Kulüpler isyanlarda

Kulüpler isyanlarda
Cumartesi 22.03.2014

Talimattaki değişim yaktı!.. TFF'nin kulüplere verdiği seyircisiz maç oynama ve para cezaları artarak devam ediyor. 2. yarıda 13 kez seyircisiz oynama cezası çıktı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun statlarda çirkin ve kötü tezahüratın önlenmesi için Futbol Disiplin Talimatı'nın 52. maddesinde yaptığı değişiklik, kulüpleri hem seyirci açısından hem de para cezası olarak büyük sıkıntıya soktu. PFDK, sezonun ikinci yarısının başlamasından sonra Süper Lig kulüplerine, Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası maçlarında taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürattan dolayı 13 kez seyircisiz oynama cezası verdi. TFF, devre arasında çirkin ve kötü tezahürata karşı "sıfır tolerans" ilkesi çerçevesinde Futbol Disiplin Talimatı'nın 52. maddesini yeniden düzenleyerek, statlarda küfrün önlenmesi adına önemli tedbirler aldı. Bu konuyla ilgili maddeyi, "Stadyumlarda topluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması, devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaktır" şeklinde düzenleyen federasyon, ikinci yarıda önemli cezalar kesti.

EN FAZLA CEZAYI BURSASPOR ALDI
PFDK, ikinci yarıda Süper Lig kulüplerine çirkin ve kötü tezahürattan dolayı 13 kez seyircisiz oynama cezası verdi. Talimatta yapılan değişiklikten sonra ikinci yarıda en fazla Bursaspor çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle seyircisiz oynama cezası aldı. Bursaspor'un 4 kez ile zirvede olduğu listede, Kayserispor ve Trabzonspor ikişer, Fenerbahçe, Eskişehirspor, Beşiktaş ve Gaziantepspor da birer kez seyircisiz oynama cezası uygulandı.

TAHKİM KALDIRMIŞTI
PFDK'nın, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat sebebiyle ve bu ihlalin aynı sezon içerisinde 5. kez gerçekleştirilmesinden dolayı Fenerbahçe'ye verdiği bir maç seyircisiz oynama ve 150 bin lira para cezasını TFF Tahkim Kurulu kaldırdı. Kurul, disiplin ihlalinin, Futbol Disiplin Talimatı'nın 52. maddesinde yapılan mevzuat değişikliğinden sonra gerçekleşmiş birinci ihlal olmasından dolayı cezayı 40 bin lira şeklinde düzeltti.

TOPLAM 5 MİLYON 193 BİN 333 LİRA
PFDK, çirkin ve kötü tezahürattan dolayı 17 kulübe, toplam 5 milyon 193 bin 333 lira para cezası verdi. Bursaspor 1 milyon 150 bin lira para cezası ile maddi kayıp olarak da ilk sırada yer alırken, Eskişehirspor 620 bin lira ile ikinci, Kayserispor 500 bin lira ile üçüncü sırada yer alıyor.

STAT GELİRLERİ FENA DÜŞTÜ
Seyircisiz oynama cezası alan kulüpler, para cezalarının yanı sıra seyirci gelirlerinden de oldu. Seyircisiz oynama cezalarında, kadınlar ile 12 yaş ve altı çocuklar karşılaşmaları ücretsiz izlerken, kulüpler maddi yönden sıkıntı yaşadı.

KOMBİNE SAHİPLERİ MAĞDUR
Kulüplerinin kombine biletlerini alan taraftarlar da seyircisiz oynama cezaları nedeniyle mağdur oldu. Sezon başında kombine bilet alan taraftarlar, parasını ödemesine karşın ceza nedeniyle tribündeki yerini alamadı.

ERMAN TOROĞLU: İKİLİ OYNAMASINLAR
"Kulüpler sakın ikili oynamasınlar ve kamuoyunu aldatmaya kalkmasınlar. Bu kuralları getiren müessese kim? Futbol Federasyonu. Bu Futbol Federasyonu'nu ellerinle verdikleri oylarla seçen kim? Bu kulüpler! Sakın kamuoyunu aldatmaya kalkmasınlar. Körler sağırlar birbirini ağırlar misali birbirini uyutuyorlar. Eğer bu Futbol Federasyonu'nu düşürmeye güçleri yetmiyorsa o zaman ağlamasınlar. Eğer ağlayacaklarsa Kudüs'e gidecekler. Çünkü ağlama duvarı orada!"
Etiketler Spor
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN