İngiliz modeli

İngiliz modeli
Perşembe 06.03.2014

Kulüpler Birliği'nin dünkü toplantısı öncesi Galatasaray, Kasımpaşa ve Bursaspor kulüpleri, yayın gelirlerinin dağılımında daha az farklılık gösteren 'İngiltere Premier Lig' modeli fikrini gündeme taşıdı

Kulüpler Birliği Vakfı, dün Ankara'da Meclise sunulacak Spor Kulüpleri Kanun Tasarısı Taslağı için bir araya gelirken toplantı öncesi Galatasaray'dan ilginç bir kulis faaliyeti geldi. Sarı-kırmızılıların başını çektiği Bursaspor ve Kasımpaşa'nın da içinde yer aldığı grup, Türk futbolunun, İngiliz modeliyle yönetilmesi fikrini gündeme taşıdı. Bu görüşü savunanların "Futbolu biz yönetiyoruz ama söz hakkımız yok. Bize en uygun olan İngiliz modelidir" dedikleri öğrenildi.

DAĞILIM YÜZDE 50-25-25
TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in ise kulüplere, "Bu model Türk futbolu için sağlıklı değil. Bunu fazla gündeme getirmeyin" telkininde bulunduğu ileri sürüldü.

PREMİER LİG MODELİ: Yayın gelirleri dağılımında fazla fark yoktur. Yıllık gelirin % 50'sini 20 kulüp arasında eşit dağıtan lig yönetimi, % 25'lik dilimi sezon performansına ayırır. Kalan % 25 ise sezon boyunca naklen yayınlanan maçlarda hangi kulüpler yer almışsa, eşit miktarda dağıtılır.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN