Şike davasında 14. duruşma

Şike davasında 14. duruşma
Perşembe 03.05.2012 13:56

''Futbolda şike'' davasında tanık olarak dinlenilen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, ''5 kişilik transfer komitesi tam yetkilidir. Bu komite her türlü işlemi yapar ve isimleri yönetim kuruluna sunar'' dedi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tanık olarak dinlenilen sanık İbrahim Akın'ın annesi Neşe Öztürk, oğlunun menajer Yusuf Turanlı'nın inşaat işi yapan akrabalarından Kıbrıs'taki evi yatırım amacıyla 110 bin avroya aldığını ve evin tapusunu da kendi üzerine yaptırdığını söyledi.

Oğlunun daha sonra bu evi, borcunu ödemek için 100 bin dolara satacağını kendisine söylediğini ifade eden Öztürk, ''Ben de ona, 'bari 100 bin Avro'ya sat' dedim. Evi satması için telefonla konuştuk'' dedi.

Anne Öztürk, Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''İbrahim Akın'ın savurgan olup olmadığını'' sorması üzerine, ''evet biraz savurganlığı vardır. 'Alo' diyene para gönderir'' cevabını verdi.

Öztürk, Başkan Ekinci'nin ''İbrahim Akın saf mı?'' şeklindeki sorusuna, ''Değil ama her şeye inanır, ben kendi kendime hep soruyorum, 'nerede hata yaptım' diye. İbrahim'e küçükken masallar anlatırdım. İyi niyetli yetiştirdim. Keşke tersinden anlatsaydım'' karşılığını verdi.

''Kur'an çarpsın İbrahim şike yapmaz''
Anne Öztürk, Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''Yusuf Turanlı ile samimi miydi, Turanlı'yı kırar mıydı?'' sorusuna, ''Samimiydi. Para konusunda kimseyi kırmazdı'' cevabını verdi. Öztürk, Başkan Ekinci'nin, ''Alma konusunda mı yoksa verme konusunda mı kırmazdı?'' sorusu üzerine, Akın'ın verme konusunda kimseyi kırmadığını ifade etti.

Öztürk avukatların da bazı soruları üzerine şunları kaydetti:

''Kur'an çarpsın İbrahim şike yapmaz. Konuşurken kırmayabilir lafı dolandırır ama şike yapmaz. Yüzde 1 milyon yapmadığına eminim. Asla yapmaz biz konuştuk. Sorduğumda bana, 'maçlarımı seyretsinler' diye söyledi.''

Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''Şu Erzurumlu Hoca meselesi nedir?'' sorusuna Öztürk'ün, ''Hoca, İbrahim'in peşini bırakmayan biridir. Tövbe etmiştir, hoca ile görüşmesine karşıyım'' demesi üzerine Başkan Ekinci, ''Millet tövbe etmeye hocaya gider, siz gitmemesi için tövbe ettiğini söylüyorsunuz'' şeklinde konuştu. Anne Öztürk de, ''Biz inançlı insanlarız, ona doğru yolu gösteririz'' dedi.

Tanık Yıldırım Demirören
Tanık sıfatıyla duruşmada ifade vermek için kürsüye çağrılan TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e, oturduğu adres soruldu.
Demirören, ''kendi adresimi değil annemin adresini veriyorum çünkü biraz karışık, ayrıca heyecanlıyım'' demesi üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, dosyadaki adresi okudu. Demirören de ''evet bu adres doğrudur'' dedi.

Ekinci, Demirören'den İbrahim Akın'ın transferi ile ilgili bildiklerini anlatmasını istedi. Demirören, davanın sanıklarından ''Serdal Adalı'nın da aralarında bulunduğu 5 kişilik transfer komitesi tam yetkilidir. Ayrıca transfer ön izleme kurulu da vardır'' dedi.

Bu komitenin kimleri transfer edileceğini belirlediğini, aynı zamanda teknik direktörünün de bu komiteye isim verdiğini anlatan Demirören, ''Daha sonra bu komite her türlü işlemi yapar ve isimler yönetim kuruluna sunar. Eğer rakamlarda fazlalık olursa ben başkanlar nezdinde devreye girerim'' dedi.

Transferle ilgili olarak sadece İbrahim Akın değil, aynı zamanda o dönemde 7 veya 8 futbolcuyla da konuşulduğunu aktaran Demirören, ''İbrahim Akın, sosyal hayatı bilenen bir oyuncuydu. Bu oyuncunun olamayacağını söyledim''
dedi.

''Onay vermezsem, transfer işlemi gerçekleşmez''
Demirören, Başkan Ekinci'nin, ''Siz onay vermezseniz, bu transfer olmaz mı?'' şeklindeki sorusuna, ''Evet ben onay vermezsem, transfer işlemi gerçekleşmez'' cevabını verdi. Demirören, bu transfer işlerinin olduğu dönemde babasının bir ameliyat geçirdiğini bu nedenle yönetim kurullarına giremediğini söyledi.

Üye hakimin, ''Transfer komitesi, İbrahim Akın ile ilgili görüşünü bilmenize rağmen çaba mı sarf ettiler?'' diye sorduğu Demirören, ''Futbol hayatında teknik direktörünün isteklerinin değerlendirilmesi zorunludur'' dedi. Demirören, ifade vermesinin ardından salondan çıkarken tutuklu sanık Aziz Yıldırım ile tokalaştı. Mahkeme Başkanı Ekinci, duruşmaya ara verdi.

Duruşma salonundan çıkan Demirören, adliyeden ayrılmadan önce Mahkeme Başkanı Ekinci'nin makam odasına giderek Ekinci ile bir süre görüştü.

Bu arada, duruşmanın öğlene kadar olan bölümünde 14 tanık ifade verdi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN