Web Sürümüne Geç

''Bazen başlangıçlar böyle olabiliyor''

Pazar 11.09.2011 22:17

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, 2-0 yenildikleri İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçına iyi başladıklarını, ancak daha sonra bu performanslarını sürdüremediklerini söyledi.

Karşılaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Fatih Terim, öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyespor takımını tebrik ettiğini belirterek, ''Bizim kötü oyunumuz olabilir ama onların da iyi oyununu bir kenara atmayalım. Haklarını yemeyelim. Hak edilmiş güzel bir galibiyet aldılar'' derken, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz ilk 20 dakika iyi oynadık ama ondan sonra düşüş oldu. İkinci yarı biraz silkindik fakat beraberliği yakalamaya yetmedi. Açıkçası o savaş içinde, o mücadele içinde olmak lazım. Rakibimiz daha çok istedi, daha çok koştu, daha iyi mücadele etti. Nasıl durdurulması gerekiyorsa öyle durdurdular. Arkadaşlarımız maalesef özellikle bu mücadele kısmında geride durdular. Bazen böyle oluyor başlangıçlar. Önümüzdeki Samsunspor maçıyla o sıcak atmosfere adapte olmamız lazım. Artık lig başladı, hazırlık sona erdi.''

Galatasaray takımının, oyunun kontrolünü elinde tutması gerektiğini vurgulayan tecrübeli teknik adam, ''Hazırlık maçlarında bugüne kadar da öyle oynadık. Bugün bana da sürpriz oldu. İlk yarım saat sıkıntımız olmadı. Sonra oyundan düşmemiz, mükemmel oynayan kalecimizin kötü bir gol yemesi sıkıntı yarattı. İkinci yarı daha fazla gol pozisyonuna girmemiz gerekirdi. Ne olursa olsun, biz daha baskılı oynayan, oyunu yönlendiren bir takım olmalıyız'' şeklinde konuştu.

-''TELAFİ ETMEK İÇİN DEVAM EDECEĞİZ''-
Galatasaray'ın sezona yenilgiyle başlamış olmasıyla ilgili olarak, kazanarak başlamanın daha iyi bir seçenek olduğunu belirten Terim, ''Kazanmak demek, moral demek. Moral demek, bir sonraki maça daha rahat hazırlanmak demek. Kaybedildiği zaman orada kalınmamalı. Önümüzde çok uzun bir maraton var. Telafi etmek için devam edeceğiz. Kimsenin istemediği ve hatta beklemediği bir sonuç ama her türlü sonucu saygıyla karşılamak lazım'' dedi.

Taraftarların bazı oyunculara karşı kredisinin kalmadığı izlenimi edinildiği şeklinde yöneltilen bir soruya, ''Sanmıyorum ve öyle düşünmüyorum. Böyle bir şey hissetmedim. Olsa, oyuncular benimle paylaşırlar ve çözüm yolunu ararız ama ben böyle bir şey görmedim bugün. Kaybederek başlamak herkeste hayal kırıklığı yaratmış olabilir ama Galatasaray toparlanacaktır'' cevabını veren Fatih Terim, takımdaki lider oyuncu ihtiyacı konusunda da, ''Takımın içinden biri çıkacaktır. Onu ümit ediyoruz'' ifadesini kullandı.

-''GOL YOLLARINDA SIKINTI OLMAZ''-
Fatih Terim, Milan Baros'un bugünkü etkisiz oyununa değinirken, gol yollarında sıkıntı yaşayacaklarını düşünmediğini söyledi.

Sakat olmaması halinde Elmander'in bugün devreye girebilecek düzeyde olduğunu aktaran Terim, ''Sercan, Elmander ve Baros üçlüsü ocak ayına kadar bizim. Bir şekilde idare eder'' dedi.

Bugünkü maçta Galatasaray'ın yaratıcı niteliklere sahip oyuncu sıkıntısı yaşadığı şeklindeki bir değerlendirmeye Terim, ''Biz takım halinde yaratıcı olmayı hedefliyoruz. İçerisinde yaratıcı oyuncular var.

Bugün denk gelmemiş olabilir ama yetenekli bazı oyuncularımız var. Herkesin yaratıcı olmasını bekleyemeyiz. Ümit ederim birkaç yaratıcı oyuncu çıkar. Heyecanlarını ve coşkularını oyuna katarlar. Bazen başlangıçlar böyle olabiliyor. Bunu genel bir alışkanlık olarak görmemek lazım. Özellikle büyük takımların ilk maçları daha zordur. Diğer takımların onlara karşı konsantre olmaları daha kolaydır'' cevabını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçı ile önceki hazırlık maçları arasındaki önemli farka dikkat çeken Terim, ''Maçı tekrar seyrettikten sonra analizini yapacağım. Özellikle orta sahamızda biraz baskı konusunda, ileriyle bütünleşme konusunda sıkıntımız olduğu açık. Biz oyunu kendi sahasında kabul eden bir takım değiliz. Tek bir blok gibi oynamaya çalışan bir takımız. Bazı yerlerde bu işlemedi'' diye konuştu.

-''BEKLENTİ DOĞAL''-
Fatih Terim, Galatasaray'dan bu sezon için beklentinin yüksek olmasını doğal karşıladığını aktarırken, ''Galatasaray, hazırlık dönemini herkese umut vererek geçirdi. Beklenti olması doğal ama iyi başlangıç yapamadığımız için en çok üzülen bizleriz. Hayal kırıklığı yaşanmasını doğal buluyorum. Hemen beklemeden, ara vermeden maçlarımız devam ediyor. İnanıyorum ki Türk Telekom Arena'da seyircimizle beraber çok daha iyi olacağız. İnşallah kazanma alışkanlığını da geri getireceğiz. Bir değişimin olmak zorunda olduğu da bir gerçek. Bu değişim durmamalı'' şeklinde görüş belirtti.

Arda Turan'ın takımdan ayrılışı konusunda, ''Ben çok açık oldum ve üzüldüğümü söyledim. Önemli bir futbolcu ama bugün o konuya dönmek Galatasaray'a bir şey getirmez. Söyleyeceğim her şey yanlış anlamaya müsait ve diğer oyuncularıma haksızlık olur'' diyen Terim, Baros'u oyundan alması hakkında da, ''Baros'u yorulmuş gibi gördüm. Sercan ve Kazım gibi daha çabuk oyuncuları ileri sürdüm. O ana kadar iyi oynamadığı da açık'' diye konuştu.

-SABRİ: ''SEZONUN İLK MAÇLARI ZOR OLUR''-
Galatasaray'da İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçına takım kaptanı olarak çıkan Sabri Sarıoğlu, kazanmayı çok istediklerini, ancak başaramadıklarını kaydetti.

Sarıoğlu, ilk maçta taraftarlarına 3 puan hediye etmek istediklerini vurgulayarak, ''Maça kötü başlamadık ve pozisyonlarımız vardı ama değerlendiremedik. Rakibimiz, ummadığımız anda öne geçince, geri çekilip kontra atak oynamaya başladı. Biz de bu kapalı kutuyu açamadık. Sezonun ilk maçları zor olur.

İstediğimiz oyunu sahaya yansıtamadık. İnşallah gelecek maçlarda daha iyi bir Galatasaray izletip, daha iyi skorlar almak istiyoruz'' diye konuştu.

Hazırlık maçlarına oranla çok daha düşük seviyede bir futbol oynadıklarını aktaran Sabri, ''Bize yakışmayan bir oyun oynadık. İnşallah tekrarlamayız'' dedi.

Sarı-kırmızılı takımın Çek savunma oyuncusu Ujfalusi ise yaptığı açıklamada, ''Bugün çıkarabileceğimiz en büyük ders, her futbolcunun bireysel anlamda biraz daha fazlasını vermesi gerektiği. Güçlü ve potansiyeli olan bir takıma sahibiz ama bir sonraki maçta daha fazla mücadele etmeliyiz'' şeklinde konuştu.

Öte yandan, yarını izinli olarak geçirecek Galatasaray takımı, 12 Eylül Salı günü yapacağı antrenmanla Samsunspor maçının hazırlıklarına başlayacak.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN