''Zor bir deplasmandan galip ayrıldık''

Pazar 18.09.2011 22:19

Eskişehirspor Teknik Direktörü Michael Skibbe, Sivas gibi zor bir deplasmandan galip ayrıldıkları için mutlu olduğunu söyledi.

Alman teknik adam, 4-0 galip ayrıldıkları maçın ardından yaptığı açıklamada, ''Zor bir deplasmanda, Sivas'ta galip geldiğimizden dolayı çok mutluyum. Maçtan önce, çok mücadeleci bir maç olacağını biliyorduk. İlk devrede de oyun olarak üstün olan taraf bizdik. Defans hattında da sadece birkaç kez ölü toplardan rakibe pozisyon müsaade ettik'' diye konuştu.

Dede'nin frikik golüyle öne geçtiklerini, ikinci golün ise çok güzel paslar sonucunda Mehmet Yıldız tarafın atıldığını anlatan Skibbe, ''Hayrettin'in ikinci sarı kartı ve yani kırmızı kartın, hak ettiği bir kırmızı kart olduğunu düşünüyorum. Bizim için işler biraz daha kolaylaştı. Skor 3-0 olduktan sonra kalecinin de kırmızı kartı sonrası, fazla ataktan ziyade orta sahada daha çok pas yapmaya çalıştık. Bu tamamen rakibe olan saygımızdan dolayı, iki oyuncusunu kaybetmiş bir takımı fırsat bilip bütün hatlarını öne atmadan orta sahada pas yapıp futbol oynamaya çalıştık'' dedi.

Skibbe, şunları söyledi:

''Otobüsle dönüşümüzü gayet iyi bir şekilde atlatıp, Eskişehir'e döneceğiz. Çarşamba günü oynayacağımız Gençlerbirliği maçımıza da en kısa zamanda yine güçlerimizi toplayıp hazır olmamız gerekiyor. O zaman da inşallah oynayamayan, sakat olan, mesela Serdar gibi oyuncuları da çarşamba günü kullanmayı düşünüyorum. Tabi bunlar salı ve çarşamba günü daha da netleşecek, o zaman kararımızı vereceğiz.''

Bir soru üzerine Skibbe, rakibin 9 kişi kalması sonrası gol pozisyonuna daha çok girme fırsatlarının olduğunu, kalecinin de kırmızı kart görmesiyle 9 kişi kalan rakibe saygı duyduklarını ifade ederek, ''Rakibe olan saygımızı kaybetmeden, maçı kontrol etmek de her zaman, herkesin yapması gereken şey olduğunu düşünüyorum. Onun için daha kontrollü oynamaya çalıştık'' dedi.

Hakemle ilgili soru üzerine Skibbe, ''Bu maçta iyi bir performans gösterdiğini düşünüyorum. Kalecinin sarı kart ve kırmızı kart görmesinin nedenini ben bilmiyorum, bir faul yapmadı ama aralarında bir diyalog geçti herhalde, onu bilemiyorum, niye attı'' ifadelerini kullandı.

Skibbe, Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay'ın maçın son anlarında tribüne gönderilmesi ile ilgili olarak ise yedek kulübesinde hakemle Sivasspor teknik heyeti arasında geçen olayı kestiremediğini, arada geçen diyalogları bilmediğini ifade ederek, ''Niye olduğunu, neden olduğunu bilemediğim için hakemler bu konuda da herhalde size daha açık ve daha uygun bir açıklama yapabilir. Oyunla yönetimi olarak, gayet iyi bir yönetim gösterdiğini düşünüyorum'' dedi.

-SİVASSPOR ANTRENÖRÜ ALBAYRAK-
Sivasspor'da teknik direktör Rıza Çalımbay'ın yerine basın toplantısına yardımcı antrenör Bülent Albayrak geldi. Eskişehirspor'u aldığı galibiyetten dolayı kutlayan Albayrak, ''Biraz sonra burada söyleyeceğim şeylerin Eskişehirspor ile uzaktan yakından alakası yok'' dedi.

Eskişehir'den gelen bir gazetecinin basın toplantısında Sivassporlu futbolcular Rasmussen ve Navratil'e, ''Rıza hoca takımı aşırı mı motive etti'' yönündeki sorusunu biraz ön yargılı bulduğunu ifade eden Albayrak, ''Biz her maçımıza aynı ciddiyetle hazırlanıyoruz ama maalesef bugün gördüğümüz hakem arkadaşımız büyük bir ciddiyetle hazırlanarak gelmemiş buraya. Yani ben bunun arkasında, daha doğrusu biz bunun arkasında bazı şeyler düşünmeye başladık. Gerçekten şok edici bir yönetim gösterdi bugün'' diye konuştu.

Hakem Barış Şimşek'e tepki gösteren Albayrak, şunları kaydetti:

''Skor 2-0 olduktan sonra ki, ilk goldeki o faul pozisyonu da çok enteresandı. Bunları tek tek alıp incelemek lazım. Bizim aldığımız skorun bahanesi falan değil bu. Çünkü Süper Lig'de aşağı yukarı bütün takımlar birbirine denk. Bir takımın lehine veya aleyhine yapılan birtakım hatalar, skora net olarak etki ediyor. Maç 2-0'ken verilmeyen bir penaltı var, Veysel'in Eneramo'ya sarılarak indirdiği bir pozisyon var. Geçen hafta bizim aleyhimize verilen 2 penaltı var. Bu iki pozisyonu bir yorumcu arkadaşlarımızdan özellikle rica ediyorum, bir alıp incelesinler, bir geçen haftaki penaltıları, bir bugün Eneramo'ya verilmeyen penaltıyı incelesinler. O penaltının sonucunda rakip takım 10 kişi kalacak, biz 10 kişi kalmadan skor 2-1 olacak. Rakip takım 10 kişi kalacak, seyirci desteğiyle maçın sonucu çok çok farklı olabilir. Bütün bunları böyle farazi olarak anlatıyoruz ama maalesef maçın gidişatı bunu gösterdi. Daha sonra kalecimizin atıldığı pozisyonda, ofsayttan yediğimiz bir gol var, herkes isyan ediyor 'ofsayt' diye, hakem golü verdi, düdüğü çaldı, orta sahaya koştu, bitti, geçmiş olsun. Bundan sonra kalecimizi oyundan attı. En sonunda yapacağını yaptı, penaltıyı verdi, Batuhan yere de düşmedi zaten. Kaleye geçen arkadaşımız Rasmussen yemin ediyor 'ben dokunmadım' diye. Batuhan yere de yuvarlanmadı tam anlamıyla. Yani o pozisyona penaltı çaldı. Oyun içerisindeki futbolcu arkadaşlarımız yemin ediyor 'böyle penaltı olmaz' diye, hakem de 'hata yapabilirim' demiş.''

Albayrak, şöyle devam etti:

''Bugün gerçekten Türk futboluna yakışmayacak bir hakem örneği gördüm, yani bunun sonunda böyle bir açıklamadan dolayı bize ceza verirler mi bilmiyorum. Ama bütün samimiyetimle söylüyorum, son dönemde, ben antrenör olarak aşağı yukarı 20 yıla yakın futbolun içerisinde olan bir insanım. Bu kadar kötü yönetilen bir maç görmedim. Bu hem arkadaşım adına, hem Sivasspor adına gerçekten bugün çok kötü bir şey oldu. Bunun yarasını en kısa sürede sarmak zorundayız. Oyundan kalecimiz atıldı, bir arkadaşımız atıldı. Anlaşılır gibi değil. Böyle bir yönetimin sonunda söyleyecek hiçbir şey bulamıyorum. Bu olayı en kısa sürede Ankaragücü maçında telafi etmek zorundayız. En kısa süre içerisinde yaralarımızı sarıp, toparlanıp o maçtan en iyi skoru almak zorundayız. Bu arada hakemle ilgili bir şeyi daha söyleyeceğim, Rıza hocayı neden oyundan attı? Rıza hoca gerçekten Türkiye'nin beyefendi hocalarından bir tanesi. Nasıl oyundan attı anlamadım. 'Alkışladın' diyor, belki kendi oyuncusunu alkışladı. Bu kadar insan psikolojisinden anlamayan, sahada 22 tane genç delikanlının mücadelesinden bir pay çıkaramayan, onların psikolojisini anlayamayan insan nasıl Süper Lig'de maç yönetebilir? Biz hakemlere en ufak bir şey söylediğimizde, bize büyük sertlikle böyle üzerimize geliyorlar. Ben dördüncü hakemleri kastetmiyorum, genelde maçın hakemlerini kastediyorum. Gerçekten çok yazık oldu. Bugün Barış hoca için de kariyerine kötü bir leke olarak kalacak bu maç, öyle düşünüyorum. Bütün samimiyetimle söylüyorum, maçtan sonra gittim 'hocam tebrik ediyorum sizi' dedim. Bana 'benimle dalga geçiyorsun' dedi. Yani 'benimle dalga geçiyorsun' demesi onun maçı gerçekten çok kötü yönettiğinin itirafıdır. Ben dedim ki, 'hocam tepki gösteriyoruz kızıyorsun, tebrik ediyoruz kızıyorsun' dedim. Böyle bir şey olabilir mi arkadaşlar? Tebrik etmeye gidiyorum, 'benimle dalga geçiyorsun' diyor. Bu bir itiraftır arkadaşlar, başka hiçbir şey değildir.''

Tüm yorumculardan geçen hafta ve bu hafta aleyhlerine çalınan penaltıları ve iki maçta lehlerine penaltı verilmeyen pozisyonları incelemelerini isteyen Albayrak, geçen hafta ve bu hafta net penaltılarının verilmediğini savunarak, ''Bugün burada bunları konuşuyoruz, bugün futbolu konuşmak isterdik, hakemi konuşuyoruz. Çok üzgünüm bunun için'' dedi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN