Web Sürümüne Geç

TFF Denetçi Semineri yapıldı

Perşembe 15.03.2012 14:20

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından stadyum, antrenman tesisleri ve kaynak kullandırma fonu mali yardım programlarında denetçilik yapan yetkililere yönelik Denetçi Semineri İstanbul'da yapıldı.

TFF'nin İstinye'deki binasındaki seminere, çoğunluğunu mimar ve mühendisin oluşturduğu ve her biri kendi alanında uzman olan 40 adet TFF denetçisi katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan TFF Genel Sekreteri Ebru Köksal, çok önemsedikleri denetçilik mekanizmasının, kulüplerin sağlıklı ortamlarda müsabakalarını oynayabilmeleri ve gelişimlerini sağlamaları açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Ebru Köksal, stadyum kriterlerinin seyircilerin sadece konforu için değil, emniyetleri ve güvenliği için olduğunu ve medyanın en rahat ortamda çalışmalarını yapabilmeleri için karşılanması gerektiğini belirtti.

Tesis Yönetim Müdürü Cenk Cem de stadyumla ilgili olan 60 adet UEFA ve TFF kriterlerini denetçilere detaylı olarak örnekleriyle aktarırken, denetim uygulamaları hakkında 2003 yılından bu yana yapılan uygulamalardan örnekler verdi. Ayrıca, mayıs ayı başında TFF Kulüp Lisans Talimatına bağlı olarak Ulusal Lisans ve UEFA Lisansı'nı TFF'nin vereceğini belirten Cenk Cem, bu iki lisans sistemindeki stadyum kontrollerinin mart ve nisan aylarında yapılacak denetimlerle, Tesis Yönetim Müdürlüğü ile denetçilerin koordinasyonunda yapılacağını söyledi.

Özellikle Spor Toto Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig stadyumları için çim bakım ve eğitim projesine de değinilen toplantıda, TFF denetçileri arasından bulunan çim uzmanları tarafından kurulacak ekibin, stadyumları periyodik kontrollerle inceleyerek kulüplerin bakım programlarına destek olacaklarını belirtildi. Elektrik mühendisi olan denetçilerle ise yine en üst iki ligin saha aydınlatma ve diğer tüm elektrik sistem altyapı denetimlerini sürdüreceklerini belirtti.

Stadyum ve Güvenlik Uzmanı Buğra İmamoğulları'nın, UEFA stadyum kriterleri kontrolünün stadyumlarda yapılma tekniği ve denetim detayları hakkında bilgi verdiği seminer, Tesis ve Yatırım Müdürü Alpaslan Kavas'ın, TFF'nin mali yardım programı olan Kaynak Kullandırma Fonu hakkında bilgi vermesi ve fonun denetimleri hakkında izlenecek yolları anlatması ile sona erdi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN