Bursaspor'dan karşı açıklama

Salı 27.09.2011 18:46

Bursaspor Kulübü'nden yapılan açıklamada, Kulüpler Birliği'ni oluşturan kulüpler tarafından alınan prensip kararlarında 'şike yapan kulübün küme düşürülmemesi' veya bu anlama gelebilecek bir cümle bulunmadığı bildirildi.

Kulübün resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organları ile internet sitelerinde, Bursaspor Kulübü başkan ve yönetiminin, şikeden küme düşmenin kaldırılması, 14 kulüp başkanıyla deklarasyona imza attığı, şikeden düşmenin kaldırılması yönündeki çabalara destek verdiği şeklinde, asılsız ve iftira boyutunda haberler yayımlandığı belirtildi.

Kulüpler Birliği'ni oluşturan Spor Toto Süper Lig kulüplerinin sadece 14'ünün değil, tek bir kulübün muhalefeti olmaksızın, tümünün iştirakiyle ve şifahen paylaşılan bazı prensip kararları alındığının vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Alınan prensip kararlarında, 'şike yapan kulübün küme düşürülmemesi' veya bu anlama gelebilecek bir cümle bulunmamaktadır. Zaten bu şekilde bir karara katılmamız, hoş görmemiz veya imza atmamız asla söz konusu olamaz. Şike konusunda Bursaspor'un temiz geçmişine, kimliğimize, kongre üyelerimizin, taraftarlarımızın ve camiamızın duruş ve düşüncelerine aykırı bir tutum takınmamızı kimse bizden bekleyemez. Aynı zamanda hiçbir menfaat ve hiçbir güç bizi bu düşünceden alıkoyamaz.

Şike yapan veya şike yoluyla haksız menfaat elde eden bir kulübün veya mensuplarının cezalandırılması hakkında, gerek başkanımız nezdinde, gerekse kulüp olarak geçmişte en yoğun mesai veren taraf olduk. Bugün de aynı düşüncedeyiz. Kulüpler Birliği'nde tüm kulüp başkanlarının katılımıyla alınan prensip kararları özetle; 'Adaletin hakiki manada tecellisi için gerek Sporda Şiddet Yasası, gerekse TFF nezdinde ki kural ve düzenlemelerin dünyadaki örnekler ışığında gözden geçirilmesi, şikenin bilimsel ve yasal anlamda tanımının daha açık bir şekilde ortaya konulması, futbol dünyasını tüm kişi ve kuruluşların olası suiistimallerinden, kötü niyet ve keyfi tutumlarından mümkün olduğunca arındıracak, dolayısıyla bu konulardaki tartışmaları en aza indirecek' düzenlemelerin hayata geçirilmesi için çalışmalar başlatılması hakkındadır.

Sporda Şiddet Yasası'nın çok acele ile çıkmış olması, hatta iptal edilen Bursaspor-Beşiktaş müsabakası öncesi yaşanan talihsiz olaylarda 50'yi aşkın taraftarımızın bu yasa gerekçe gösterilerek tutuklanmış olması, tüm kulüplerin bu yasanın uygulanmasında meydana gelen ve gelebilecek bazı mahsurlara dikkat çekmiş olması, bizleri ve kamuoyunu elbette ki düşünmeye sevk etmiştir.

Özetle; şike yapan kulüp, yönetici veya ilgili kişilerin cezalandırılması hususunda en küçük bir tereddüte mahal verecek duruş ve davranış içinde olmamız bizden beklenemez. Kulüp ve camia olarak başımız bugüne kadar nasıl dik ise bundan sonra da böyle olacağından kimse kuşku duymasın. Bu yöndeki geneli maksatlı olan söz, yazı, dedikodu ve iftiraları şiddetle kınıyoruz.''Etiketler Bursaspor
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN