Web Sürümüne Geç

"Bulgular varsa ivedilikle paylaşılacaktır"

"Bulgular varsa ivedilikle paylaşılacaktır"
Çarşamba 06.02.2013 13:19

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, AB Polis Teşkilatı'nın (Europol) şike araştırması hakkında, ''Interpol, Europol gibi uluslararası örgütlerin elinde bir takım tespitler, bilgiler, bulgular varsa elbette ki bunları ilgili Türk makamlarıyla zaman geçirmeksizin ivedilikle paylaşacaklardır'' dedi.

Kılıç, Adnan Menderes Havalimanı'nda gazetecilerin, Europol'ün yaptığı şike araştırmasında, ''Türkiye'de takip edilen 79 maçta bahis şikesinin söz konusu olduğu'' iddialarına yer verilmesine ilişkin soru üzerine, şikenin üzeri örtülmesi, kapatılması mümkün olmayan bir suç olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti yasalarında şikenin ağır yaptırıma tabi olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin 2012 yılında yaptığı düzenlemeyle Avrupa hukuk sistemi içerisinde şikeye en ağır sayılabilecek yaptırımları getiren ve bunları uygulamaya alan bir hukuk sistemine sahip olduğuna işaret eden Kılıç, şöyle konuştu:

''Kimsenin göz yumması mümkün olmadığına göre, kimse örtbas etmeyi düşünemeyeceğine göre, hakimlerimiz ve savcılarımız 6222 Sayılı Kanun'daki yaptırımları uygulamaktan kaçınamayacaklarına göre, Türkiye'de bir daha şike hadisesinin vuku bulması mümkün değil. Geçmişte olan olaylar var mıdır, yok mudur, bu konuda bizim siyasi görüş açıklamamız doğru olmaz. Geçmişte olan olaylar varsa delili ve ispatı söz konusuysa elbette geçmişte yargıya intikal ettiği gibi gelecekte de bu yöndeki iddialar yargıya intikal edecektir, ettirilecektir, ettirilmelidir.''
Kılıç, bunun dışında şike konusunda uluslararası makamlar tarafından sahip olunan bir bilgi bulgu varsa da bunların Türk makamlarla paylaşılması gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Eğer Türkiye'deki makamlar dışında, Interpol, Europol gibi uluslararası örgütlerin, polis örgütlerinin elinde bir takım tespitler, bilgiler, bulgular varsa onlar da elbette ki ellerindeki iddiaları ispatlamaya yarayacak türden delilleri, bulguları ilgili Türk makamlarıyla zaman geçirmeksizin ivedilikle paylaşacaklardır. Bundan ötesi yargının işidir. Yargı, hassasiyetle konunun gereğini harfiyen yerine getirecektir.

''Konu siyasal zemine taşınamaz''

Bu konu hakkında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından yapılması gereken olup olmadığı konusuna da değinen Kılıç, şunları söyledi:
''TFF tarafından dikkate alınması gereken konular varsa hep altını çizdik; TFF özerk yapı içerisinde üzerine düşen görevi, zamana yaymadan gecikmeden ve farklı algılara sebebiyet vermeden yerine getirecektir. Bu konu, bizim için bu kadar açık, bu kadar net. Bunun dışında Gençlik ve Spor Bakanı'nın, konuyu siyasal zemine taşıyacak türden açıklamalar yapması bekleniyorsa bu beklenti içinde olanlar buna ulaşamayacaklar. Çünkü 3 Temmuz sürecinden bu yana, biz sürecin siyaset dışında gelişmesini, yargı boyutunun yargı eliyle idari boyutunun TFF eliyle sürdürülmesini sağlamaya gayret ettik, buna özen gösterdik. doğrusu da bu. Dünyanın takdir ettiği davranış biçimi bu.''

İzmir'e yatırımlar

Bakan Kılıç, İzmir'deki yatırımlara ilişkin bir soru üzerine de bu kentte bakanlık olarak çok geniş kapsamlı yurt yapım projeksiyonlarının söz konusu olduğunu, 2013 yılının, İzmir'de yükseköğrenim öğrenci yurtları anlamında büyük bir hamle ve atılım yılı olacağını söyledi.
İzmir'de bu yıl 2'şer bin kişilik kız ve erkek öğreci yurdu inşaatlarına başlayacaklarına dikkati çeken Kılıç, şunları belirtti:
''İzmir, Türkiye'nin 3. büyük kenti ve İzmir Ege'deki göz bebeğimiz aynı zamanda. İzmir'in bir EXPO kenti olmasını arzu ettiğimiz kadar, İzmir'in bir spor kenti olmasını arzu ettiğimiz kadar, İzmir'in aynı zamanda kampüsleriyle birlikte bir üniversiteler kenti olmasını da hükümet olarak çok arzu ediyoruz ve Sayın Başbakanımızın gerek spor yatırımları gerekse yurt yatırımları konusunda İzmir'e yönelik özenini çok iyi biliyoruz. İzmir ile ilgili atmak da olduğumuz adımlar, Suat Kılıç'ın kişisel adımları değildir. Sayın Başbakan Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı sıfatıyla yapılmasını bizzat istediği, atılmasını arzuladığı adımlardır.''

''İzmir olimpiyatlara sporcu yetiştirecek''

Kılıç, stadyum projelerinde, tamamen ya mahallinden kaynaklanan ya da araziden kaynaklanan sorunlar nedeniyle atılamayan adımların söz konusu olduğunu, ancak bakanlık olarak projenin çizilmesi ve ihaleye hazır hale getirilmesi yönündeki tüm işlemleri tamamlama aşamasına geldiklerini bildirerek, ''Tahmin ediyorum birkaç ay içinde Örnekköy Stadyumu ile ilgili ihale tarihini de İzmirliler'e açıklama imkanımız olacak. 25 bin kişilik bir stadyum. Son derece modern bir proje'' dedi.
Örnekköy Stadyumu dışında seçim döneminde vaadedilen ikinci bir stadyum projesinin söz konusu olduğunu hatırlatan Kılıç, şunları söyledi:
''İzmir göreceksiniz çok yakında sporda çok büyük hamleler yapan bir kent olacak. Jimnastikte, atletizmde, tekvandoda, voleybolda ve birkaç branşta daha İzmir, Türkiye'nin olimpiyatlara ve dünya şampiyonalarına nitelikli, kaliteli sporcular atletler yetiştiren, önemli bir olimpiyat eğitim merkezi olacaktır. Türkiye genelinde, 10 ayrı olimpiyata sporcu hazırlama merkezi oluşturuyoruz. Olimpiyatlara sporcu hazırlama merkezleri olacak illerden biri de İzmir. Bu da İzmir'e hayırlı uğurlu olsun.''
Etiketler TFF, Türkiye, Spor, Futbol
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN