Bir Ertuğrul yetmez

Perşembe 22.09.2011
Ertuğrul Sağlam "sağlam bir yürüyüşün" temellerini atmaya çalışıyor.
Her şeyin başarıya, maç kazanmaya endekslendiği bir ortamda bir sistematiğin oluşması için mücadele etmenin önemine vurgu yapıyor.
Çünkü genç teknik adama göre başarı ancak çağcıl bir kurumlaşmanın ve çok çalışmanın ürünü olabilir...
- Anadolu yürüyüşü devam ediyor diyebilir miyiz?
Evet. Buraya özellikle vurgu yapmak istiyorum. Kesinlikle devam ediyor. İlk yıl ve sonraki iki yıl yakalanan üst düzey başarıların başka bir açıklaması olamaz. Aşk tesadüfleri sevebilir ama biz yolumuza bilinç taşları döşedik. Bursaspor artık sadece sahaya çıkan takım değil bütün bir kentin kendisidir. - İddialı olmak güzel elbette ki. Hedefler de ona göre belirleniyor... Çıtayı aşağıya çekemezsiniz.
Bursaspor bundan sonra da şampiyonluğu, şampiyonlukları kovalamalıdır. Ben burada olmak istiyorum. Olmadığımı düşünelim. Aynı tarz ve hedefle yürüyen bir Bursaspor yaratmaktır amacımız. - Geçen seneki kadrodan bu kadar çok futbolcunun ayrılması sizi sarsmadı mı?
Bakın Galatasaray yöneticileri "Arda bizi terse düşürdü yoksa kadromuz bu zaafiyeti yaşamazdı" diyor…
G.Saray için konuşmam doğru olmaz şimdi ama üst sıraları hedeflemiş bir takımın bir tek oyuncunun ayrılmasıyla bu sıkıntıları yaşaması sistematiğinin ve işleyişinin sağlıklı olmadığının göstergesi olabilir olsa olsa. Bir futbolcuya bağlanarak takım kurulamaz.
Diyelim kurdunuz adam transfer olmaz da sakatlanabilir. Düşünün ki 3 kaleciniz var ve 2'si birden sakatlanıyor, ne yapacaksınız?

3 KİŞİLİK ÇALIŞIYORUM
- Peki. Neredeyse takımın yarısı ayrıldı.
Kadroyu nasıl şekillendirdiniz?
Bunun için hazırlıklı olmak böyle bir şey işte. Bakın Sercan ve Volkan daha birkaç hafta önce ayrıldılar takımdan. Onlardan önce Ali Tandoğan, Hüseyin, Ergiç, Kenny Miller, İvankov, İbrahim Kaş… Düşünün ki takımı neredeyse yeniden kurmak zorunda kaldık. - Şampiyon kadrodan isimler bunlar… Evet ama gün gelir isimlerin hükmü bitebilir.
Bizim bile. Yaş ve istek durumları göz önünde bulunduruldu bunlar yapılırken.
Düşünün yerlerine daha istekli daha genç hedefi olan futbolcular transfer ettik. Bunu da çok kısa zamanda yaptık. N'Diaye 21 yaşında. Defansif orta saha ve savunma oynuyor. Sestak, Slovak Milli Takımı'nda da oynadı.
Kaleci Scott Carson, Premier Lig'de forma giymiş. Teteh ülkesinin milli takımında oynayan gencecik bir adam. Basser, Fas Milli Takımı'nda 22 kez oynadı. Tagoe, Ganalı ve 24 yaşında, Partizan'dan alındı. - Yüklü bir liste… İsim olarak öyle ama pahada hafif… Bu, onların değerini bizim gözümüzde bir gram azaltmıyor ama.
Bakın G.Saray, Beşiktaş, F.Bahçe hatta Trabzonspor'un transfer giderlerinin çok altında harcadığımız para. Biz bütçemize göre ama yararlı olanları tercih ettik. Transfer için nasıl bir düşünüş içinde olduğumuzun göstergesidir bu oyuncular. - Siz hiç korkmaz mısınız? Neden ve niye korkayım? Sorunuz anlamsız değil ama bizim yürüdüğümüz yolun içinde korku yok. Bunun bir ölçüsü yok.
Ama dayandığı bir yer var elbette ki.
Düşünün yarım asırlık ligde şampiyonluk ipini göğüslemiş Trabzon'dan sonra ilk Anadolu takımıyız.
Kafaya oynamış çok değerli takımları da bir kenarda tutmak gerekir tabii ki. - Neye güveniyorsunuz bu kadar? Ben görevdeki daha genç sayılacak isimler arasındayım. Şampiyonluk gibi en yüksekteki hedefi yakalamamın bir nedeni de korku değil güven ve istikrar olmuştur. Başarı için bunları zorladım.
Ve 3 kişilik çalışıyorum çünkü… - Zorlamanın ötesinde biraz da tarzla ilgili bu değil mi? Evet. Yaşama bakışım, olayları algılayışım böyle.

BURSA'YI HEP SEVDİM
- Gelecek planlarınız arasında Bursa nerede duruyor?...
Bursa çok farklı. Bursa bir futbol şehri.
Burada futbol bir tutku halinde yaşanıyor.
Dolayısıyla takımı bir çıkış yakalamışsa oradan dönüşünüz olamaz artık. O nedenle gelecekle ilgili planlarınızı hep daha öncekinin yükseğiyle ortaya koymak yani hedefi büyütmek durumundasınızdır. - Yine de garip bir hava var burada. Takımın yarısı yok ve aynı anlayış devam ediyor… Bu hedefi gerçekleştirmek için hayalci davranmadık.
Kimseyi de suçlamadan yoluma devam etmek istiyorum. Ama hedeflerin daha baştan nasıl yıkıldığını da gördüm çoğunlukla. O nedenle kurum olarak neler yapmalıyız ve nasıl kenetlenmeliyiz sorusuna yanıt aradım. - Bunu bir duruş önerisi saymalıyız. Hep şunu savundum; popülizme prim vermedim, eyyam yapmadım, riya yapmadım.
Ben Bursa'yı Bursaspor'u seviyorum.
Görevimin dışında bir arayışım olmadı.
Ve şu anda da daha üst düzey bir hedef adına konuşuyorsak Bursaspor'la 10 yıllık sözleşme yapmaya hazırım.

BAŞARI BİRLİKTEN DOĞAR
- Bir anlamda şartların olgun olması gerekiyor
Biz bu ortamı sağlayacak sinerjiyi yakaladık.
Öncelikli ve önemli olan buydu tabii ki.
Ben tek başıma yapamazdım ama tek başıma bunların olmasını sağlayacak bileşenleri uyarabilirdim.
Bu uyarıya kulak verdiler ve başarı geldi işte. - Peki şampiyonluk konusunda hâlâ birileri bir tesadüf havası çalıyor Biz işimize bakarız. Tesadüflerin güzelliğine bir şey demem ama bu kadar insanın emmeği üzerine bu kadar kolay konuşulması da olacak şey değil. Türkiye burası işte, oluyor. - Bursa da ülkenin bir parçası ama. Nasıl başardınız bunu? Kentin idari kadrosundan takımın idari kadrosuna, taraftarına ve sokaktaki insanına kadar herkesin buna inanmasıydı esas olan.
Buna özellikle vurgu yapmak isterim.
Sadece maçları kazanmak ya da pahalı transfer yapmak yetmez. Bir bilinç oluşturmak zorundasınız. - Ülkemizin asıl sorunu istikrarsızlık sayılabilir mi? Evet sayılabilir ve asıl sorunumuz budur. - Sadece sorun bu değil ki. Bakın ligin başlangıcındaki kaos… Bir futbolsever ve teknik direktör olarak futbolun bugünkü hali beni de çok rahatsız ediyor ama şunu belirtmek isterim; bunu çözecek olan da yine biziz.
Herkes taşın altına elini koymalı. Kimse kendisini bu sürecin dışında tutmamalı ve sorumluluğu üzerinden atmamalı.

DUVARI ZORLAMALIYIZ
- Bizim ilacımız ne sizce?
Bıkmadan bir duvarı zorlamak. İhtiyacımız olan şey bu işte. Transferden yönetim kademelerine kadar herkesin huzurlu bir suskunluğa ihtiyacı var. - Ne demek bu? Bu ülke sadece maç sonuçlarına bakarak belirliyor rotasını. Kazanmaya endekslenmiş her şey. Kazanırsak düzelir diyor ama düzenlenirsek sürekli kazanırız diyemiyor.

KÜLLERİMİZDEN DOĞUYORUZ
Düşünün ki geçen seneki takımın neredeyse yarısı yok artık. Onların yerine hem futbollarına hem kişiliklerine güvendiğimiz futbolcuları transfer ettik. Kadromuza katıldıkları günden bu yana gördük ki hepsi yerinde transferler. Bunun yanında genç arkadaşlarımız var ki onlar da geleceğimiz için rezervimiz olacaklar.

DAİMA İLERİYE
Hiçbir zaman küçük düşünmedim. Bir Anadolu takımının yapması gereken en büyük işi yaptık; şampiyon olduk. 48 yıllık lig tarihinin Anadolu adına en önemli başarısıdır bu. Peki bu ilk mi? İlk sezonumda (2008-09) 17'inci maçta görev aldım ligi 6'ncı bitirdik. Sonra şampiyonluk, ardından da üçüncülük. Bunun adı başarıdır. Gerekçesi ise sabır ve kenetlenmedir. Buna tesadüf demenin ardında iyi niyet yoktur.

PLAY-OFF SIKINTI OLMAZ
Bu
uygulama için bize sormadılar ama sormadılar diye oturup yakınacak değiliz. Bizim gibi unsurların teknik direktörlerin ya da kurumsal kimliklerin işe soruna çözüm üretmesi lazım. Konuşup ağlaşacağımıza olaydan en iyi şekilde nasıl çıkabileceğimizin formüllerini aramalıyız. Düşünün ki sürekli nasıl olmaması gerektiğine ilişkin yakınmalar uçuşuyor havada. Orada çözüm üretilemez. Nasıl olması gerektiğine ilişkin düşünceniz varsa siz önder olursunuz. Gerçeğimiz bu ise bununla yaşaması ve çözüm üretmesi gerekenler bizleriz.

TARAFTARIMIZ PARÇAMIZDIR
Bursaspor
taraftarı kentin ve takımın en önemli parçasıdır. Taraftar guruplarının ya da tümüyle taraftarların kendilerini bundan bağımsız görmeleri ve düşünmeleri beklenemez. Bunu bir görev dağılımı olarak algılamalıyız. Hava koşulları bizi nasıl sahada koşmamaya itmiyorsa onları da tribündeki yerlerinden alıkoymamalı. Sadece bağırmak anlamında değil gönülden bağlanmaktır aslolan.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN