Kulüpler Birliği başkanını seçti!

Salı 20.09.2011 12:10

Spor Toto Süper Lig'de yer alan 18 takımın oluşturduğu Kulüpler Birliği Başkanlığı'na Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, oybirliği ile seçildi.

Kulüpler Birliği Vakfı'na ait binada yapılan ve Spor Toto Süper Lig'de yer alan 18 kulübün temsilcisinin de katılımıyla yapılan toplantı öncesinde, Kulüpler Birliği Vakfı başkanlığına aday olan Orduspor Kulübü Başkanı Nedim Türkmen, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türk futbolunun çok zor bir dönemden geçtiğini ve şike soruşturması nedeniyle de ciddi bir yara aldığını belirtti.

''Bu durumda Türk futbolunu Avrupa'da bir yere getirmek için sorunların üstünü örtmek değil, sorunlara çözüme kavuşturmak lazım'' diyen Türkmen, şöyle konuştu:

''Seyircisiz oynama cezasının tamamen kaldırılması yönünde atılan bu adım çok olumludur. En azından kadın ve çocuklar, küfürsüz bir maç izleyecekler. UEFA kararlarına uyacağını taahhüt eden Türkiye Futbol Federasyonu'nun, şike nedeniyle küme düşürülmeyi kaldırmasını da doğru bulmuyorum. Çünkü, o zaman UEFA kurallarına aykırı davranmış olur.''

Nedim Türkmen, Kulüpler Birliği'nin bu dönemde Anadolu kulüplerinden oluşacak bir başkan ve yönetime sıcak baktığını öne sürerek, ''Bunun için tek aday üzerinde anlaşmak istiyoruz. Kulüpler Birliği olarak, şu dönemde Anadolu kulüplerinin başkanlık ve yönetiminde bu birliği yönetmeleri daha doğru olur'' dedi.

Gençlerbirliği Kulübü ve Kulüpler Birliği Onursal Başkanı İlhan Cavcav da, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, tüm kulüplerin birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde bulunduklarını vurgulayarak, ''Onursal başkan olarak, tek bir aday üzerinde anlaşılmasından yanayım. Kafamda birisi var ama şu anda onu açıklamam doğru olmaz'' diye konuştu.

Cavcav ayrıca, taraftarların stat dışında çıkardığı olaylar nedeniyle kulüp başkanlarının ve kulüplerin disiplin cezası almasının da doğru olmadığına inandığını, bu konuda Kulüpler Birliği'ne bir öneride bulunacağını da sözlerine ekledi.

Basına kapalı yapılan Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın istifası nedeniyle boşalan başkanlık için seçim yapıldı. Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği başkanlığına seçildi.

Ankara'da gerçekleştirilen toplantıya 17 kulüp, başkan düzeyinde katılırken, Galatasaray'ı başkan yardımcısı Adnan Öztürk temsil etti.

DEMİRÖREN: "ŞİMDİ BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANI"
Toplantı sonunda başkanlığa seçilen Yıldırım Demirören, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, başkan adaylığını daha önce açıklayan Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mahmur ile Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı'nın kendisi adına adaylıktan çekildiklerini belirterek, ''Aday 2 arkadaşımın benim lehime çekilmesi üzerine seçime tek aday olarak girdim. Tüm kulüp başkanlarımızın oyuyla başkanlığa seçildim. Türk futbolunun yaşadığı bu sıkıntılı süreci en iyi seçilde atlatmamız lazım. Şimdi birlik ve beraberlik zamanı. Biz de sorunlarımızı elbirliği ile çözüme kavuşturmaya çalışacağız. Toplantıda ayrıca kulüplerimizin sorunlarını özellikle de ekonomik sorunlarını konuştuk. Çözümü konusunda da elimizden geleni yapacağız.''

Yıldırım Demirören, küme düşmenin kaldırılması için siyasilerle görüşüp, destek istemeleri konusundaki gelişmeleri ise şöyle dile getirdi:

''Aslında bu sosyal bir olaydır. Bunu siyasi bir olaymış gibi algılamak doğru değil. Futbolda küme düşmenin kaldırılması konusunda Futbol Federasyonu'na başvuruda bulunduk. Konu hakkında hukukçular çalışıyor. Federasyon yetkilileri de UEFA yetkilileriyle görüşerek, UEFA kriterlerine ters düşmeyecek şekilde karar vereceklerdir.''

Ankara'da gerçekleştirilen Kulüpler Birliği toplantısında başkanlığı seçilen Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in, başkan vekilliğini Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mahmur'un yapacağı, yönetim kurulu üyelerinin ise bir sonraki toplantıda belirleneceği bildirildi.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN