye konuştu.

En önemli çağrılarının ise gençlere olduğunu vurgulayan Aydınlar, ''Bu oyun sizin için oynanıyor. Futbol bir endüstri gibi görünse de aslında tüm toplumun sizlere ulaşmak, sizlerin geleceğini iyileştirmek için kullandığı bir olgu. Dünyada, düzenli olarak statlardaki yerlerini alan gençler, sahadaki güzel oyundan keyif almaya, iyi vakit geçirmeye gidiyorlar. Türkiye'nin genç nüfusu göz önüne alındığında, yeniden toparlanmamızda bizlerin en büyük destekçisi siz gençler olacaksınız'' ifadelerini kullandı.

Mehmet Ali Aydınlar, ''Sporda hiçbir odağın sizin enerjinizi, gücünüzü, geleceğinizi ipotek altına almasına izin vermeyin. Statlardan şiddeti uzaklaştırıp, sadece yeşil zemin üzerindeki oyuna önem vermek adına çıktığımız bu yolda, hedefimize ulaşmak için sizlerin yardımları, bize en büyük katkı olacaktır. Statlara gelin, güzel oyuna ortak olun'' diye görüşlerini aktardı.

''KARAR SEZON SONUNDA AÇIKLANACAK''
TFF Başkanı Aydınlar, futboldaki şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturmayla ilgili kararlarını 2011-2012 sezonu sonunda alacaklarını ve sezonun mevcut takımlarla sonuna kadar oynanacağını açıkladı.

Aydınlar, şöyle konuştu:

''Öncelikle yarın başlayacak Spor Toto Süper Ligimizle ilgili almış olduğumuz kararı açıklamak istiyorum. Bu ülkenin en değerli spor ürünü, tartışmasız Spor Toto Süper Lig'dir. Ligimiz, 9 ay boyunca ülkenin gündeminde yer alan en önemli sosyal olgulardan biri, halkımızın en önemli eğlence kaynağıdır. Böylesi uzun bir süreye yayılarak yaşanan toplumsal bir olgunun, üzerinde soru işaretleri ve algı karmaşası ile sürdürülmesi mümkün değildir. Geçmişe dönük sorunlarla ilgili geçilmesi gereken hukuki süreçler ve bu sürede oluşacak spekülasyon ortamının, ülkenin en değerli içeriğine zarar vermesi kaçınılmazdır.

Tüm bu rasyoneller ışığında, federasyonumuz sürmekte olan hukuki süreç ardından ortaya çıkacak sonuca ait kararı, 2011-2012 futbol sezonunun sonunda almaya karar vermiştir. Dolayısıyla, ülkemizin en değerli spor ürünü olan Spor Toto Süper Lig, en ufak bir tartışmaya ve probleme mahal vermeksizin en son etabına kadar, tüm takımlarımızın katılımı ile oynanarak
sonuçlandırılacaktır.''

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN